Destia Oy

Destia voitti Varkauden kunnossapitourakan ja kunnallistekniikan rakentamisen

Jaa

Destia on voittanut Varkauden kaupungin urakan, johon kuuluu kunnallistekniikan rakentamista ja alueurakan hoitotyöt. Seitsenvuotisen sopimuksen kustannusarvio on 29,1 miljoonaa euroa ja sitä voidaan jatkaa kolmella vuodella. Urakka käynnistyy keväällä 2026 jatkona Destian ja Varkauden kaupungin vuonna 2016 alkaneelle yhteistyölle.

Kuvituskuva
Kuvituskuva

Kunnallisteknisten töiden osalta Destia vastaa Varkauden kaupungin vesihuoltoon, katujen ja yleisten alueiden rakentamiseen liittyvistä uudisrakentamis-, saneeraus- ja vihertöistä. Aluehoitourakassa Destia vastaa katujen, yleisten alueiden ja kiinteistöjen piha-alueiden talvi- ja kesähoitotöistä. Lisäksi työt sisältävät kaupungin omistamien kiinteistöjen hoitovastuulla olevien katualueiden ja katuviheralueiden talvi- ja kesähoitotöitä.

”Meille on tärkeää, että kaupungin kunnallistekniikan rakentamisesta ja kunnossapidosta huolehditaan muuttuvan kaupunkiympäristön tarpeiden mukaan. Tavoitteenamme on tarjota viihtyisä, turvallinen ja asianmukaisesti hoidettu kaupunkiympäristö varkautelaisille. Olemme tehneet yhteistyötä Destian kanssa jo lähes vuosikymmenen ajan ja voimmekin luottaa sen laaja-alaiseen rakennetun ympäristön asiantuntemukseen ja kokemukseen”, kertoo Jani Viljakainen, kaupungininsinööri Varkauden kaupungilta.

”Urakka on siinä mielessä uniikki, että vastaamme samanaikaisesti sekä kaupungin kunnallistekniikan rakentamisesta että kunnossapidosta ympärivuotisesti. Meillä on parhaillaan käynnissä kahden katuhankkeen rakentamistyöt Varkaudessa. Ensimmäisessä vastaamme uuden kadun ja sen kunnallistekniikan rakentamisesta ja toisessa vastaamme katualueen saneerauksesta ja uusimme sen kunnallistekniikan. Kunnossapidon osalta ammattilaisemme huolehtivat parhaillaan katujen harjauksista, kevätsiivouksista ja puiden hoitoleikkuista”, kertoo Destian Kunnossapitopalvelut-liiketoimintaryhmän johtaja Seppo Ylitapio.

Destia
Destia on Suomen suurin infra-alan palveluyhtiö ja osa kansainvälistä Colas-konsernia. Luomme hyvän yhteiskunnan perustaa suunnittelemalla, rakentamalla ja ylläpitämällä huomisen liikenne- ja energiainfraa. Teemme sen noin 1 800 destialaisen ainutlaatuisella infran tajulla. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli noin 630 miljoonaa euroa. www.destia.fi

Lisätietoja:

Antti Aholainen, työpäällikkö, Kunnossapitopalvelu, Destia, antti.aholainen@destia.fi

Destian viestintä, tiedotus@destia.fi

Avainsanat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Destia Oy

Destia parantaa rataa Lievestuoreen ja Hankasalmen välillä11.6.2025 10:16:43 EEST | Tiedote

Destia on voittanut Väylävirastolta vaativan radan päällysrakenneurakan Lievestuoreen ja Hankasalmen välillä. 8,8 miljoonan euron arvoinen urakka on osa laajempaa radan parantamishanketta Jyväskylän ja Pieksämäen välillä, missä rataosuus on elinkaarensa loppupuolella. Korjauksilla varmistetaan radan käytettävyys ja radalla kulkevan tavara- ja henkilöjunaliikenteen toimivuus ja turvallisuus tuleviksi vuosikymmeniksi.

Destia ehdottaa päästökannustinta infrahankkeiden tarjouskilpailuihin9.6.2025 13:29:23 EEST | Tiedote

Destia ehdottaa infrahankkeiden kilpailutuksiin hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen kannustavaa elementtiä, jotta infra-ala voisi tehokkaammin edistää Suomen hiilineutraaliustavoitteita. Liikenneinfrastruktuurin rakentaminen ja kunnossapito tuottavat noin neljä prosenttia Suomen kasvihuonekaasupäästöistä. Vaikka osa Suomen kaupungeista tekee jo ilmastotoimia infrarakentamisen päästöjen vähentämiseksi, valtionhallinnossa infra-alalle ei ole vielä kohdistettu selkeitä päästövähennystoimenpiteitä. Se hidastaa infrarakentamisen ja kunnossapidon päästöjen vähentämistä.

Destia ja Normivalaistus saneeraavat Vuosaaren maantietunnelin6.6.2025 10:07:17 EEST | Tiedote

Fintraffic ja Uudenmaan ELY-keskus ovat valinneet Destian ja Normivalaistus Oy:n muodostaman työyhteenliittymän toteuttamaan Vuosaaren satamaan johtavan maantietunnelin peruskorjauksen Helsingissä. Urakassa saneerataan Vuosaaren sataman ja Kehä III:n yhdistävien kahden 1,6 kilometriä pitkän tunnelin elinkaarensa lopussa olevaa tunnelitekniikkaa ja rakenteita. Noin 26 miljoonan euron arvoisessa urakassa Destia vastaa infra- ja kalliorakentamisesta sekä korkeajännitetöistä. Normivalaistus toteuttaa urakan telematiikka- ja valaistustyöt.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye