Finlands gigantiska evenemang om cirkulär ekonomi erbjuder lösningar på kampen om kritiska råvaror
Den allt snabbare kapplöpningen om material undergräver de ekonomiska utsikterna runt om i världen. Lösningar inom den cirkulära ekonomin kan ge stabilitet och källor till ny tillväxt. De bästa lösningarna kommer att presenteras på World Circular Economy Forum WCEF2025, som skapats av Sitra, i Brasilien den 13–16 maj.

I maj kommer ett gigantiskt finskt evenemang i Brasilien att samla tusentals expertert och beslutsfattare för att lösa den allt hetare konkurrensen om kritiska råvaror och andra material.
Den nionde upplagan av World Circular Economy Forum WCEF2025 kommer att visa upp världens bästa lösningar för cirkulär ekonomi för att maximera värdet av befintliga produkter och material och påskynda den ekonomiska tillväxten och övergången till en mer hållbar ekonomi.
"Den cirkulära ekonomin spelar en avgörande roll när det gäller att minska vår ekonomis beroende av jungfruliga råvaror. På så sätt förhindrar vi också kolonialism av råvaror, vars oönskade effekter vi tyvärr har sett tidigare", säger Kari Herlevi, direktör för programmet för cirkulär ekonomi vid Sitras internationella enhet.
Det finns gott om tillväxtmöjligheter för lösningar inom den cirkulära ekonomin över hela världen. Enligt en ny Sitra-finansierad publikation från den Brysselbaserade tankesmedjan Bruegel ökade den globala arbetsproduktiviteten 3,5 gånger mellan 1970 och 2024, men resursproduktiviteten endast 1,5 gånger.
”Frågan är om finländarna kommer att ta vara på denna resursmöjlighet”, fortsätter Herlevi. Regeringen har också insett möjligheterna och har i sitt strategiska program för cirkulär ekonomi, som antogs 2021, satt som mål att fördubbla produktiviteten fram till 2035 jämfört med 2015.
Ledare för FN:s klimat- och naturförhandlingar närvarande, från Finland president Tarja Halonen
WCEF2025 är ett steg i världens förberedelser inför FN:s klimatförhandlingar i höst, som också kommer att äga rum i Brasilien. Forumet för cirkulär ekonomi kommer att fokusera på lösningar som kan ta itu med grundorsaken till klimatkrisen, förlusten av natur och föroreningar: överkonsumtion. WCEF får den senaste vetenskapliga informationen från sin partner, FN:s miljöprograms internationella resurspanel (IRP), som har beskrivits som ”IPCC för naturresurser”.
Bland deltagarna finns André Aranha Corrêa do Lago, ordförande för FN:s klimatkonferens (COP30) i höst, Susana Muhamad, ordförande för FN:s senaste naturkonferens (COP16), Izabella Teixeira och Janez Potočnik, ordförande för FN:s internationella resurspanel, Tarja Halonen, Finlands president, och Ambroise Fayolle, vice ordförande för Europeiska investeringsbanken.
Mer än 120 sessioner, arrangerade av över 150 organisationer
WCEF är ett globalt samarbetsprojekt mellan Finlands regering och Sitra för att påskynda övergången till en cirkulär ekonomi. På årets WCEF förväntar vi oss att cirka 10 000 företagsledare, beslutsfattare och experter från hela världen ska diskutera de bästa lösningarna för cirkulär ekonomi idag.
WCEF2025 samorganiseras av Federation of Industries of the State of São Paulo (FIESP), Brazilian National Confederation of Industry (CNI) och dess utbildningsorganisation (SENAI), med UNEP International Resource Panel (IRP) som vetenskaplig partner, och Sitras partner i utvecklingen av den globala cirkulära ekonomin är UNDP. Mer än 150 organisationer från hela världen är involverade i att bygga upp det fyra dagar långa programmet, som kommer att bestå av mer än 120 sessioner.
Internationell presskonferens på Teams måndagen den 5 maj kl. 16.00
Representanter för arrangörerna kommer att tala om evenemanget, läget för den cirkulära ekonomin, Brasiliens roll i klimatförhandlingarna och industrins övergång till en cirkulär ekonomi vid en internationell presskonferens på Teams måndagen den 5 maj kl. 16.00 finsk tid.
Vid evenemanget närvarar
- Kari Herlevi, direktör för programmet för cirkulär ekonomi, internationell verksamhet, Sitra
- Kalil Cury Filho, biträdande direktör, enheten för hållbar utveckling, FIESP
- Davi Bomtempo, seniorinspektör (miljö och hållbar utveckling), CNI
Medierepresentanter uppmanas att anmäla sig till evenemanget senast fredagen den 2 maj kl. 16.00 via denna länk. En Teams-länk kommer att skickas till dem som har registrerat sig för att delta. Språket för evenemanget kommer att vara engelska.
Media kan också delta online, ackreditering öppen till och med den 12 maj
Mediaackreditering för forumet är öppen till och med den 12 maj kl. 17.00:
- Registrera dig för att följa evenemanget online
- Registrering på plats i Ibirapuera Park, São Paulo, Brasilien (13–14 maj som är huvuddagarna för evenemanget).
Bakgrundsmaterial för media
På forumets webbplats finns bakgrundsmaterial om den cirkulära ekonomin och WCEF för medierna. På mediasidan finns också en lista över tillkännagivanden och informationsmöten som äger rum under forumet. På sidan finns också rekommenderad läsning om den cirkulära ekonomin och förslag på experter att intervjua. ID för evenemanget finns i WCEF:s resursbank och hela programmet finns på forumets webbplats.
Kontakter med media
Samuli Laita, Ledande Expert, Kommunikation och samhällsrelationer, Sitra, samuli.laita@sitra.fi, p. +358 40 536 8650
Daniela Mendes, Kommunikation expert, FIESP – SESI – SENAI, daniela.mendes@sesisenaisp.org.br
Nyckelord
Länkar
Om utgivaren
Sitra är ett framtidshus som hjälper Finland att förnya sig. Vi förutsäger framtiden. Tillsammans med våra samarbetspartner söker vi lösningar på morgondagens utmaningar. Vi främjar välfärden i Finland och påskyndar en hållbar ekonomisk tillväxt. En bättre framtid kräver handling redan idag.
Andra språk
Följ Sitra
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sitra
Finländarna först i världen med att skapa spelregler för användning av artificiell intelligens i offentliga tjänster5.9.2025 01:00:00 EEST | Pressmeddelande
Tusentals finländare bjuds in att dela med sig av sina åsikter om användningen av artificiell intelligens (AI) i offentliga tjänster. Utifrån en nätbaserad diskussion som organiseras av Sitra och Reaktor kommer ett regelverk att utarbetas, som kan användas som träningsmaterial för språkmodeller, till exempel i digitala offentliga tjänster.
Suomalaiset pääsevät ensimmäisinä maailmassa laatimaan pelisääntöjä tekoälyn käytölle julkisissa palveluissa5.9.2025 01:00:00 EEST | Tiedote
Tuhannet suomalaiset kutsutaan kertomaan mielipiteensä tekoälyn käytöstä julkisissa palveluissa. Sitran ja Reaktorin järjestämän verkkokeskustelun pohjalta laaditaan säännöstö, jota voidaan hyödyntää kielimallien koulutusaineistona esimerkiksi julkisissa digitaalisissa palveluissa.
Hur kan EU klara sig i världspolitikens omvälvning? – Sitras framtidsöversikt öppnar alternativ för beslutsfattare28.8.2025 01:00:00 EEST | Pressmeddelande
Sitras nya framtidsöversikt lyfter fram fem möjligheter som kan hjälpa EU att orientera sig i en tid av snabba förändringar. En av de mest centrala lösningarna är att fördjupa den inre marknaden, vilket skulle ge EU tillräcklig styrka i den allt hårdare globala maktkampen.
Miten EU voi pärjätä maailmanpolitiikan murroksessa? – Sitran ennakointikatsaus avaa vaihtoehtoja päättäjille28.8.2025 01:00:00 EEST | Tiedote
Sitran uusi ennakointikatsaus nostaa esille viisi mahdollisuutta, joita hyödyntämällä EU voi pärjätä hypernopean muutoksen ajassa. Keskeisenä keinona on sisämarkkinoiden syventäminen, joka toisi EU:lle tarpeeksi voimaa kiihtyvään globaaliin valtakilpailuun.
Finländarnas fotavtryck på naturen har beräknats för första gången – Viktigt steg framåt i kampen mot förlusten av den biologiska mångfalden10.6.2025 01:00:00 EEST | Pressmeddelande
En metod som utvecklats av finska forskare kan nu användas för att beräkna konsumenternas fotavtryck på naturen. En beräkning, som är den första i sitt slag när det gäller omfattning, visar att nästan hälften av finländarnas fotavtryck på naturen orsakas av maten de äter. Påverkan sker till stor del utanför Finland genom internationella produktionskedjor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum