Meet the Chef: Konsta Elomaa
FREJAN keittiöpäällikkö Konsta Elomaa on mies, jonka ruoka puhuu puolestaan – rehellisesti, kausien rytmissä ja suomalaisia raaka-aineita kunnioittaen. Hänen intohimonsa ruokaan syttyi jo yläasteella, kun valinta sähkölinjan ja ravintolakoulun välillä päättyi Espoon Omniaan. ”Pidin kotitaloudesta ja serkku oli kokki – päätin kokeilla, ja sillä tiellä ollaan.”

Artikkeli on julkaistu Nordic Marketing Consultantsin tuottamassa JOHTAJAT-liitteessä, joka ilmestyi 3.5 HS Kuukausiliitteen osana.
Lapsuuden ruokamuistot liittyvät mökkiin, mustikkapiirakkaan ja uusiin perunoihin. Ammattikeittiöissä Konstan suuntaa muovasi erityisesti keittiömestari Pauli Novitsky, jonka opetuksista kumpuaa myös Konstan oma ruoka- filosofia: konstailematonta ja kotimaista.
POHJOISTA KEITTIÖTÄ, OMAAN RYTMIIN
Freja on paikka, jossa kiire unohtuu. Aamuisin runsas buffet, päivällä ravitseva lounas ja illalla tunnelmallinen illallinen tarjoavat rauhaa ja hyvää ruokaa, sesongin mukaan. “Me ollaan keidas kauppakeskuksen laidalla – meillä saa olla rauhassa.”
Konstan lempiannos nykyiseltä listalta on arancini kotimaisista herkkutateista, ja jälkiruoista yllättää yuzu, basilika ja veriappelsiini. “Siinä on herkkyyttä ja ilotulitusta samassa.”
Keittiössä Konsta johtaa esimerkillä. “Me ei vaadita mitään, mitä ei olla valmiita tekemään itse. Ja tärkeintä, mitä voin opettaa nuoremmille: pitäkää työ ja vapaa tasapainossa.”
UNELMIEN ILLALLINEN? ITALIASSA
Vapaalla Konsta haaveilee Italiasta – pastasta, viinistä ja ajasta rakkaan kanssa. “Unelmien illal- lisen tarjoaisin vaimolleni jollain viinitilalla. Hyvää ruokaa, viiniä – ja ei aikatauluja.” ❖
Ravintola Freja – pohjoisen makuja Espoon sydämessä
Ravintola Freja on Matinkylässä, aivan metroaseman vieressä sijaitseva kuli- naristinen helmi, jossa sesongin parhaat raaka-aineet ja pohjoisen keittiön perin- teet kohtaavat modernin otteen.
Osoite: Suomenlahdentie 7, 02230 Espoo
Artikkeli on julkaistu Nordic Marketing Consultantsin tuottamassa JOHTAJAT-liitteessä, joka ilmestyi 3.5 HS Kuukausiliitteen osana.
Yhteyshenkilöt
Titti MyhrbergToimitusjohtajaNordic Marketing Consultants Oy
Puh:0402184179titti.myhrberg@topbusiness.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nordic Marketing Consultants Oy
Meet the Chef: Emmanuel Wille5.5.2025 08:15:00 EEST | Artikkeli
Hansa- kauppiaiden herkkujen mestari. MAKU ON Olde Hansassa lämpimän historiallisen kokemuksen yksi tärkeä osa. Kokonaisuuden tulee voimaannuttaa ja päästää arjen huolista, lupaa belgialaissyntyinen Grand Chef Emmanuel Wille.
Rahapelialan suuri murros edellyttää valppautta ja ennakointia5.5.2025 08:00:00 EEST | Artikkeli
Navigointi muutosten keskellä edellyttää osaavaa tukijoukkoa. Asianajotoimisto Legal Gaming Oy luotsaa asiakkaitaan muutoksessa maaliin.
Meet the Chef: ARI RUOHO5.5.2025 07:45:00 EEST | Artikkeli
KUN ASTUT Ravintola Nokkaan Helsingin Katajanokalla, tuoksu kertoo sinulle heti, että täällä on kyse jostain aidosta. Pöytiin ei kanneta trendejä – tänne tuodaan metsä, meri ja niitty. Täällä keittiötä johtaa Ari Ruoho, mies, joka ei seuraa ruokamaailman aaltoja, vaan tekee niitä itse – savustetuilla hauenmädeillä, rakkolevä- pölyllä ja vuosikymmenten syvällä ymmärryksellä suomalaisesta luonnosta.
Läsnäoloa arvostava johtaja oppii myös lapsiltaan5.5.2025 07:00:00 EEST | Artikkeli
Ison kansainvälisen yhtiön Suomen maajohtaja kuvaa itseään hämähäkiksi. Hänen tehtävänään on sitoa yhteen ihmiset, heidän osaamisensa ja muut voimavarat. Yhdessä saadaan aikaan tuloksia ja uudistutaan. Osuvaa ja tuoretta kielikuvaa yhteen liittäjästä käyttää lääke- ja terveysteknologia- yhtiö Johnson & Johnsonin Suomen hallituksen puheenjohtaja ja maajohtaja Nina Ekholm-Wenberg.
Meet the Chef: LUCAS HOANG5.5.2025 06:45:00 EEST | Artikkeli
HELSINGIN SYDÄMESSÄ, 13-paikkaisen tiskin äärellä, tapahtuu joka ilta jotain ainutlaatuista. Siellä seisoo Lucas Hoang – mies, joka jätti taakseen IT-opinnot ja tarttui veitsen varteen. Hänen tarinansa ei ole vain kertomus intohimosta ruokaan, vaan siitä, kuinka unelmat syntyvät, kehittyvät ja toteutuvat – yksi nigiri kerrallaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme