Tshekki liikaa lohkofinaalissa – Suomen nuoret kakkospaikalta välieriin
Suomen U19-miehet sijoittuivat Zürichin MM-turnauksessa lohkokakkosiksi taivuttuaan vappupäivän ottelussa Tshekille maalein 2-5. Suomi kohtaa lauantain välierässä toisen lohkon voittajan, joka on joko Ruotsi tai Sveitsi. Suomen välierä ja loppuottelu tai Suomen pronssiottelu nähdään Yle Areenassa.
Tänään osui avausmaalin Tshekki Mikes Motejcikin uitettua pallon verkkoon maalivahti Aapo Seppälän alta, mutta Suomi nousi vielä avauserässä edelle. Tshekin oman syötön epäonnistuttua peitettiin tilanteeseen ehtineiden ensimmäistä kahden suomalaisen yritykset, mutta takaa tullut Samuli Leppäniemi sijoitti pallon alakulmaan. Suomen johtomaali syntyi ottelun ainoalla ylivoimapelillä, kun jokaisessa ottelussa kaukolaukauksen upottanut Ilmo Leino toisti temppunsa.
Suomen maalit jäivät tänään kuitenkin avauserään. Toisen alussa jäi Tshekin syöttö Suomen maalille ensin valkopaidoille mutta karkasi irtopalloksi, jonka Lukas Rada nosti lähietäisyydeltä verkkoon. Sama mies oli asialla kolmannen erän alun johtomaalissa, kun hän jätti kaksi prässiä yrittänyttä vastustajaa kuin seisomaan ja purjehti sektoriin kiskaisemaan yläkulmaan 3-2. Suomi rakensi vielä hyvät tasoituspaikat, mutta huolellisuus ei riittänyt loppuun saakka, ja näyttävimmin karkasi Aaro Kokon laukaus avopaikasta ohi tyhjän verkon. Loppurypistys kuudella viittä vastaan jäi tänään ujoksi ja laukaukset piippuun. Tshekki sen sijaan rankoi kahdesti tyhjiin: Ensin Petran Vojtech raastoi ronskein ottein pallon kulmassa suomalaiselta itselleen ja heittäytyi sen verkkoon, minkä jälkeen Jakub Varecha täsmäsi vielä omalta alueelta loppunumerot.
– Pienestä oli kiinni, pienet olivat marginaalit, ja kaveri sai siinä pari tyhjiin, Suomen päävalmentaja Jussi Huovinen mietti.
– Tshekki oli selkeästi valmiimpi kaksinkamppailuihin ja irtopalloihin, meillä taas peruspelaamisen laatu ei ollut sillä tasolla, millä se meillä voi olla. Mutta seuraavaksi kohdataan Sveitsi tai Ruotsi, edellytykset ovat hienot ja matka jatkuu.
Roosa Vilkasen ja Henri Keräsen ottelukuvat ovat median käytettävissä.
Salibandya, Zürich, Sveitsi
U19-miesten MM-turnaus, alkusarjan päätösottelu
Tshekki–Suomi 5-2 (1-2, 1-0, 3-0)
1. erä: 2.48 Mikes Motejzik 1-0 rl, 12.58 Samuli Leppäniemi 1-1, 13.53 Ilmo Leino (Marius Niemelä) 1-2 yv.
2. erä: 22.07 Lukas Rada (Adam Bures) 2-2.
3. erä: 41.30 Rada (Lukas Holasek) 3-2, 58.456 Voctech Petran 4-2 tm, 59.24 Jakub Varecha 5-2 tm.
Torjunnat:
Miroslav Kovarik Tshekki 1+5+6=12,
Aapo Seppälä Suomi 4+4+3=11.
Jäähyt: Tshekki 2 min, Suomi 0 min.
Erotuomarit: Josef Fässler ja Benjamin Schläpfer, Sveitsi.
Yleisöä: 1 018.
Suomen parhaana palkittiin Ville Heiska.
Yhteyshenkilöt
Jussi OjalaViestintäjohtaja
Puh:040 777 4831jussi.ojala@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Suomalaisessa salibandyssa havaittu epäilyttävää ja kiellettyä vedonlyöntiä17.6.2025 14:00:25 EEST | Tiedote
Veikkaus on havainnut omissa tutkimuksissaan, että suomalaisessa huippusalibandyssa vaikuttaa tapahtuneen epäilyttävää, säännöissä ja sopimuksissa kiellettyä vedonlyöntiä. Asian tutkintaa jatkaa Suomen urheilun eettinen keskus SUEK.
Ruotsi näytti viimeistelyn mallia – Suomen naisille EFT:n kolmas tila8.6.2025 15:19:45 EEST | Tiedote
Suomen salibandynaisten saldoksi Nokian viikonlopun EFT-turnauksessa jäi yksi voitto ja kaksi tappiota, kun Ruotsi oli sunnuntain päätösottelussa vahvempi selvästi 7-2. Hallitseva maailmanmestari pohjusti voittonsa jo avauserässä, jonka se vei 4-1.
Salibandynaisille avausvoitto EFT:ssä, Tshekki mureni toisessa erässä7.6.2025 18:24:06 EEST | Tiedote
Suomen salibandynaiset avasivat voittotilinsä Nokian EFT-turnauksessa toisella yrityksellä, kun Tshekki kaatui lopulta selvin lukemin 9-3. Suomi käänsi mittelön edukseen toisessa erässä, jonka se vei murskalukemin 6-1. Sunnuntaina klo 13 on päätösottelussa vastassa maailmanmestari Ruotsi.
Yksin kaikkien aikojen maajoukkuekärkeen – Veera Kaupin ennätyspiste Suomen EFT-avauksen ilonaihe6.6.2025 21:11:40 EEST | Tiedote
Naisten kärkimaiden EFT-turnauksessa Nokialla tehtiin tänään historiaa, kun Suomen kapteeni Veera Kauppi siirtyi yksin salibandymaajoukkueiden kaikkien aikojen pistekärkeen. Kaupin syöttö kaksossisko Oona Kaupin avausmaaliin oli uran 256. piste, jolla Veera jätti taakseen 255 pistettä tehneen Mika Kohosen.
Muistutus: EFT-turnauksen mediainfo: Akkreditointi, ohjelma, lähetykset ja kuvat2.6.2025 14:25:26 EEST | Tiedote
Salibandymaailman parhaat naispelaajat saapuvat Nokialle 6. - 8.6., kun Euro Floorball Tour rantautuu AGCO Power Arenalle. Suomen, Ruotsin, Tshekin ja Sveitsin joukkueet iskevät yhteen pedaten asetelmia kohti joulukuun MM-kisoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme