Kannanotto: Valtion tukemat maakuntalennot eivät saa vaarantaa markkinaehtoisesti toimivien lentoasemien vuorotarjontaa
Vaasan kaupunginjohtaja, Kuopion kaupunginjohtaja sekä Siilinjärven ja Mustasaaren kunnanjohtajat edellyttävät, että valtion jatkaessa maakuntalentojen ostamista kannattamattomille reiteille, valtion on turvattava markkinaehtoisesti toimivien lentoasemien, kuten Kuopion ja Vaasan lentoasemien, aidot toimintaedellytykset. Valtion ostama lentoliikenne Kuopion ja Vaasan lentokenttien palvelualueisiin kuuluville lentoasemille ja kannattamattomille reiteille ei saa heikentää Vaasan ja Kuopion lentoasemien toimintakykyä ja mahdollisuuksia kasvattaa lentoliikenteen vuorotarjontaa markkinaehtoisuuden periaatteella kysyntää vastaavaksi.
Vaasa ja Kuopio ovat Suomen nopeimmin kasvavia kaupunkeja, ja niille suuntautuva lentoliikenne toimii kannattavasti, ilman valtion tukea. Kuopion lentoasemalla Siilinjärvellä toimii Ilmavoimien suurin valmiusyksikkö, Karjalan lennosto, minkä johdosta lentoasema on auki 24/7/365 -periaatteella, ainoana koko Itä-Suomessa. Sekä Vaasan että Kuopion lentoasemat ovat maanpuolustuksen, huoltovarmuuden sekä elinkeinoelämän toiminnan kannalta strategisesti merkittäviä lentokenttiä myös tulevaisuudessa.
– Alueellamme toimii useita kansainvälisiä vientiyrityksiä, joille aktiivinen lentoliikenne on elinehto. Markkinaehtoisesti toimivan Kuopion lentokentän vuorotarjontaa ei saa vaarantaa, peräänkuuluttaa Kuopion kaupunginjohtaja Soile Lahti.
– Energiamurroksen keskiössä olevien Vaasan seudun energiaklusterin yritysten liikevaihto ylittää 6 miljardia euroa, josta yli 80 % menee vientiin. Toimivat lentoyhteydet ovat kriittisen tärkeitä energiaklusterin olemassaololle ja kasvulle, kertoo Vaasan kaupunginjohtaja Tomas Häyry.
Kuopion ja Vaasan kaupungit ovat esittäneet toistuvasti niiden lentoasemille suunnattuja lisää lentovuoroja kysyntään vastaamiseksi, mutta pääosin tuloksetta. Lisälentovuorojen avaamisessa tarvittavaa kalustoa ja miehistöä on sitoutunut valtion ostamille kannattamattomille reiteille, eikä tilanne ole kysynnästä huolimatta mahdollistanut tarjonnan kasvattamista markkinaehtoisesti toimivassa lentoliikenteessä. Kaupungit yhdessä edellyttävät, että jatkaessaan maakuntalentojen ostamisesta kannattamattomille reiteille valtio huolehtii myös Kuopion ja Vaasan lentoasemien tilanteesta ja markkinaehtoisen lentoliikenteen toimintaedellytyksistä.
Vaasan kaupunginjohtaja Tomas Häyry
Kuopion kaupunginjohtaja Soile Lahti
Siilinjärven kunnanjohtaja Janne Airaksinen
Mustasaaren kunnanjohtaja Rurik Ahlberg
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tomas HäyryKaupunginjohtaja
Puh:+358 40 540 5412tomas.hayry@vaasa.fiLinkit
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Familjer behöver inte längre ansöka om förskoleplats, beslutet sänds direkt hem13.11.2025 12:23:34 EET | Pressmeddelande
I Vasa behövs inte längre en separat ansökan om förskoleplats. Till familjer som har barn som börjar inom förskoleundervisningen i augusti 2026 sänds i januari automatiskt ett beslut om en förskoleplats för barnet.
Eskaripaikkaa ei enää tarvitse hakea, päätös tulee suoraan kotiin13.11.2025 12:23:25 EET | Tiedote
Vaasassa ei enää järjestetä esiopetukseen erillistä ilmoittautumista. Elokuussa 2026 eskarin aloittavien lasten perheisiin lähetetään tammikuussa automaattisesti päätös lapselle osoitetusta esiopetuspaikasta.
Förslag: Ändringar i dagvattenavgifterna i årsskiftet12.11.2025 13:23:07 EET | Pressmeddelande
För stadsmiljönämnden föreslås att Vasa stads dagvattenavgifter uppdateras fr.o.m. 1.1.2026. Målet med ändringarna är att göra betalningen tydligare för invånarna och att möta de ökade kostnaderna. Nämnden sammanträder för att fatta beslut i ärendet 12.11.2025.
Esitys: Hulevesimaksuihin muutoksia vuodenvaihteessa12.11.2025 13:22:02 EET | Tiedote
Kaupunkiympäristölautakunnalle esitetään, että Vaasan kaupungin hulevesimaksuja päivitetään 1.1.2026 alkaen. Muutosten tavoitteena on selkeyttää maksamista asukkaille ja vastata kasvaneisiin kustannuksiin. Lautakunta kokoontuu päättämään asiasta 12.11.2025.
Ljusevenemang gör barns och ungdomars röster hörda i Vasa11.11.2025 15:57:10 EET | Pressmeddelande
I Vasa ordnas ett ljuskonstevenemang med ungdomar 19.11 och en ljusparad med barn och ungdomar 20.11 för att uppmärksamma FN:s barnkonventionsdag.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme