Kangasalan kaupunki

Kangasalan kaupunki luovuttaa Lemetyn alueelta 27 tonttia toukokuun tonttihakuun

Jaa
Havainnekuva Lemetyn omakotialueesta.
Havainnekuva Lemetyn omakotialueesta. Spiral One Oy

Lemetyn alueelta tulee tarjolle yhteensä 27 AO-tonttia kevään tonttihakuun, joka järjestetään 5.-21.5.2025. Tontit sijoittuvat Satulankaaren, Ravikujan ja Laukkakujan varrelle. Tontit soveltuvat omakotitalojen rakentamiseen, ja niiden pinta-alat vaihtelevat 528–631 m². Rakennusoikeudet ovat 120 + 30t – 180 + 30t k-m². Alueen infrastruktuuria rakennetaan parhaillaan, ja tonteille pääsee rakentamaan, kun se on valmistunut.

Havainnekuva Lemetyn alueesta. Spiral One Oy

Osa tonteista on ostettavissa heti tai kolmen vuoden kuluessa maanvuokrasopimuksen alkamisajankohdasta laskettuna. Tontin hinta määräytyy rakennusoikeuden perusteella (340 €/kem²), ja vuosivuokra on 5 % tontin rakennusoikeuden arvosta. Tonttien vuokra-aika on 50 vuotta, ja tonttien vuokrat on sidottu elinkustannusindeksiin.

Tontteja ei varata tai luovuteta Kangasalan kaupungilta/kunnalta kymmenen viime vuoden kuluessa asemakaavatontin saaneille. Ehto ei koske jatkuvasta hausta saatuja tontteja. Hakijan tulee olla yksi tai useampi yksityishenkilö, ei rakennusliike tai muu yhteisö.

Tonttien hakuaika on 5.-21.5.2025 klo 15.00. Tontteja haetaan tonttisivulla olevalla hakulomakkeella.

Tonttiarvonta järjestetään viikolla 23. Tarkempi ajankohta ilmoitetaan tonttien hakusivulla.

Tonttiesittelyt

Alueella järjestetään kaksi tonttien esittelytilaisuutta paikan päällä tiistaina 6.5. ja torstaina 15.5. klo 18-19. Alueelle ei pääse omalla autolla, joten autot pysäköidään kartan osoittamille paikoille. Esittelyyn kuljetaan jalkaisin kartan osoittamaa polkua pitkin Länkitien kautta.

Tonttiesittelyn kulku ja pysäköinti. Kangasalan kaupunki

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tontti-insinööri Sami Ylihärsilä, puh. 040 133 6371, sami.yliharsila@kangasala.fi

Kuvat

Havainnekuva Lemetyn alueesta.
Havainnekuva Lemetyn alueesta.
Spiral One Oy
Lataa
Havainnekuva Lemetyn omakotialueesta.
Havainnekuva Lemetyn omakotialueesta.
Spiral One Oy
Lataa
Tonttiesittelyn kulku ja pysäköinti.
Tonttiesittelyn kulku ja pysäköinti.
Kangasalan kaupunki
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye