Ruutanan yllä voi nähdä toukokuussa ilmalaivan
Kangasalan kaupunki tilaa Kelluu Oy:ltä ilmakuvauksia Ruutanan alueelle. Kuvaukset kattavat noin 91 hehtaaria ja ne toteutetaan kauko-ohjattavalla ilmalaivalla, joka kerää paikkatietoa kameroilla ja sensoreilla. Aineistoa hyödynnetään laajasti mm. päivittämällä kantakarttaa ja 3D-kaupunkimallia digitoimalla kohteita ilmakuvista.

Kangasalan kaupunki on tilannut Kelluu Oy:ltä ilmakuvauksia Ruutanan alueelle. Ilmakuvaus suoritetaan kevään aikana, kun puiden lehdet eivät ole vielä täysikokoisia. Arvioilta siis toukokuun aikana. Lennettävä alue on kooltaan noin 91 hehtaaria. Kuvaukset tehdään kauko-ohjattavalla miehittämättömällä ilmalaivalla.
- Kauko-ohjattavaan ilmalaivaan päädyttiin alueen suuruuden takia ja siksi, että kaupungin omalla droonilla ei pysty tekemään multispektrikuvauksia, kertoo Kangasalan kaupungin maanmittausinsinööri Simo Veijalainen.
Ilmalaiva kerää paikkatietoa alukseen kiinnitetyillä kameroilla ja sensoreilla. Multispektrikuvauksilla tehdään kasvillisuus- ja kosteusindeksiaineistoja. Ilmalaiva on kooltaan noin 12-metrinen ja se pystyy suorittamaan tehtävää yhtäjaksoisesti jopa 12 tuntia. Ilmalaiva käyttää polttoaineena vetyä eli se ei vapauta ilmaan lainkaan hiilidioksidia. Ilmalaiva on myös lähes äänetön. Kuvaukset ovat täysin tietoturvalliset, eikä lopputuloksesta voi tunnistaa yksittäisiä ihmisiä.
- Ilmalaivamme ovat päästöttömiä, turvallisia ja lähes äänettömiä. Ne tarjoavat kustannustehokkaan tavan kerätä erittäin tarkkaa dataa laajoilta alueilta. Tänä kesänä niitä nähdään laajasti niin Suomessa kuin esimerkiksi Ruotsissa. Keräämäämme dataa hyödynnetään kaupunkien, metsien ja teollisuusalueiden suunnittelussa ja kehittämisessä. Tuloksena syntyy älykkäämpiä, ketterämpiä ja kilpailukykyisempiä ympäristöjä, jotka vastaavat tulevaisuuden haasteisiin, kertoo Kelluu Oy:n asiakkuuspäällikkö Teijo Meriläinen.
Tuotettavat aineistot ovat ortoilmakuva, pistepilvi, mesh-pintamalli, kasvillisuusindeksi ja kosteusindeksi. Lisätietoja Kelluu Oy:n toiminnasta löydätte yrityksen verkkosivuilta www.kelluu.com.
- Aineistoja hyödynnetään laajasti ja innovatiivisesti syksyn aikana. Hyvät paikkatietoaineistot mahdollistavat älykkäät tavat analysoida ympäristöämme ja suunnitella tulevaa toimintaa, Veijalainen sanoo.
Kantakarttaa tullaan päivittämään digitoimalla kohteita ilmakuvista. Digitointi tarkoittaa karttakohteiden lisäämistä ilmakuvia hyödyntäen, ilman paikan päällä tehtävää maastomittausta. 3D-kaupunkimalliin tuotetaan parempia teksturoituja 3D rakennuksia ja tarkempi maanpinnan muoto. Teksturointi tarkoittaa sitä, että 3D rakennuksien seinäpinnat näkyvät mallissa valokuvamaisena. Kasvillisuusindeksillä ja ortoilmakuvilla pyritään havaitsemaan mm. kirjanpainajatoukan tekemiä tuhoja. Kosteusindeksillä analysoidaan pintavesien kulkua ja lammikoitumista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kangasalan kaupunki/paikkatieto
Maanmittausinsinööri Simo Veijalainen
p. 044 481 3030
simo.veijalainen@kangasala.fi
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Sahalahdella tehdään yhteisötaidetta – teos julkistetaan 10.7.26.6.2025 09:42:42 EEST | Tiedote
Sahalahden Höllinkodon asukkaat ovat päässeet tekemään yhteisötaidetta kangasalalaisen kuvataiteilija Mari Hillon johdolla. Niittykukkia-yhteisötaideteos julkistetaan torstaina 10. heinäkuuta Höllinkodon pihapiirissä klo 13.30. Tilaisuus on kaikille avoin, ja se järjestetään osana Kangasalan kulttuuriviikkoa.
Uusi 3D-kaupunkimallin karttapalvelu avattu Kangasalla – teematoiminnot ja visualisointi uudelle tasolle25.6.2025 17:21:48 EEST | Tiedote
Kangasalan kaupunki on julkaissut uuden erillisen 3D-kaupunkimallin karttapalvelun, joka tarjoaa entistä laajemmat toiminnot ja valmiiksi kootut teemat todellisen kaupunkiympäristön digitaalisen kaksosen tarkasteluun.
Emmi Tavela: Kaikki kuvat katoavat, osa 2, 3.7.–30.7.202513.6.2025 09:29:46 EEST | Tiedote
Sahalahden museomakasiinilla avautuu 3.7. kuvataiteilija Emmi Tavelan näyttely “Kaikki kuvat katoavat, osa 2”. Näyttely on avoinna 30.7. asti.
Lasten löytöretkiviikko kutsuu seikkailuun Kangasalle 23.–29.6.202512.6.2025 14:16:28 EEST | Tiedote
Kangasalla vietetään jälleen odotettua Lasten löytöretkiviikkoa maanantaista sunnuntaihin 23.–29.6.2025. Luvassa on monipuolista tekemistä ja elämyksellisiä tapahtumia eri puolilla kaupunkia – luvassa on sirkusta, elämyksiä luonnossa, kulttuuria, taidetta ja festaritunnelmaa.
Kangasalan kulttuuriviikon ohjelma on julkaistu – luvassa yli 50 tapahtumaa 30 eri toimijalta11.6.2025 09:46:04 EEST | Tiedote
Kangasalan kulttuuriviikko järjestetään toista kertaa 7.–13. heinäkuuta. Viikon aikana nähdään esittäviä taiteita, kuvataidetta, musiikkia, historiaa ja paikallista kulttuuriperintöä työpajoista näyttelyihin, teatterista yhteislauluun ja luontoretkistä jazz-iltaan. Joka päivä osa ohjelmasta on maksutonta. Viikolla juhlistetaan samalla Kangasalan kaupungin 160-vuotista taivalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme