Aluehallitus hyväksyi ikäihmisten hyvinvointisuunnitelman sekä järjestöyhteistyön asiakirjan
5.5.2025 16:31:24 EEST | Oma Häme | Uutinen
Kiinteistöjärjestelyt Riihimäen kaupungin kanssa palautettiin valmisteluun.

Maanantaina koolla ollut aluehallitus hyväksyi Kanta-Hämeen järjestöyhteistyön asiakirjan, joka kuvaa hyvinvointialueen ja järjestöjen välisiä yhteistyömuotoja.
Asiakirjan tavoitteena on vahvistaa järjestöjen ja hyvinvointialueen välistä yhteistyötä, tukea järjestöjen toimintamahdollisuuksia ja tunnistaa kehittämiskohteita. Asiakirjan valmisteluun on osallistunut järjestöjen edustajia ja Järjestöneuvottelukunta on myös kommentoinut asiakirjaa valmistelun aikana. Asiakirja tukee Oma Hämeen osallisuusohjelman toimeenpanoa.
Lisäksi aluehallitus käsitteli alueellista ikäihmisten hyvinvointisuunnitelmaa vuosille 2025–2028 ja päätti esittää sitä aluevaltuustolle hyväksyttäväksi ja liitettäväksi osaksi varsinaista hyvinvointisuunnitelmaa. Ikäihmisten hyvinvointisuunnitelmaa on valmisteltu lain edellyttämällä tavalla. Se keskittyy ikääntyneen väestön hyvinvointiin, terveyteen, toimintakykyyn ja itsenäiseen suoriutumiseen.
Suunnitelma on ollut lausuntokierroksella, ja suunnitelmaa on muokattu lausuntojen perusteella. Lausunnoissa painotettiin ikäihmisten tarpeiden ja näkökulmien huomioimista, jotta palvelut tavoittavat oikea-aikaisesti ne, jotka niitä eniten tarvitsevat. Kaikkia lausuntoja ei ole voitu huomioida, esimerkiksi siksi, että suunnitelman toimenpiteet on suhteutettu käytettävissä oleviin resursseihin. Aluevaltuuston hyväksynnän jälkeen suunnitelman toteutusta seurataan ja sitä päivitetään tarvittaessa.
Riihimäen kaupungin kanssa suunniteltuja kiinteistöjärjestelyjä koskevan asian aluehallitus palautti hyvinvointialuejohtajan esityksestä uudelleen valmisteltavaksi. Sopimuskokonaisuuteen on tehtävä vielä täsmennyksiä. Aluehallitus käsittelee kiinteistöjärjestelyjä jälleen seuraavassa kokouksessaan 12. toukokuuta ja aluevaltuusto puolestaan 27. toukokuuta.
Muut asiat aluehallitus hyväksyi esityslistan mukaisesti. Aluehallitus on lisäksi koolla seminaarissaan 8. toukokuuta.
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Puheluiden numerontunnistus käyttöön Forssan seudun terveysasemien kiireettömässä Ensilinjassa 8.7.2026 alkaen7.7.2026 06:36:55 EEST | Tiedote
Tavoitteena on, että asiakkaan ei itse tarvitse tehdä mitään ylimääräisiä valintoja puhelinasioinnissa.
Valtiovarainministeriö myönsi Oma Hämeelle lisäaikaa alijäämien kattamiseen2.7.2026 15:08:44 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriö on myöntänyt Kanta-Hämeen hyvinvointialueelle lisäaikaa alijäämien kattamiseen vuoden 2029 loppuun saakka. Hyvinvointialueella on vuoden 2025 jälkeen katettavanaan edelleen 85 miljoonaa euroa kertynyttä alijäämää. Alijäämien kattaminen edellyttää jo päätettyjen tasapainottamistoimien onnistumista sekä todennäköisesti myös uusia toimenpiteitä.
Yhteistyöllä merkittävä lahjoitus Ukrainaan – kahdeksan rekallista sairaalatarvikkeita vanhasta keskussairaalasta2.7.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialue, Hämeenlinnan kaupunki ja Hämeenlinna-Vanajan seurakunta ovat yhteistyössä toimittaneet Ukrainaan kahdeksan rekallista vanhan Kanta-Hämeen keskussairaalan käytöstä poistettuja lääkintälaitteita, sairaalakalusteita ja hoitotarvikkeita.
Kanta-Häme saattoi kiireettömään erikoissairaanhoitoon pääsyn lainmukaiseksi – Lupa- ja valvontavirasto päättää valvonnan1.7.2026 13:04:56 EEST | Uutinen
Kanta-Hämeen hyvinvointialue on saavuttanut lainmukaisen kiireettömän erikoissairaanhoitoon pääsyn tavoitteen ajallaan, mikä johti valvonnan päättymiseen ja uhkasakon välttämiseen. Onnistuminen pohjautui henkilöstön työpanokseen ja yhteisiin operatiivisiin tavoitteisiin, kuten uuden Assi-sairaalan käyttöönoton aikana. Hoitojonot lyhenivät merkittävästi.
Oma Häme kehittää hoitotarvikejakelua – toimitusajat lyhenevät vaiheittain29.6.2026 13:45:09 EEST | Tiedote
Hoitotarvikejakelun yhteydenottojen käsittely ruuhkautui alkuvuodesta Riihimäen seudulla henkilöstövajeen vuoksi. Tilanteen korjaamiseksi toimintaa on kehitetty ja henkilöstöä lisätty. Palvelua on jo parannettu merkittävästi, mutta tavoitetasoa ei ole vielä saavutettu. Tavoitteena on, että asiakkaaseen otetaan yhteyttä palvelulupauksen mukaisesti viiden arkipäivän kuluessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme