Miten ammuskeluista tuli arkipäivää Ruotsissa?
Uutuuskirjassaan Jengisotien kasvot juristi Evin Cetin ja toimittaja Jens Liljestrand etsivät vastausta siihen, miten nuorten miesten kuolemaan johtaneista ammuskeluista tuli osa arkipäivää yhdessä maailman rikkaimmista maista. Suomenkielisen teoksen esipuheessa Helsingin Sanomien pitkäaikainen rikos- ja oikeustoimittaja Anne Kantola peilaa Ruotsin tilannetta Suomeen.

Ruotsalainen jengirikollisuus on lyhyessä ajassa muuttunut nihilistiseksi verilöylyksi. Murhaaja on usein murhatun entinen tai nykyinen ystävä, ja kaikki ovat nuoria – usein lapsia. Yhteiskunnassa keskustelun sävy tuntuu muuttuneen: kun ennen puhuttiin siitä, miten nuoret saataisiin työelämään, nyt puhutaan rangaistusten koventamisesta ja jengien panemisesta kuriin. Aivan liian harvoin keskustelu koskee väkivallan taustatekijöitä eli huumekauppaa, lasten värväystä ja aikuisten poissaoloa.
Entinen poliitikko ja juristi Evin Cetin päätti kohdata päähenkilöt, kuunnella rikollisten omia kokemuksia ja yrittää ymmärtää ongelmien taustamekanismeja, jotta niihin voitaisiin löytää ratkaisuja. Kirjassa lukija saa tavata lapsisotilaiden värvääjät, tappojen tilaajat ja ne, jotka elävät elämäänsä tietäen, että heidän päästään on luvattu palkkio. Haastatellut kertovat avoimesti jengiin päätymisestään ja elämästään jengissä. Suurin osa heistä on aloittanut todella nuorena, ja jengistä pois pääseminen tuntuu mahdottomalta.
Mitä on tapahtumassa – ja voiko sen pysäyttää?
Evin Cetinin mielestä näyttää siltä, että poliitikoilla ei ole tilanteeseen ratkaisua. Hänen mukaansa kyse on paljon monimutkaisemmasta asiasta kuin siitä, että yhteiskunta ei ole "tarpeeksi kova” rikollisia kohtaan. Mitä väliä elinkautisella tuomiolla on, jos ei odota elävänsä yli 25-vuotiaaksi? Mitä merkitystä on rikosvastuun ikärajan laskemisella, kun seitsemänvuotiaita voi pyytää juoksuttamaan huumeita?
Pohtiessaan ratkaisuja Cetin nostaa esiin huumeiden ostajat: sama keskiluokka, joka on päivittäin huolissaan rikollisuudesta, tekee koko karusellin mahdolliseksi. Ilman keskiluokan valtavaa marihuanan ja kokaiinin tapakulutusta esikaupunkilaislapsilla ei olisi tuottoisaa alaa, jonka vuoksi he voisivat tappaa toisiaan.
Suomenkieliseen teokseen on kirjoittanut esipuheen Anne Kantola, joka työskenteli pitkään rikos- ja oikeustoimittajana Helsingin Sanomissa erityisalueenaan nuoriso- ja jengirikollisuus. Hän peilaa Ruotsin tilannetta Suomeen. Suurin osa suomalaisista nuorista voi verrattain hyvin, mutta pahenevat ongelmat ja väkivaltarikollisuus keskittyvät pieneen joukkoon, joka voi yhä huonommin. Mitä voimme oppia Ruotsin ratkaisuista – ja niiden puutteesta – ennen kuin tilanne pahenee?
Jengisotien kasvot on saatavissa kaupoista sekä e- ja äänikirjana lukuaikapalveluista 8. toukokuuta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu syksyn 2025 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Into Kustannuksen kevät 2026 tarjoaa tinkimättömän kattauksen yhteiskunnallisia aiheita, inhimillistä rohkeutta ja kirjallisia elämyksiä15.10.2025 10:28:30 EEST | Tiedote
Innon keväässä on suuria nimiä ja puhuttelevia tarinoita: Riikka Purrasta julkaistaan analyyttinen kirjallinen muotokuva, ja 15-vuotiaana henkirikoksen uhrina kuolleen Vendin kohtalosta ilmestyy ravisuttava teos. Uutuuskirjansa julkaisevat muun muassa Eveliina Talvitie, Laura Juntunen sekä pohjoismaisen jännityksen mestari Anders de la Motte. Juha Hurme ja Teijo Pyykkönen pistävät suomalaiset liikkeelle urheilukirjallaan Hiki ja hurmos. Kiehtovan kulman hyvinvointiin avaa yli miljoona kappaletta maailmalla myynyt Gabor Matén Normaali on myytti.
Pekka Kaupin odotettu uutuuskirja esittelee kahdeksan tapaa parantaa metsien hiilinielua8.10.2025 08:50:00 EEST | Tiedote
Professori Pekka Kaupin työryhmä nousi 90-luvun alussa maailmanlaajuiseen kuuluisuuteen katoavan hiilen arvoituksen ratkaisijana ja pohjoisten metsien hiilinielun löytäjänä. Kaupin uusi kirja päivittää hiilinielukeskustelun tiedot uuden tutkimuksen pohjalta.
Innon kansainväliset tähdet Helsingin Kirjamessuilla30.9.2025 12:45:44 EEST | Tiedote
Into Kustannus tuo Helsingin Kirjamessuille 60 satoa jäljellä -kirjan kirjoittajan Philip Lymberyn, joka kuuluu kansainvälisesti koko elintarvikealan vaikutusvaltaisimpiin henkilöihin. Messujen ohjelmassa on mukana myös Pohjoismaiden suosituimpiin rikoskirjailijoihin lukeutuva Anders de la Motte.
Syyskuun uutuuskirjoissa palkittu historiateos ja mullistavia näkökulmia hyvinvointiin16.9.2025 12:10:28 EEST | Tiedote
Äiti Airolan parempi maailma kertoo taitelijaperheen voimahahmon poikkeuksellisesta elämästä ja Kokkolan Ykspihlajasta, jossa yhteisöllisyyden avulla rakennetaan inhimillisesti ja kansantaloudellisesti parempaa yhteiskuntaa. 10 % ihminen avaa uudenlaisen näkökulman siihen, miten suoliston mikrobit vaikuttavat paitsi immuunijärjestelmäämme myös yleiseen terveyteemme. Naisten keskitysleiri on palkittu historiateos ainoasta vain naisille suunnitellusta keskitysleiristä, Ravensbrückista. Isät meidän -kirjassa kuullaan erilaisten isien kokemuksia ja ajatuksia isyydestä.
Krakenin saari kertoo, miksi Teneriffa on yksi maapallon jännittävimmistä paikoista19.8.2025 09:35:00 EEST | Tiedote
Risto Isomäen uusi jännitysromaani muuttaa käsityksiä Kanariansaarista, esittää uuden tavan tuottaa uusiutuvaa energiaa – ja perustelee, miksi valtamerien ja merieläinten suojelu on tärkein asia, mikä meidän pitää tehdä luontokadon torjumiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme