Siltalan loistava syksy 2025 – Tietokirjat
Björn Borg, Sophia Jansson, Jouko Turkka, Esa-Pekka Salonen... Siltalan syksyssä on tarjolla muun muassa huippukiinnostavia muistelmia ja elämäkertoja.
Lisäksi on esimerkiksi sodanjälkeisen ajan filosofiaa, suomalaista teollisuushistoriaa, sukututkimusta, ihmisen anatomiaa sekä Venäjän rajan tarkastelua molemmilta puolilta rajaa.
Syksyn katalogi https://www.siltalapublishing.fi/wp-content/uploads/2025/04/siltala-katalogi-kesa-syksy-2025.pdf

MUISTELMIA JA ELÄMÄKERTOJA
Björn Borgin huikea omaelämäkerta Sydämenlyöntejä ilmestyy maailmanlaajuisesti, myös meillä Suomessa 18. syyskuuta.
Elämäkerta kuvaa Borgin uskomattoman menestyksen, romahduksen, nousut ja laskut, voitot ja tappiot niin urheilussa kuin yksityiselämässäkin. Kaiken avoimesti, kaunistelematta. Suurella sydämellä, lyönti lyönniltä.
Teoksen suomentaja on Tuomas Renvall.
***
Myös Sophia Jansson kertoo kiertelemättä elämänsä huimista käänteistä kirjassaan Kolme saarta – Isä, äiti ja minä. Janssonin elämän kolme tärkeää saarta ovat Tonga, Ibiza ja Pellingin saari. Omaelämäkerrassaan hän kertoo miksi juuri nämä saaret.
Sophian isä Larsin ja äiti Nitan suhde ei perustunut intohimoiseen rakkauteen, mutta he jakoivat elämänsä tärkeimmän asia: lapsen. Nita kuoli varhain. Isä edusti turvallisuutta ja huolenpitoa, mutta myös läpitunkematonta hiljaisuutta. Kolme saarta on tarina perheestä, hiljaisuuden hinnasta ja kertomisen vapauttavasta voimasta.
Jyrki Kiiskisen suomentama kirja ilmestyy 11.9.
***
Jouko Turkka – Narri, nero ja nöyryyttäjä on Hannu Harjun kirjoittama elämäkerta poikkeuksellisesta ihmisestä: teatterinerosta, visionäärisestä ohjaajasta ja suomalaisen teatterin uudistajasta. Häntä luonnehdittiin myös kiduttajaksi, nöyryyttäjäksi ja valtakunnansaatanaksi. Hän provosoi ja ärsytti tahallaan, jopa eli konflikteista ja riidoista.
Miten Turkka synnytti kulttinsa? Millainen ihminen oli röyhkeän ja pelkäämättömän roolin takana?
Kirja ilmestyy syyskuussa.
***
Säveltäjä, kapellimestari Esa-Pekka Salonen on maailman arvostetuimpia muusikoita. Suna Vuoren Esa-Pekka Salonen – Teemat on ensimmäinen hänestä kirjoitettu kirja. Siinä Salonen kertoo työstään ja elämästään helposti lähestyttävästi, hauskasti ja henkevästi.
Salosen lisäksi ääneen pääsevät monet hänen ystävistään ja kollegoistaan, kuten säveltäjät Kaija Saariaho, Magnus Lindberg ja John Adams, ohjaaja Peter Sellars, professori Jorma Panula ja kriitikko Alex Ross.
Kirja ilmestyy syyskuussa.
***
Tehtävä Keski-Suomessa – Vesa-Pekka Kangaskorpi ja kaikkien aikojen mediavallankaappaus kertoo nimensä mukaisesti maamme 2000-luvun tärkeimmästä mediavaikuttajasta, jonka imperiumi leviää Suomen kartalla kuin mustetahra imupaperilla.
Kangaskorpi on värikäs persoona, joka pitää hienoista autoista, tyylikkäistä vaatteista ja lehmänkokoisista englanninmastiffeista. Hänellä on voimakkaita poliittisia intohimoja, joista hän auliisti kertoo sosiaalisessa mediassa.
Elina Grundströmin kirjoittama Tehtävä Keski-Suomessa on vetävä, hauska ja koskettava tarina Kangaskorvesta, median tulevaisuudesta ja suomalaisesta demokratiasta.
Kirja ilmestyy syyskuussa.
***
Annikki Paasikivestä tuli "Linnan neito" vuonna 1946, kun hänen isänsä valittiin tasavallan presidentiksi. Hän asui Presidentinlinnassa ja oli julkisuuden henkilö, joka tunnistettiin pääkaupungin kaduilla, tapahtumissa ja lehtikuvissa.
Boheemin naisen mielenkiintoisen elämäntarinan kertoo Liisa-Maria Hakala-Zilliacus kirjassaan Presidentin tytär – Annikki Paasikven elämä ja rakkaus.
Kirja ilmestyy elokuussa.

Carlo Masalan Jos Venäjä voittaa – Skenaario -teos on viime viikkojen ajan ollut saksalaisen Spiegel-lehden bestseller numero 1. Eikä ihme: Kirja on pysäyttävä ja pelottavan ajankohtainen analyysi Euroopan mahdollisesta lähitulevaisuudesta.
Tunnettu saksalainen valtiotieteilijä ja sotilasasiantuntija hahmottelee kirjassaan pysäyttävän ja vakuuttavan tulevaisuusskenaarion, joka näyttää, mikä kaikki Euroopassa on tällä hetkellä vaakalaudalla.
Carlo Masala (s. 1968) on kansainvälisen politiikan professori ja Nato-asiantuntija Saksan puolustusvoimien yliopistossa Münchenissä.
KIrja ilmestyy jo heinäkuussa.
***
Venäjän rajaa tarkastellaan kahdessa syksyn kirjassa:
Jussi Niemeläisen Muurista muuriin – Reportaasi Venäjän länsirajasta vie matkalle Pohjois-Norjasta itäiseen Ukrainaan ja matkan varrella tapaamaan asiantuntijoita, presidenttejä, ministereitä sekä tavallisia ihmisiä, jotka pohtivat miten nykyiseen tilanteeseen on päädytty ja mitä on edessä.
Toimittaja Petri Pöntisen ja valokuvaaja Marjo Tynkkysen Itäraja puolestaan tekee alaotsikkonsa mukaisesti löytöretkiä naapuruuden mutkikkaaseen historiaan. Upeasti kuvitettu tarinallinen tietokirja ristivalottaa historiaa ja nykypäivää, rajatutkimusta ja aikalaiskertomuksia.
Molemmat kirjat ilmestyvät syyskuussa.
***
Wolfram Eilenberger lähestyy kirjassaan Nykyisyyden haamuja – Filosofian loppu ja uuden valistuksen alku 1948–1984 sodanjälkeisen ajan filosofista maisemaa neljän vaikutusvaltaisen hahmon – Theodor Adornon, Paul Feyerabendin, Susan Sontagin ja Michel Foucaultin – kautta.
Eilenbergeillä on hämmästyttävä kyky kertoa filosofien älyllisistä ja henkilökohtaisista kamppailuista niin, että teksti koskettaa lukijaa. Hänen elävä proosansa sivistää ja tempaa mukaansa.
Kirja ilmestyy syyskuussa. Sen suomentaja on Tommi Uschanov.
***
Suomen sahateollisuushistoriaa käsittelee eläväiseen, kiitettyyn ja palkittuun tyyliinsä Sakari Siltala kirjassaan Särmät, linjat ja raamit – Pihlavan saha 1875–2025. Pihlavan saha syntyi vuonna 1875 Kokemäenjoen suun luodolle. Vuonna 1889 saha siirtyi Ahlströmin sukudynastialle, jonka hallussa puru pöllysi 125 vuotta. 2010-luvulla sahan osti Pekka Kopran Westas.
Teos leikkaa lastuja maamme sahahistoriasta: teollistumisesta, lakoista ja niiden murtamisesta, saha-arjesta, yritysjärjestelyistä. Näköala avautuu paikallisesta kansalliseen ja kansainväliseen, sahan päältä ja lautatarhasta kabinettien verhojen taakse.
***
Sari Aallon, Ilkka Levän ja Samu Nyströmin kirjoittama teos Akavan historia – Osaamisen ja vaikuttamisen historia 1950–2025 ilmestyy lokakuussa.
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava, alun perin Akateemisammatillinen valtuuskunta, perustettiin 75 vuotta sitten, loppuvuodesta 1950. Uudessa historiateoksessa pureudutaan erityisesti viime vuosikymmenten kehitykseen ja tuodaan näkyville aiemmin tutkimattomia alueita järjestön toiminnassa.
***
Brittiläisen kirurgin ja tietokirjailijan Gabriel Westonin poikkeuksellinen teos Elossa – Toisenlaista anatomiaa on ainutlaatuisen kokonaisvaltainen käsitys ihmiskehosta ja anatomiasta.
Kirja yhdistelee anatomiaa, lääketieteen historiaa ja kirjoittajan omaa potilaskertomusta. Teksti on konkreettista ja väkevää: luut rusahtelevat ja veri roiskuu, mutta Westonin kirjoittamisessa on myös suurta herkkyyttä ja inhimillisyyttä.
Tero Valkosen suomentama kirja ilmestyy syyskuussa.
***
Marja Pirttivaaran Sukupolvien jäljet – DNA, historia ja digitaidot sukututkimuksessa antaa uusia työkaluja sukututkimukseen. Se on selkeästi kirjoitettu, käytännönläheinen opas, joka yhdistää perinteisen ja uusimman sukututkimuksen: DNA-testit ja analyysit, historialliset arkistot ja nykyaikaiset digitaaliset työkalut ja alustat, aina tekoälyä myöten.
Kirja ilmestyy syyskuussa.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reetta RaviTiedotuspäällikkö
Puh:+358 40 032 8300reetta@siltalapublishing.fiLinkit
Kustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.
www.siltalapublishing.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala
Särmät, linjat ja raamit – Pihlavan saha 1875–20255.9.2025 09:22:44 EEST | Tiedote
Kiitetty ja palkittu historioitsija Sakari Siltala paneutuu eläväisessä uutuusteoksessaan Särmät, linjat ja raamit Suomen sahateollisuuden historiaan Pihlavan sahan tarinan myötä. Pihlavan saha syntyi vuonna 1875 Kokemäenjoen suun luodolle. Tukki virtasi logistiseen solmukohtaan sisämaasta. Proomut kiskoivat laudat ja lankut Reposaaren redille, mistä ne höyrysivät maailmalle. Kirja leikkaa lastuja maamme sahahistoriasta: teollistumisesta, saha-arjesta, lakoista ja niiden murtamisesta, yritysjärjestelyistä...
Nykyisyyden haamuja – Wolfram Eilenbergerin uusi teos sodanjälkeisestä filosofiasta4.9.2025 12:06:02 EEST | Tiedote
Palkitulla saksalaisella filosofilla ja kirjailijalla Wolfram Eilenbergerillä on hämmästyttävä kyky kertoa filosofien älyllisistä ja henkilökohtaisista kamppailuista niin, että teksti koskettaa lukijaa. Hänen uusin kirjansa Nykyisyyden haamuja – Filosofian loppu ja uuden valistuksen alku 1948–1984 maalaa sodanjälkeisen ajan filosofista maisemaa neljän vaikutusvaltaisen hahmon kautta: Theodor Adornon, Paul Feyerabendin, Susan Sontagin ja Michel Foucaultin. Eilenbergerin elävä proosa sivistää ja tempaa mukaansa.
Sophia Janssonin omaelämäkerta Kolme saarta ilmestyy ensi viikolla2.9.2025 12:39:00 EEST | Tiedote
Sophia Janssonin omaelämäkerta Kolme saarta – Isä, äiti ja minä kertoo huiman ja traagisenkin tarinan elämästä taiteilijasuvussa ja -perheessä: Isä-Lassesta – Tove Janssonin veljestä – sekä äiti-Nitasta, joka kuoli Sophian ollessa pieni lapsi. Äidin kohtalon ympärillä vallitsi täysi hiljaisuus. Vasta nyt, tätä kirjaa tehdessään Sophia Janssonille selvisi moni vaiettu asia niin äidistä kuin isästäkin. Kirjan nimen kolme saarta ovat Tonga, jonne Lasse ja Tove haaveilivat muuttavansa 1940-luvulla, Ibiza, jossa Sophia asui isänsä kanssa varhaislapsuudessaan sekä Pellingin saari, jossa Janssonit ovat viettäneet aikaa sukupolvien ajan.
Presidentin tytär – Annikki Paasikiven elämä ja rakkaus29.8.2025 14:31:48 EEST | Tiedote
Linnan juhlissa presidenttipari J.K. ja Alli Paasikiven vieressä seisoi pitkä, tumma, keski-ikäinen nainen, joka myös kätteli kaikki vieraat. Hän oli Annikki Paasikivi, presidentin vanhin lapsi. Annikista tuli ”Linnan neito” vuonna 1946, kun J.K. Paasikivi valittiin tasavallan presidentiksi. Hän asui Linnassa. Hänestä tuli julkisuuden henkilö, joka tunnistettiin pääkaupungin kaduilla, tapahtumissa ja lehtikuvissa. Hänen elämänsä suuri rakkaus oli kuvanveistäjä Wäinö Aaltonen. Annikin kiintoisan elämäntarinan kertoo tuoreessa tietokirjassaan Presidentin tytär – Annikki Paasikiven elämä ja rakkaus Liisa-Maria Hakala-Zilliacus.
Juha Seppälän uudessa romaanissa ollaan ruumisauton matkassa29.8.2025 11:54:01 EEST | Tiedote
Ruumisauto täytyy pesettää usein. Kuolema kiiltää. Se on musta. Laki sallii myös valkoisen ja hopeanharmaan. Semmoisilla mennään vihille. Juha Seppälän uuden Kehtolaulun koordinaatit -romaanin päähenkilö on keski-ikäinen ruumisauton kuljettaja, jonka mustan ajoneuvon asiakastilaan monet tarinan sivuhenkilöt päätyvät. Kun kiiltävä Cadillac Escalade lipuu kaupungin halki, ihmiset pysähtyvät nähdessään kerrankin jotakin varmaa epävarmuuden keskellä. Moderni Tuonelan lautturi tekee työtään ja pohdiskelee samalla elämänsä kulkua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme