Palvelualojen työnantajat Palta ry

Palta ihmettelee SLL:n toimintaa ja ratkaisukyvyttömyyttä lentäjien neuvotteluissa

Jaa

Palvelualojen työnantajat Palta antoi tiistaina 5.5. uuden kokonaisesityksen ratkaisuehdotukseksi lentäjien pitkittyneeseen työriitaan.

Suomen Liikennelentäjäliitto SLL tiedotti verkkosivuillaan myöhään tiistai-iltana 6.5., ettei liitto hyväksy työnantajapuolen esitystä. Osapuolten oli määrä jatkaa neuvotteluja tänään klo 21, mutta tieto SLL:n päätöksestä hylätä työnantajapuolen esitys ilmoitettiin SLL:n verkkosivuilla ennen sovittua tapaamisaikaa. Lisäksi SLL perui illan neuvottelut.

Palta on äärimmäisen pettynyt SLL:n tapaan toimia sekä päätökseen hylätä Paltan ratkaisuehdotus, jossa oli huomioitu kaikki SLL:n aiemmin esiin nostamat huolenaiheet.

– SLL:n toiminta on täysin poikkeuksellista työmarkkinaneuvotteluissa; SLL ei noudata vakiintuneita menettelytapoja eikä kunnioita yhteisiä pelisääntöjä. Vastaukset ratkaisuehdotuksiin käsitellään ensin osapuolten kesken, eikä niitä saada tiedoksi uutisista, neuvottelujohtaja Heini Wiik-Blåfield Paltasta toteaa.

– Kävimme viimeksi tänään yhdessä SLL:n kanssa läpi kokonaisesitystämme, jota olimme täydentäneet SLL:n esiin nostamien huolien perusteella. Yhteisen läpikäynnin jälkeen katsoimme saaneemme aikaan kokonaisuuden, joka olisi ollut molempien osapuolten hyväksyttävissä. On käsittämätöntä, että SLL:llä ei vieläkään ole kykyä tehdä ratkaisua yli kahdeksan kuukautta kestäneiden neuvottelujen jälkeen, Wiik-Blåfield sanoo.

Lisätiedot:

Neuvottelujohtaja Heini Wiik-Blåfield, 040 168 1641, heini.wiik-blafield@palta.fi
Palvelualojen työnantajat Palta

Yhteyshenkilöt

Palta on uuden työn, digimurroksen ja tulevaisuuden työmarkkinoiden suunnannäyttäjä. Yhä nopeammin muuttuvassa maailmassa yhdistämme faktat, työmarkkinaosaamisen sekä vaikuttamisen taidot palvelutalouden ja Suomen parhaaksi. Palta on EK:n toiseksi suurin jäsenliitto ja edustamme yli 2 000 palvelualoilla toimivaa jäsentämme.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Palvelualojen työnantajat Palta ry

Palvelualojen suhdannekuva: Kasvu varovaista, teknologia muuttaa työvoiman rakennetta9.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Palvelualoilla riittämätön kysyntä on noussut suurimmaksi kasvun esteeksi, kertoo Palvelualojen työnantajat Paltan tuore suhdannekatsaus. Kuluttajien lisääntynyt säästäminen on leikannut kulutuksesta yli 9 miljardia euroa viimeisen kahden vuoden aikana. Viennin veto ei yksin riitä, sillä lähes 80 prosenttia Suomen työllisistä on riippuvaisia kotimaisesta kysynnästä. Yksityisen rahankäytön merkitys korostuu entisestään julkisen kulutuksen vähentyessä.

Kutsu toimittajille: Aamupala liikenteen ja logistiikan ajankohtaisista teemoista8.10.2025 13:03:06 EEST | Kutsu

Uusi päästökauppa ETS2 alkaa 1.1.2027. Vielä alkuvuodesta arvioitiin, että ETS2 voi korottaa bensan hintaa jopa yli 50 snt/l - miltä tilanne näyttää tällä hetkellä? Miten liikenteen verotus kehittyy, mistä jatkossa keräämme rahaa? Miten väylien korjausvelan käy? Tervetuloa aamupalalle keskustelemaan liikenteen ja logistiikan ajankohtaisista aiheista. Aiheista alustamassa ja kanssanne keskustelemassa ovat Paltan liikenne- ja logistiikkajohtaja Petri Laitinen, sekä ilmastopolitiikan ja kestävän kasvun asiantuntija Mikko Paloneva.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye