Läsnäoloa arvostava johtaja oppii myös lapsiltaan
Ison kansainvälisen yhtiön Suomen maajohtaja kuvaa itseään hämähäkiksi. Hänen tehtävänään on sitoa yhteen ihmiset, heidän osaamisensa ja muut voimavarat. Yhdessä saadaan aikaan tuloksia ja uudistutaan. Osuvaa ja tuoretta kielikuvaa yhteen liittäjästä käyttää lääke- ja terveysteknologia- yhtiö Johnson & Johnsonin Suomen hallituksen puheenjohtaja ja maajohtaja Nina Ekholm-Wenberg.

Artikkeli on julkaistu Nordic Marketing Consultantsin tuottamassa JOHTAJAT-liitteessä, joka ilmestyi 3.5 HS Kuukausiliitteen osana.
MONEN RUUHKAVUOSIA elävän takaraivossa kolkuttelee ajatus siitä, että aina on väärässä paikassa. Ekholm-Wenberg on kunnianhimoinen johtaja, jolla on kaksi pientä lasta. Hän on kääntänyt ajatuksen väärässä paikassa olemisesta päälaelleen.
– Ajattelen, että olen aina oikeassa paikassa. Elän siinä hetkessä, jossa olen. Kun olen lasten kanssa, olen heidän kanssaan täysillä. Töissä keskityn töihin.
Ekholm-Wenberg uskoo, että läsnäolon ja tasapainon äärelle voi löytää oppimalla. Häntä itseään ovat opettaneet muun muassa jooga ja avantouinti.
– Minulla on myös sukellusopettajan pätevyys. Sekin on laji, jossa pitää muistaa hengittää ja elää hetkessä.
Oman tärkeän lisänsä pitkän linjan johtajan elämään tuo musiikki. Ekholm-Wenberg käy viikoittain laulutunneilla kehittymässä niin klassisessa kuin pop-jazzlaulussa. Eikä kyseessä ole pelkkä harrastus, sillä hän myös esiintyy.
– Pidän musiikista paljon. Se on rakas harrastus. Ostan ulkomailta aina kyseisen maan perinteeseen liittyvän instrumentin itselleni muistoksi. Sitä kautta ymmärrän myös paremmin kyseistä kulttuuria.
Ekholm-Wenbergillä on selvät sävelet myös sen suhteen, että lääkeyhtiön väen lisäksi omasta kehittymisestä tulee pitää huolta. Myös siinä tulee olla armollinen.
– Jos kokee painetta vaikkapa joka kolmas vuosi laittaa uransa uusiksi, niin kannattaa kysyä miksi. Kuka tuon tavoitteen on asettanut, ja miksi se on itselle tärkeää? kysyy eri puolilla maailmaa asuvia ihmisiä mentoroiva Ekholm-Wenberg.
Ekholm-Wenbergin omaan uraan on kuulunut useita toimitusjohtajuuksia. Ensimmäisen kerran hänet valittiin toimitusjohtajaksi jo ekonomiopintojen aikaan. Lääketeollisuuden pariin ohjasi sattuman myötä herännyt innostus.
– Minusta piti tulla diplomaatti. Ollessani harjoittelijana Suomen suurlähetystössä Thaimaassa päädyin seuraamaan EU-johtoista hiv-projektia. Siinä innosti innovatiivisuuden lisäksi se, että työllä on selkeä tarkoitus.
Suomeen palattuaan Ekholm-Wenberg työskenteli lääkealalla myynnin ja markkinoinnin parissa. Myöhemmin hän siirtyi viideksi vuodeksi Tukholmaan lääkeyhtiön Pohjoismaiden alueelliseksi tuotelinjajohtajaksi. Nykyisessä tehtävässään Suomessa hän aloitti kolme ja puoli vuotta sitten. Lisäksi hän toimii Lääketeollisuus ry:n hallituksen puheenjohtajana.
Johtajana häntä ovat ohjanneet yhteen nivomisen ajatuksen lisäksi tahto johtaa valmentaen ja luottamusta rakentaen. Ekholm-Wenberg kokee tehtäväkseen myös oikeanlaisen ympäristön luomisen.
– Ihmisiä valmentamalla eteneminen voi ehkä joskus olla hitaampaa, mutta se tuo parhaimman tuloksen.
Lääkealan kehitys on huimaa. Sen lisäksi ala on hyvin tarkasti säänneltyä. Se näkyy myös johtajan työssä.
– Johtajan tulee olla todella innovatiivinen, jotta hän kykenee navigoimaan monimutkaisessa säätelykentässä.
Ekholm-Wenberg mainitsee useasti sanan luottamus. Lääkeyhtiön on ansaittava niin viranomaisten kuin terveysalan ammattilaisten ja potilaiden luottamus. Johtajan on ansaittava myös työntekijöiden luottamus.
Ura on ollut täynnä innostavaa uuden oppimista. Vastavalmistunut ekonomi Ekholm- Wenberg ajatteli, että johtajalla tulee olla syvällinen ymmärrys kaikesta. Nyt hän myöntää, ettei se ole mahdollista.
– ”Let go” -ajattelun oppiminen on ollut tärkeää. Osaan delegoida ja luotan toisiin ihmisiin sekä heidän asiantuntijuuteensa. En voi olla joka asian paras tuntija.
Ekholm-Wenberg kokee oppivansa jatkuvasti paitsi organisaation muilta jäseniltä myös lapsil- taan ja vanhemmilta sukupolvilta.
– Iän myötä oppii keräämään relevantin informaation siitä, mitä on meneillään ja mistä minun tulee tietää. Kokemus kasvattaa ymmärtämään, että on fokusoitava.
Artikkeli on julkaistu Nordic Marketing Consultantsin tuottamassa JOHTAJAT-liitteessä, joka ilmestyi 3.5 HS Kuukausiliitteen osana.
Yhteyshenkilöt
Titti MyhrbergToimitusjohtajaNordic Marketing Consultants Oy
Puh:0402184179titti.myhrberg@topbusiness.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nordic Marketing Consultants Oy
Meet the Chef: Emmanuel Wille5.5.2025 08:15:00 EEST | Artikkeli
Hansa- kauppiaiden herkkujen mestari. MAKU ON Olde Hansassa lämpimän historiallisen kokemuksen yksi tärkeä osa. Kokonaisuuden tulee voimaannuttaa ja päästää arjen huolista, lupaa belgialaissyntyinen Grand Chef Emmanuel Wille.
Rahapelialan suuri murros edellyttää valppautta ja ennakointia5.5.2025 08:00:00 EEST | Artikkeli
Navigointi muutosten keskellä edellyttää osaavaa tukijoukkoa. Asianajotoimisto Legal Gaming Oy luotsaa asiakkaitaan muutoksessa maaliin.
Meet the Chef: ARI RUOHO5.5.2025 07:45:00 EEST | Artikkeli
KUN ASTUT Ravintola Nokkaan Helsingin Katajanokalla, tuoksu kertoo sinulle heti, että täällä on kyse jostain aidosta. Pöytiin ei kanneta trendejä – tänne tuodaan metsä, meri ja niitty. Täällä keittiötä johtaa Ari Ruoho, mies, joka ei seuraa ruokamaailman aaltoja, vaan tekee niitä itse – savustetuilla hauenmädeillä, rakkolevä- pölyllä ja vuosikymmenten syvällä ymmärryksellä suomalaisesta luonnosta.
Meet the Chef: LUCAS HOANG5.5.2025 06:45:00 EEST | Artikkeli
HELSINGIN SYDÄMESSÄ, 13-paikkaisen tiskin äärellä, tapahtuu joka ilta jotain ainutlaatuista. Siellä seisoo Lucas Hoang – mies, joka jätti taakseen IT-opinnot ja tarttui veitsen varteen. Hänen tarinansa ei ole vain kertomus intohimosta ruokaan, vaan siitä, kuinka unelmat syntyvät, kehittyvät ja toteutuvat – yksi nigiri kerrallaan.
Meet the Restaurateur: Kristjan Peäske5.5.2025 06:15:00 EEST | Artikkeli
KRISTJAN PEÄSKEN matka ravintolamaailmaan ei alkanut valkoisista pöytäliinoista tai fiineistä keittiöistä – vaan maaseudun keittiönpöydästä, jossa syötiin hyvin vain juhlapäivinä. ”Kun perhe kokoontui yhteen, ruoka oli runsasta ja tunnelma lämmin. Se tunne jäi minuun – se, että ruokailu on ennen kaikkea yhteys ihmisten välillä.”
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme