Näin suojaudut auringolta
Keväällä ja kesän kynnyksellä UV-indeksi kohoaa, vaikkei lämpötila nousisi vielä kovin korkeaksi. Talven jälkeen aurinkoon tottumaton iho on erityisen tärkeää suojata auringolta.

Ensisijainen keino suojata iho auringolta on vaatetus. Ihon paljaana olevat alueet on tärkeää suojata aurinkosuojavoiteella. Auringolta suojautuminen ehkäisee ihon palamista ja vähentää ihosyövän riskiä.
”Suosittelen valitsemaan sellaisen aurinkosuojavoiteen, joka tuntuu omalla iholla miellyttävältä ja levittyy hyvin – tällöin aurinkosuojaa tulee myös käytettyä säännöllisesti. Lisäksi kannattaa suosia vedenkestäviä aurinkosuojavoiteita, vaikka ei olisi uimaan menossa. Vedenkestävät voiteet pysyvät hyvin iholla, vaikka hikoilisi”, proviisori Henna Järvitalo Yliopiston Apteekista vinkkaa.
Erityisesti lasten iho on tärkeä suojata auringolta. Pikkulapset tulee suojata auringolta vaatteilla, hatulla ja aurinkolaseilla sekä pitää pois suorasta auringonpaisteesta.
”Kaiken ikäisten kannattaa kiinnittää huomiota erityisesti helposti palavien alueiden kuten nenän, korvalehtien ja huulten suojaamiseen”, Järvitalo sanoo.
Vinkit auringolta suojautumiseen
1. Suojaudu vaatteilla
2. Vältä keskipäivän aurinkoa
3. Valitse aurinkovoide vähintään suojakertoimella 30, mieluiten 50+
4. Levitä aurinkosuojaa riittävästi – kasvoille teelusikallinen, keholle pari ruokalusikallista
5. Levitä voide puoli tuntia ennen ulos menoa
6. Lisää voidetta muutaman tunnin välein ja aina uimisen jälkeen
Tunnista aurinkoihottuma
Jos käsivarsiin tai rintakehään ilmestyy keväällä auringossa vietetyn ajan jälkeen kutinaa ja punoittavaa tai näppyläistä ihottumaa, kyse on useimmiten aurinkoihottumasta. Oireet ilmaantuvat, kun ihoalueet talven jälkeen altistuvat auringon UV-säteille.
”Ihon kutinaa voi rauhoittaa kortisonivoiteella ja antihistamiinitabletilla, neuvoa kannattaa kysyä apteekista. Jos oireet ovat voimakkaat tai ihottuma ei ota laantuakseen, kannattaa kääntyä lääkärin puoleen”, Järvitalo neuvoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliopiston Apteekin mediapuhelinArkisin klo 9-16
Puh:09 5420 4750Tietoja julkaisijasta
Yliopiston Apteekki on huolehtinut suomalaisten hyvinvoinnista jo yli kaksi ja puoli vuosisataa. Palvelemme asiakkaita apteekeissa ja verkkoapteekissa ya.fi kaikkialla Suomessa. Tarjoamme myös terveydenhuollon toimijoille laajan valikoiman palveluita aina lääkkeiden valmistuksesta annosjakeluun. Olemme Helsingin yliopiston omistama yritys, jonka tuotto käytetään koulutukseen ja tutkimukseen. Asioidessasi Yliopiston Apteekissa olet mukana huolehtimassa huomisen yhteiskunnasta kanssamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yliopiston Apteekki
Yliopiston Apteekin uusi kumppaniapteekki Lohjalle22.9.2025 09:24:25 EEST | Tiedote
Lohjan keskustassa Prisma-keskuksessa sijaitseva Lohjan 1. apteekki liittyy Yliopiston Apteekin kumppaniapteekkiketjuun 3.11.2025. Asiakkaille on tarjolla kumppaniapteekissa kattava tuotevalikoima ja runsaasti asiakasetuja.
Yliopiston Apteekki aloittaa syksyn influenssarokotukset ensi viikolla11.9.2025 09:17:16 EEST | Tiedote
Ajoissa otettu influenssarokote on tehokas keino suojautua influenssalta. Yliopiston Apteekki tarjoaa influenssarokotuksia 17 apteekissaan ensi viikosta alkaen.
Asiantuntijan vinkit täiden häätöön ja tartuntojen ehkäisyyn21.8.2025 09:05:11 EEST | Tiedote
Täit ovat tavallinen riesa perheissä etenkin syksyisin, kun lapset palaavat kesälomilta kouluihin ja päiväkoteihin. Asiantuntijamme neuvoo, miten täiden häätö onnistuu parhaiten ja miten tartuntoja voi ehkäistä.
Kilpailua vääristävään ja syrjivään apteekkiverolakiin tarvitaan muutoksia18.8.2025 13:40:46 EEST | Tiedote
Lausuntokierroksella oleva hallituksen esitys apteekkiverolaista on EU-oikeuden ja kansallisen lainsäädännön vastainen, kilpailua vääristävä ja kohtuuton. Esitys syrjii räikeästi Yliopiston Apteekkia.
Apteekkitalouteen esitetyt lakimuutokset vääristävät kilpailua1.7.2025 09:33:13 EEST | Tiedote
Uusi lakiesitys apteekkiverosta vääristää apteekkien välistä kilpailua ja syrjii räikeästi Yliopiston Apteekkia. Yliopiston Apteekin apteekkivero on 43 % ja kilpailevan apteekin apteekkivero 0 % lääkemyynnin myyntikatteesta. Apteekkiveron tulisi olla tasavero.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme