Palta ihmettelee SLL:n toimintaa ja ratkaisukyvyttömyyttä lentäjien neuvotteluissa
Palvelualojen työnantajat Palta antoi tiistaina 5.5. uuden kokonaisesityksen ratkaisuehdotukseksi lentäjien pitkittyneeseen työriitaan.
Suomen Liikennelentäjäliitto SLL tiedotti verkkosivuillaan myöhään tiistai-iltana 6.5., ettei liitto hyväksy työnantajapuolen esitystä. Osapuolten oli määrä jatkaa neuvotteluja tänään klo 21, mutta tieto SLL:n päätöksestä hylätä työnantajapuolen esitys ilmoitettiin SLL:n verkkosivuilla ennen sovittua tapaamisaikaa. Lisäksi SLL perui illan neuvottelut.
Palta on äärimmäisen pettynyt SLL:n tapaan toimia sekä päätökseen hylätä Paltan ratkaisuehdotus, jossa oli huomioitu kaikki SLL:n aiemmin esiin nostamat huolenaiheet.
– SLL:n toiminta on täysin poikkeuksellista työmarkkinaneuvotteluissa; SLL ei noudata vakiintuneita menettelytapoja eikä kunnioita yhteisiä pelisääntöjä. Vastaukset ratkaisuehdotuksiin käsitellään ensin osapuolten kesken, eikä niitä saada tiedoksi uutisista, neuvottelujohtaja Heini Wiik-Blåfield Paltasta toteaa.
– Kävimme viimeksi tänään yhdessä SLL:n kanssa läpi kokonaisesitystämme, jota olimme täydentäneet SLL:n esiin nostamien huolien perusteella. Yhteisen läpikäynnin jälkeen katsoimme saaneemme aikaan kokonaisuuden, joka olisi ollut molempien osapuolten hyväksyttävissä. On käsittämätöntä, että SLL:llä ei vieläkään ole kykyä tehdä ratkaisua yli kahdeksan kuukautta kestäneiden neuvottelujen jälkeen, Wiik-Blåfield sanoo.
Lisätiedot:
Neuvottelujohtaja Heini Wiik-Blåfield, 040 168 1641, heini.wiik-blafield@palta.fi
Palvelualojen työnantajat Palta
Yhteyshenkilöt
Heini Wiik-BlåfieldNeuvottelujohtaja
Puh:040 168 1641heini.wiik-blafield@palta.fiPalta on uuden työn, digimurroksen ja tulevaisuuden työmarkkinoiden suunnannäyttäjä. Yhä nopeammin muuttuvassa maailmassa yhdistämme faktat, työmarkkinaosaamisen sekä vaikuttamisen taidot palvelutalouden ja Suomen parhaaksi. Palta on EK:n toiseksi suurin jäsenliitto ja edustamme yli 2 000 palvelualoilla toimivaa jäsentämme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Palvelualojen työnantajat Palta ry
Työtuomioistuimelta hyvityssakkoratkaisu: IAU:n ja sen ammattiosastojen joulukuun ulosmarssi lentokentällä laiton19.9.2025 11:08:57 EEST | Tiedote
Työtuomioistuin antoi 19.9.2025 ratkaisunsa Ilmailualan Unioni IAU:n ja sen ammattiosastojen jäsenten joulukuussa 2024 toteuttamaan ulosmarssiin Helsinki-Vantaan lentoasemalla. Ratkaisussa todettiin ulosmarssin olleen laiton.
Palta: Palvelualoilla on potentiaalia nostaa Suomen talouskasvu suosta - budjettiriihestä tarvitaan päätöksiä palveluyritysten kasvun ja kilpailukyvyn turvaamiseksi21.8.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Yksityiset palvelut tuottavat yli 40 % BKT:sta, työllistävät yli miljoona ihmistä ja muodostavat lähes kolmanneksen viennistä. Suomen tulevaisuuden kasvu luodaan palvelualoilla, minkä tulee näkyä myös budjettiriihen päätöksissä, Palta painottaa.
Palta: IAU:n vastaesitys lentoliikenteen palvelujen työriitaan mahdoton hyväksyä4.7.2025 17:38:51 EEST | Tiedote
Ilmailualan Unioni IAU on tänään antanut vastaesityksensä Palvelualojen työnantajat Paltan 3.7. tekemään kokonaisesitykseen lentoliikenteen palvelujen työriidan ratkaisuksi.
Paltalta kokonaisesitys lentoliikenteen palvelujen työriidan ratkaisuksi3.7.2025 11:52:01 EEST | Tiedote
Lentoliikenteen palvelujen työriidan sovittelu jatkui tänään aamupäivällä. Palvelualojen työnantajat Palta teki sovittelun aikana Ilmailualan Unioni IAU:lle kokonaisesityksen työriidassa. IAU hylkäsi Paltan esityksen heti.
Palta: IAU:n tähtäimessä Finnair, lakkojen maksajiksi päätyvät myös liiton omat jäsenet25.6.2025 06:00:04 EEST | Tiedote
Palvelualojen työnantajat Palta ja Ilmailualan Unioni IAU ovat tällä viikolla jatkaneet sovittelijan johdolla tiiviisti lentoliikenteen palveluja koskevan työriidan käsittelyä. Eilen tiistaina IAU ilmoitti uusista neljän tunnin lakoista 16.,18., 21. ja 23.7. Sovittelu jatkuu torstaina. IAU on ilmoittanut lakoista myös ensi ja seuraavalle viikolle, 2., 4. ja 7.7.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme