Förmånsdatatjänsten Kelmu får ett nytt användargränssnitt
I förmånsdatatjänsten Kelmu görs under 2025 en rad tekniska ändringar som förbättrar användbarheten och tillgängligheten. För användarna syns ändringarna i form av ett förnyat användargränssnitt. Ändringarna påverkar inte det datainnehåll som visas eller de Suomi.fi-fullmakter som används.
Förmånsdatatjänsten Kelmu är en av FPA:s e-tjänster. Tjänsten är avsedd för organisationer som har lagstadgad rätt att få uppgifter från FPA om kundernas förmåner. Via Kelmu kan organisationerna också skicka handlingar och svara på begäranden om uppgifter. FPA utvecklar kontinuerligt förmånsdatatjänsten Kelmu. När organisationerna smidigt får den information de behöver från FPA går det snabbare att sköta kundernas ärenden.
Ändringen ger bättre användbarhet
Kelmu genomgår i år en teknisk uppgradering som ger bättre användbarhet och tillgänglighet. Uppgraderingen är nödvändig eftersom den gamla tekniken har nått slutet av sin tekniska livscykel.
För användarna syns uppgraderingen som en visuell förändring av användargränssnittet. I och med uppgraderingen kommer användargränssnittets utseende att bättre motsvara FPA:s visuella identitet. Nytt är också navigeringen som syns i webbläsarversionen och den svenskspråkiga versionen av användargränssnittet. Mer utrymme har också reserverats för meddelanden.
Ändringarna berör endast de organisationer som använder användargränssnittet, inte dem som hämtar motsvarande data från FPA direkt via API-gränssnitt.
Uppgraderingen införs stegvis
Uppgraderingen av användargränssnittet sker i tre faser i maj, augusti och september. Den nya versionen av Kelmu öppnas för olika organisationer vid olika tidpunkter.
I maj blir det nya användargränssnittet tillgängligt för bland andra Skatteförvaltningen, olycksfallsförsäkringsbolag och arbetslöshetskassor. FPA meddelar i maj när det nya användargränssnittet är tillgängligt för de första organisationerna. I augusti kommer också välfärdsområdena och kommunerna att kunna använda den nya versionen av Kelmu. FPA informerar om detta i augusti.
Det nya användargränssnittet för Kelmu används inledningsvis parallellt med det nuvarande användargränssnittet. Från och med måndagen 29.9.2025 kommer endast det nya användargränssnittet att vara i bruk.
Organisationerna behöver inte själva göra något med anledning av den tekniska uppdateringen av Kelmu. Det sker inga förändringar i fråga om de Suomi.fi-fullmakter som behövs i Kelmu. Med andra ord går det att använda den nya versionen med samma fullmakter som den nuvarande.
Mer information
Aktuell information om uppgraderingen finns på FPA:s webbsida.
Man kan också be om mer information per e-post på adressen tiedonvalitys@kela.fi.
Kontakter
FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.
Tel:020 634 7745viestinta@kela.fiAndra språk
Följ Kela/FPA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA
Håll dig uppdaterad om förändringar i den sociala tryggheten – prenumerera på våra nyhetsbrev!4.9.2025 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
I våra nyhetsbrev får du tillförlitlig information direkt från FPA om ändringar i förmåner och tjänster. Beställ de viktigaste nyheterna och tipsen direkt till din e-post.
Pysy ajan tasalla sosiaaliturvan muutoksista – tilaa uutiskirje!4.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Uutiskirjeistämme saat luotettavaa tietoa tukien ja palvelujen muutoksista suoraan Kelasta. Tilaa tärkeimmät tiedot ja vinkit suoraan sähköpostiisi.
FPA påminner om att FPA-anställda inte gör hembesök4.9.2025 10:15:00 EEST | Pressmeddelande
En bedragare som utgav sig för att vara anställd vid FPA har dykt upp hemma hos en kund och frågat efter uppgifter om boende och FPA-förmåner. FPA-anställda gör inte hembesök. Bedrägeriförsök bör anmälas direkt till polisen.
Kela muistuttaa: Kelan työntekijät eivät kysy tietoja kotiovella4.9.2025 10:15:00 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kelan työntekijäksi tekeytynyt huijari on lähestynyt asiakasta tämän kotiovella ja kysynyt asumiseen ja Kelan etuuksiin liittyviä tietoja. Kelan työntekijät eivät tee kotikäyntejä. Huijausyrityksistä on syytä ilmoittaa suoraan poliisille.
En sjättedel av de mottagare av utkomststöd som uppmanades att flytta på grund av lagändringen flyttade4.9.2025 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
En lagändring stramade åt ersättningen av boendeutgifter inom utkomststödet, vilket har lett till att FPA har uppmanat hushåll med utkomststöd att söka en förmånligare bostad. Största delen av de hushåll som i april–juli 2024 uppmanades att flytta har dock inte flyttat. Ensamförsörjare och boende i huvudstadsregionen är de grupper som flyttat i högre grad än andra.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum