Sofia Virta vappupuheessaan: Orpon hallitus jakaa vappumiljardit omille eturyhmilleen
1.5.2025 11:00:00 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY, PUHE KELLO 13.10
Vihreiden puheenjohtaja puhui Turussa Aito Vihreä Vappu -tapahtumassa vapunpäivänä. Virran mukaan Orpon hallitus on kääntänyt selkänsä heille, joilla on valmiiksi kaikkein vaikeinta.

Virta avasi vappupuheensa palaamalla vielä omalta kannaltaan iloisiin vaalitunnelmiin.
– Onpa upeaa olla Turussa! Ja olipa upeaa myös saada yli tuplasti enemmän ääniä Turussa kuin Suomen istuva pääministeri, Virta huomautti ja sanoi tuloksen kertovan suomalaisten pettymyksestä pääministerin johtamaan politiikkaan.
Virran mukaan Orpon hallitus on päättänyt jakaa omille eturyhmilleen vappumiljardit tilanteessa, jossa rajut leikkaukset ravisuttavat monen suomalaisen arkea ja jossa valtion tulot eivät muutenkaan ole riittäneet kattamaan menoja.
– Onko Orpon hallitus tosissaan, kun se on kaksi vuotta väittänyt, että on vain pakko leikata lapsilta, vanhuksilta ja vammaisilta mutta nyt yhtäkkiä jakaakin vappumiljardin tai pari omille eturyhmilleen – velaksi? Pääministeri Orpon hallitus on kääntänyt selkänsä monille niistä suomalaisilta, joille tämäkin vapunpäivä on kaikkein vaikein tässä yhteiskunnassa, Virta totesi.
Virran mukaan Orpon hallitus ottaa Suomen kustannuksella suuren riskin luottaessaan siihen, että veroalet maksaisivat itsensä takaisin.
– Olen koko hallituskauden ajan sanonut Orpolle, että politiikassa ei ole pakkoja – on vain arvovalintoja. Tämän hallituksen arvovalinta on ottaa valtavan iso riski paitsi sen suhteen, että osa suomalaisista putoaa köyhyyteen ja kansa jakautuu, myös sen suhteen, että nyt veroaleja rahoitetaan velaksi ja velkalaiva muuttuu sukellusveneeksi, Virta painotti.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Virta ministeri Multalan tueksi: bensapopulismille ei pidä antaa periksi28.3.2026 12:49:34 EET | Tiedote
Ympäristöministeri Sari Multala torjui tänään Ylen ykkösaamussa polttoaineiden jakeluvelvoitteen laskemisen energiakriisin vastauksena. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta asettuu Multalan tueksi ja vaatii hallitusta valitsemaan Multalan linjan tilanteessa, jossa hallituspuolue perussuomalaiset painostavat jakeluvelvoitteen purkuun. Vihreät esittää oikeudenmukaiseksi vastaukseksi ylimääräistä indeksikorotusta perusturvaan.
Vihreiden Forsgrén ja Hyrkkö: Vihateot Pride-tapahtumissa hälyttävän yleisiä – Pride viralliseksi liputuspäiväksi ja sateenkaaripoliittinen ohjelma Suomeen26.3.2026 17:38:22 EET | Tiedote
Noin puoleen Pride-tapahtumista Suomessa kohdistuu vihatekoja tai häirintää, ilmenee Setan tuoreesta raportista. Vihreiden Bella Forsgrén ja Saara Hyrkkö vaativat hallitukselta toimia vihapuheen kitkemiseksi ja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen turvallisuuden vahvistamiseksi.
Vihreiden Virta ja Tynkkynen vaativat sote-järjestöleikkauksien perumista: “Hallitus rikkoo eduskuntapuolueiden parlamentaarisen sopimuksen”26.3.2026 13:18:56 EET | Tiedote
Vihreät vaatii sote-järjestöleikkausten perumista ja rahoituksen palauttamista parlamentaarisesti sovitulle tasolle. Orpon hallitus leikkaa sote-järjestöjen valtionavustuksista yli kolmanneksen ja rikkoo samalla kaikkien eduskuntapuolueiden yhdessä tekemän parlamentaarisen sopimuksen.
Vihreiden Virta perää johtajuutta pääministeriltä: Hallitus myöntää virheensä suojaosassa mutta Orpo valitsee ideologian ihmisten yli25.3.2026 14:00:34 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallituksen sisäinen hajaannus kertoo hallituksen epäonnistumisesta: suojaosan poisto ei ole toiminut.
Hyrkkö vaatii hallitukselta kriisitoimia: ”Nuorten tulevaisuususko on yhteiskunnan kriittistä infrastruktuuria”25.3.2026 13:51:22 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja eduskunnan Nuorten puolella -verkoston puheenjohtaja Saara Hyrkkö vaatii konkreettisia toimia nuorten tulevaisuususkon palauttamiseksi. Hyrkkö viittaa tänään julkaistuun Opetus- ja kulttuuriministeriön asiantuntijaryhmän raporttiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme