Kutsu: Ajan jäljet – elämänrytmit koronakriisissä ja 2020-luvulla -tutkimuskirjan julkaisuwebinaari 22.5.
Tilastokeskuksen tutkimusjulkaisu Ajan jäljet – elämänrytmit koronakriisissä ja 2020-luvulla julkaistaan 22.5.2025. Tervetuloa webinaariin kuulemaan ajankäytön muutoksista ja trendeistä!
Millaista on ajankäyttö eri ikävaiheissa? Mikä on suomalaisten onnellisuuden salaisuus? Miten koronakriisi muutti koti- ja ansiotöiden tekemistä? Webinaarissa esitellään tutkittua tietoa suomalaisten ajankäytöstä koronakriisin aikana ja 2020-luvulla. Kirjoittajat ja webinaarin esiintyjät ovat ajankäyttötutkimuksen asiantuntijoita Tilastokeskuksesta ja eri tutkimuslaitoksista.
Tervetuloa kuulolle ja keskustelemaan tutkimustuloksista.
Aika: torstai 22.5.2025 klo 13–15
Ohjelma:
- Avaus ja johdanto, osastopäällikkö Hannele Orjala, Tilastokeskus
- Ajankäytön muutokset eri ikävaiheissa, tutkija Riitta Hanifi, Tilastokeskus
- Kotityöt ja lastenhoito: onko vanhempien työnjako tullut tasa-arvoisemmaksi? Tutkimuspäällikkö Anneli Miettinen, Kela
- Kun työ tulee kotiin, miten käy ajankäytön? Dosentti Timo Anttila, Jyväskylän yliopisto
- Maailman onnellisin kansa? Tuloksia ajankäyttötutkimuksen mielialamittarista, yliaktuaari Juha Haaramo, Tilastokeskus
- Keskustelua
Tilaisuuden juontaa osastopäällikkö Hannele Orjala.
Ilmoittaudu webinaariin tästä linkistä viimeistään 20.5.2025. Teams-linkki lähetään ilmoittautuneille tilaisuutta edeltävänä päivänä. Esiintyjiä on mahdollista haastatella tilaisuuden jälkeen.
Tervetuloa!
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt: Leila Kaunisharju, leila.kaunisharju@stat.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Vanhojen osakeasuntojen hinnat yhä laskussa5.5.2025 08:03:30 EEST | Tiedote
Asuntojen hintojen lasku jatkui kuluvan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat ennakkotietojen mukaan koko maassa 1,3 % vuodentakaisesta. Maaliskuussa laskua oli 1,6 % viimevuotisesta.
Elinajanodotteet uuteen ennätykseen vuonna 2024 – kuolleiden määrä laski selvästi29.4.2025 08:02:18 EEST | Tiedote
Vastasyntyneen elinajanodotteet nousivat viime vuonna ennätyksellisen korkealle. Ennakollinen elinajanodote oli pojilla 79,6 vuotta ja tytöillä 84,8 vuotta. Pojilla elinajanodote kasvoi 0,7 vuodella ja tytöillä 0,6 vuodella verrattuna vuoteen 2023.
Maahanmuutto väheni tammi-maaliskuussa25.4.2025 08:04:22 EEST | Tiedote
Maahanmuutto Suomeen väheni alkuvuonna. Ulkomailta muutti Suomeen tammi–maaliskuun aikana 10 379 henkeä, mikä on 5 349 vähemmän kuin vuosi sitten. Suomesta ulkomaille muutti 3 213 henkeä, 18 vähemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna. Tiedot perustuvat maaliskuun väestön ennakkotilastoon.
Lopettaneiden yritysten määrä ennätystasolla 2024 – muutos verotuksessa voi selittää kasvua23.4.2025 08:02:47 EEST | Tiedote
Lopettaneita yrityksiä oli vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä 16 188, mikä on lähes kaksinkertaisesti vuotta aiempaan verrattuna. Kasvua selittää etenkin luonnollisten henkilöiden yritysten luokka, jossa lopettaneiden yhden hengen yritysten määrä kasvoi vielä selvemmin 4 654:stä 11 310:een.
Myymälävarkauksien määrä kasvanut alkuvuonna16.4.2025 08:01:11 EEST | Tiedote
Poliisin tietoon tuli alkuvuonna selvästi enemmän myymävarkauksia kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme