Helsingin seudun kauppakamari

Muistutuskutsu medialle: Kansainvälisen rekrytoinnin hyödyt

Jaa

Helsingin seudun kauppakamari, Work in Finland ja Suomen kuusi suurinta kaupunkia kutsuvat toimittajat kuulemaan, miksi työskentely Suomessa kiinnostaa kansainvälisiä osaajia ja rekrytointitoimijoita sekä miten kansainväliset osaajat vahvistavat yritysten kasvua.

Torstaina 8.5. kello 11.00–12.00

Paikka: Scandic Helsinki Hub, Annankatu 18, Helsinki

Kansainvälisistä osaajista on tutkitusti hyötyä yritysten kasvulle, kansainvälistymiselle ja innovaatiotoiminnalle. Ulkomainen työvoima ei vain paikkaa työvoimavajetta, vaan luo uutta työtä ja kasvua. Esittelyssä aihealueen tutkimusnäyttö ja asiantuntijanäkemykset.

Kansainväliset rekrytointitoimijat ovat kiinnostuneita Suomesta. Ennen mediatilaisuutta kansainväliset rekrytointitoimijat ja kansainvälisestä rekrytoinnista kiinnostuneet yritykset kohtaavat. Media on tervetullut myös aamun tapahtumaan, joka alkaa kello 8.30 samassa paikassa.

Mediatilaisuuden ohjelma 11.00-12.00:

Kansainvälisten osaajien merkitys yrityksen kasvulle, kansainvälistymiselle ja TKI-toiminnalle

Glenn Gassen, Helsingin kaupunki, Markku Lahtinen, Helsingin seudun kauppakamari, Laura Lindeman, Work in Finland, 

Tutkimusjohtaja Heli Koski, Etla

Onnistunut rekrytointi Filippiineiltä – Rekrytointikumppanin ja asiakkaan välinen yhteistyö

Liiketoimintajohtaja Lari Nurmi, Go On ja toimitusjohtaja Ville Ritakorpi,  Promeco Group

Miksi Intiasta, Brasiliasta ja Vietnamista halutaan tulla töihin Suomeen?

Suomessa vierailevien globaalien rekrytointiyritysten sekä Business Finlandin Talent Manager asiantuntijoiden esittely 

Keskustelua ja kysymyksiä

Medialla on mahdollisuus haastatella tilaisuuden puhujia, Talent Managereita sekä globaaleita kumppaneita tilaisuuden jälkeen.

Tilaisuudessa on toimittajille tarjolla lounas.

Suomen kuusi suurinta kaupunkia edistävät kansainvälisten osaajien palkkaamista 

Helsinki, Espoo, Vantaa, Oulu, Tampere ja Turku tekevät yhteistyötä valtion kanssa, jotta yritykset voivat helpommin palkata kansainvälisiä osaajia. Mukana ovat myös kauppakamarit sekä valtion Work in Finland -toimijat eli Business Finland ja KEHA-keskus. 

Hallitus on varannut hallituskauden aikana vuositasolla miljoona euroa hankkeisiin, joilla tuetaan työnantajia kansainvälisessä rekrytoinnissa. Tavoitteena on saada tuhat työnantajaa mukaan palveluihin, jotka auttavat yrityksiä kansainvälisten osaajien palkkaamisessa ja kehittävät niiden valmiuksia kansainväliseen rekrytointiin. 

Ilmoittautumiset ja lisätiedot:

Median ilmoittautumiset torstaihin 8.5. kello 9.00 mennessä. Ilmoitathan samalla mahdollisista ruokarajoitteista.

Viestintäjohtaja Heini Larros, Helsingin seudun kauppakamari, heini.larros@helsinki.chamber.fi, +358 40 526 97 28

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin seudun kauppakamari

Joka viides Helsingin seudun yritys hyötyy jo paljon tekoälyn käytöstä23.1.2026 07:12:00 EET | Tiedote

22 prosenttia Helsingin seudun yrityksistä kertoo hyötyvänsä tekoälystä paljon tai erittäin paljon. Arviot käyvät ilmi Helsingin seudun kauppakamarin kyselystä jäsenyritysten toimitusjohtajille. 63 prosenttia vastaajista katsoo, että tekoälystä on jonkin verran hyötyä, 12 prosenttia, että tekoälystä ei ole lainkaan hyötyä. ”Tekoäly selvästi kaventaa yritysten resurssieroja. Kyselyn edistyneimmät toimialat tekoälyn hyödyntämisessä ovat informaatio- ja viestintäala, liike-elämän palvelut sekä teollisuus, joissa tekoäly on asiantuntijatyön arkea. Ratkaisevaa ei ole toimiala, vaan työn tietointensiivisyys ja henkilöstön kyky hyödyntää tekoälyä”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen. Vielä kaksi vuotta sitten vain kahdeksan prosenttia alueen yrityksistä arvioi hyötyvänsä tekoälystä paljon tai erittäin paljon. Tuolloin jopa 30 prosenttia yrityksistä oli sitä mieltä, että tekoälystä ei ole lainkaan hyötyä.

Suhdannepulssi: Helsingin seudun yritysten näkymät yhä heikot – ”Vain pieniä positiivisia alakohtaisia merkkejä”9.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Yritykset Helsingin seudulla arvioivat seuraavan kolmen kuukauden suhdannenäkymät yhä heikoiksi. Arviot käyvät ilmi Helsingin seudun kauppakamarin Suhdannepulssista. Yritysten näkemykset kannattavuudesta, työllisyydestä ja suhdannenäkymistä ovat samalla tasolla kuin elokuussa. Odotukset liikevaihdosta ovat elokuuhun verrattuna aavistuksen heikentyneet. ”Pulssikyselyssä näkyy valitettavasti vain pieniä alakohtaisia merkkejä suhdanteen paranemisesta. Hieman vahvistunutta kysyntää on nähtävissä B2B-palveluissa, joiden markkina tyypillisesti elpyy talouden kääntyessä parempaan suuntaan”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen.

Vantaan ratikka on elinkeinoelämälle tärkeä investointi – ”Tukee yritysten kasvua”31.10.2025 12:35:24 EET | Tiedote

Helsingin seudun kauppakamari kannattaa Vantaan ratikan rakentamista, jota se pitää koko seudun elinvoimaa vahvistavana investointina. ”Vantaan ratikka ei ole vain liikennehanke, vaan seudun elinkeinoelämän kasvualusta. Se tukee yritysten kasvua, uusien työpaikkojen syntymistä, TKI-toimintaa, kansainvälistymistä ja kilpailukykyä. Vantaan on hoidettava talouttaan vastuullisesti, mutta suurten kaupunkien on rakennettava myös vaikeina aikoina”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen. Ratikka on Vantaalle kasvua ja kilpailukykyä vahvistava ratkaisu. Se lujittaa Vantaan asemaa yhtenä pääkaupunkiseudun kasvumoottoreista. Ratikka parantaa saavutettavuutta, helpottaa työvoiman liikkuvuutta ja sujuvoittaa logistiikkaa. Yhteys tukee erityisesti Aviapoliksen kehitystä kansainvälisenä yritys- ja innovaatiokeskittymänä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye