Ammattikorkeakoulutuksen maine on hyvällä tasolla – Oamk ja Polamk ovat maineikkaimmat
T-Media tutki kaikkien suomalaisten ammattikorkeakoulujen mainetta helmi-maaliskuussa 2025. Parhaimmat mainearviot saivat Oulun ammattikorkeakoulu Oamk sekä Poliisiammattikorkeakoulu Polamk, joskin maine-erot korkeakoulujen arvioiden välillä ovat huomattavan pienet.

Ammattikorkeakoulujen Luottamus&Maine 2025 -tutkimuksessa selvitettiin sekä kaikkien suomalaisten ammattikorkeakoulujen maine että ammattikorkeakoulutuksen yleismaine. Tutkimukseen vastasi yhteensä 4 850 suomalaista.

Arviot ammattikorkeakoulujen välillä ovat hyvin lähellä toisiaan. Kaikki ammattikorkeakoulut arvioitiin vähintään kohtalaiselle maineen tasolle.
"Kymmenen parhaiten arvioitua koulua ovat piste-eroissaan tutkimuksen virhemarginaalin sisällä, eli erot ovat tiukkoja ja ammattikorkeakoulut nähdään tasaisen hyvinä. Arvioiden tasaisuus kuvastaa sitä, että ammattikorkeakoulut ovat tärkeitä koulutuksen tuottajia omilla toiminta-alueillaan”, T-Median vanhempi neuvonantaja Nina Laakso sanoo.
"Huomioitavaa kokonaistarkastelussa on kuitenkin se, että ammattikorkeakoulut eivät ole yliopistojen tavoin profiloituneet, eli erilaistuneet. Ammattikorkeakouluilla olisi hyvä mahdollisuus rakentaa omaa osaamisprofiiliaan selkeämmäksi ja asemoitua voimakkaammin keskeisessä toiminta-alueessaan. Siten koulut voivat erottua paremmin toisistaan sekä nousta esiin vahvuuksineen.”
Tutkimuksen parhaimmat mainearviot saivat Oulun ammattikorkeakoulu sekä Poliisiammattikorkeakoulu, jotka molemmat saivat hyvän arvosanan, 3,61. Luottamus&Maine-tutkimusmallissa jokaiselle organisaatiolle lasketaan maineluku asteikolla 1–5.
”Sijoituksemme on hieno tunnustus Oamkissa tehdystä pitkäjänteisestä työstä, jota olemme tehneet brändimme ja vaikuttavuutemme eteen. Kiitos kuuluu erityisesti henkilöstöllemme – jokainen arjen kohtaaminen, opetustilanne ja yhteistyöprojekti rakentaa sitä kokonaiskuvaa, jonka varaan maineemme rakentuu. Jatkamme työtä innostuneina ja nöyrinä. Hyvä maine ei ole päätepiste vaan lupaus, jonka haluamme lunastaa joka päivä uudelleen”, Oulun ammattikorkeakoulun rehtori Heidi Fagerholm iloitsee.
Ammattikorkeakoulutuksen maine jatkaa hyvällä tasolla
Tutkimuksessa selvitettiin myös kansalaisten mielikuvaa ammattikorkeakoulutuksesta yleisesti. Ammattikorkeakouluilla on yleisesti hyvä maine kansalaisten keskuudessa (3,62) joskin yleismaine on hieman laskenut edellisvuoden arviosta (3,68).

”Ammattikorkeakoulutuksen maineen tuloksissa on nähtävissä, että yleismielikuvat ammattikorkeakouluista ovat pääosin laskeneet. Muun muassa tässä koulutuskentässä hyvin keskeisessä asemassa olevien vuorovaikutus ja innovaatio osa-alueiden mainemielikuvissa on nähtävissä heikkenemistä edellisvuotiseen nähden”, Laakso sanoo.
Ammattikorkeakoulutuksen maineen parhaimpana osa-alueena pidetään koulujen tuotteita ja palveluita (3,81). Osa-alueen arvio on muista maineen arvioista poiketen noussut edellisvuodesta.
Näin tutkimme
Ammattikorkeakoulujen Luottamus&Maine 2025 -tutkimuskierroksen tavoitteena oli selvittää kaikkien suomalaisten ammattikorkeakoulujen maine sekä ammattikorkeakoulutuksen yleinen maine kansalaisten keskuudessa. Tutkimuksen tiedonkeruu toteutettiin sähköisellä kyselylomakkeella 26.2.–26.3.2025.
Organisaatioita arvioitiin T-Median Luottamus&Maine-tutkimusmallilla, jossa organisaation saama mainepistemäärä muodostuu kahdeksan eri osa-alueen keskiarvona. Osa-alueet ovat organisaation hallinto, talous, johtaminen, innovatiivisuus, vuorovaikutus, tuotteet & palvelut, työpaikka ja vastuullisuus. Tutkimuksessa käytettiin viisiportaista arviointiasteikkoa (1–5).
Tutkimukseen osallistui 4 850 suomalaista. Tutkimuksen kohderyhmänä olivat 15–65-vuotiaat suomalaiset valtakunnallisesti (pois lukien Ahvenanmaa). Otos on painotettu väestöä edustavaksi sukupuolen, iän ja asuinalueen mukaan. Tutkimuksen virhemarginaali on 0.04–0.05.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanna SaarenpääAsiantuntijaT-Media Oy
Puh:+358 40 706 6019susanna.saarenpaa@t-media.fiNina LaaksoVanhempi neuvonantajaT-Media Oy
Nina on eettisen johtamisen sekä vastuullisuuden asiantuntija. Nina on työskennellyt aiemmin tutkijana, SUEK ry:n tutkimuspäällikkönä sekä julkisen hallinnon johtamisen kehittäjänä.
Kuvat


Tietoja julkaisijasta
T-Media on Suomen johtava maineen tutkimiseen sekä strategiseen neuvonantoon keskittynyt yritys. Käytämme liikkeenjohtamisen teoriaan ja tilastotieteeseen perustuvia työkaluja, jotka todentavat maineen liiketoimintavaikutukset. Olemme tehneet yli 2000 Luottamus&Maine-tutkimusta yli 40 maassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta T-Media Oy
Turvallisena ja viihtyisänä koettu Kuopio nosti vetovoimaansa eniten – Tampereen suosio jatkuu2.4.2025 00:01:00 EEST | Tiedote
Turvallisena ja viihtyisänä koettu Kuopio on kasvattanut eniten vetovoimaansa Suomen kymmenen suurimman kaupungin joukossa. Tampere on edelleen Suomen vetovoimaisin, pääkaupunkiseutu on asukkailleen mainettaan parempi.
S-Pankki on finanssialan maineikkain – hyvä maine suojelee Nordnetin kriisissä5.3.2025 00:01:00 EET | Tiedote
T-Median toteuttama finanssialan yritysten Luottamus&Maine-tutkimus paljastaa, että finanssialan hyvämaineisin yhtiö on S-Pankki. Nordnetin palvelukriisi ei näy vielä tuloksissa. Yritysten maine vaikuttaa vahvasti suomalaisten käytökseen, kuten luottamukseen, alan yrityksiä kohtaan.
Förtroendestudie i dagligvaruhandeln: ICA tappar anseende medan Willys och Lidl klättrar21.2.2025 00:01:00 EET | Tiedote
En ny studie från Reputation and Trust Analytics visar ett tydligt skifte inom svensk dagligvaruhandel. ICA, länge branschens mest ansedda aktör, tappar i anseende och faller till fjärde plats. Samtidigt stärker lågpriskedjor som Willys och Lidl sina positioner. Willys toppar listan, följt av Hemköp och Lidl.
De mest och minst ansedda nordiska företagen undersökta – Temu och Shein i botten18.2.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Pressmeddelande, 18.2.2025, fri för publicering kl. 00.01 GMT +2 Temu och Shein är bland de minst ansedda företagen i alla nordiska länder, visar Reputation&Trust-studien som genomförts i Sverige, Norge, Finland och Danmark. IKEA är en evig favorit bland nordiska konsumenter.
Pohjoismaiden maineikkaimmat ja heikkomaineisimmat yritykset tutkittu – Temu ja Shein pohjalla18.2.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Temu ja Shein ovat kaikkien Pohjoismaiden huonomaineisimpia yrityksiä, paljastaa Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa toteutettu Luottamus&Maine-tutkimus. IKEA on Pohjoismaiden kuluttajien kestosuosikki – parasmaineiset suomalaisyritykset jäävät selvästi jälkeen pohjoismaisista verrokeistaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme