Gofore Oyj

Goforen muutosneuvottelut päätökseen

Jaa

Goforen muutosneuvottelut päättyivät 7.5.2025, ja niiden lopputuloksesta tiedotettiin tänään henkilöstölle. Neuvottelujen lopputuloksena Gofore vähentää 80 henkilöä hallinnossa ja asiantuntijarooleissa. Henkilöstövähennykset tarkoittavat yhtiölle vuositasolla arviolta 6,4 miljoonan euron säästöjä. Irtisanottujen määrät ovat paikallisesti 42 Helsingistä, 27 Tampereelta ja yhteensä 11 henkilöä muilta paikkakunnilta.

Anne Sivula Käytettävissä journalistiseen tarkoitukseen.

Gofore aloitti 14.4.2025 muutosneuvottelut mukauttaakseen palvelu- ja osaamisrakennettaan vastaamaan pitkään heikentyneenä jatkunutta asiakaskysyntää sekä tehostamaan toimintaa. Työntekijöiden edustajat ja johto päätyivät yhdessä lyhentämään neuvotteluiden kestoa yli kahdella viikolla.

Neuvottelujen piirissä oli 830 työntekijää Suomessa, ja Gofore arvioi ennen niiden alkua henkilöstön vähennystarpeeksi enintään 95 henkilöä asiantuntijarooleissa ja hallinnossa.

"Kiitän neuvottelijoita siitä, että pystyimme yhdessä sopimaan tiiviimmästä neuvotteluprosessista ja veimme neuvottelut läpi hyvässä hengessä ja yhteisessä ymmärryksessä ratkaisujen tarpeellisuudesta. Oli todella tärkeää, että pystyimme pitämään epävarmuuden jakson goforelaisille mahdollisimman lyhyenä. Kiitos myös koko henkilöstölle resilienssistä ja avoimesta keskusteluasenteesta, jota yhteisömme on taas osoittanut", Goforen toimitusjohtaja Mikael Nylund sanoo.

Neuvottelut sujuivat hyvässä hengessä ja asioita tarkasteltiin monesta näkökulmasta. Neuvottelut olivat myös hyvin avoimet ja niiden kulusta tiedotettiin poikkeuksellisen paljon henkilöstölle. Työnantaja otti huomioon luottamushenkilöiden näkemyksiä, ja oli hyvä päätös lyhentää työntekijöiden epävarmuuden kestoa. Gofore tarjoaa irtisanottaville myös laajan muutosturvan”, kommentoi Goforen pääluottamushenkilö Staffan Österholm.

"Muutosneuvotteluiden jälkeen suuntaamme yhdessä katseen arjen asiakastyöhön ja strategiamme toteuttamiseen. Kykymme panostaa asiakastyössä oleviin asiantuntijoihin sekä poikkeuksellisen asiakasarvon luomiseen vahvistuu keventyvän hallinnon sekä pienentyvän vapaan kapasiteetin myötä", Mikael Nylund sanoo.

Muutos vahvistaa Goforen kilpailukykyä ja mahdollistaa kasvun alueilla, joilla asiakaskysynnän arvioidaan jatkuvan vahvana. Erityisiä vahvan kysynnän alueita ovat dataan ja tekoälyyn liittyvät palvelut sekä kyberturvallisuus-, arkkitehtuuri-, ERP-, projekti- ja teknologiajohtamisen palvelut. 

Lisätietoja:

Mikael Nylund, toimitusjohtaja, Gofore Oyj 
p. 040 540 2280 
mikael.nylund@gofore.com 

Staffan Österholmin haastattelupyynnöt

Emmi Berlin, IR-päällikkö, Gofore Oyj
p. 0400 903 260
emmi.berlin@gofore.com

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Gofore on kansainvälinen digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö. Meillä on lähes 1 500 asiantuntijaa kaikkiaan 18 toimipisteessä Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Virossa ja Espanjassa. Teknologian ja liiketoiminnan asiantuntijamme rakentavat toimivaa, turvallista ja yhdenvertaista digitaalista yhteiskuntaa palveluineen sekä kestäviä älykkään teollisuuden ratkaisuja. Monimuotoista osaajajoukkoamme yhdistävät pioneerihenkisyys sekä halu luoda inhimillisempää ja vastuullisempaa digimaailmaa. Toimintaamme ohjaavat vahvat arvomme: olemme jokaiselle hyvä työpaikka, ja elämme asiakkaidemme onnistumisista. Liikevaihtomme vuonna 2024 oli 186,2 miljoonaa euroa. Gofore Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Visiomme on olla merkittävin eurooppalainen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys. Tutustu meihin paremmin osoitteessa gofore.com.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gofore Oyj

Gofore ja Process Genius kumppaneiksi teollisuus- ja kiinteistösektorin digitaalisten kaksosten ratkaisuissa17.6.2025 11:35:46 EEST | Tiedote

Gofore ja suomalainen teollisuuden visualisointiteknologiaa kehittävä Process Genius ovat solmineet strategisen kumppanuuden teollisuus- ja kiinteistösektorin yritysten digitaalisten kaksosten ratkaisuja varten. Yhteistyön myötä asiakkaat saavat kattavan palvelukokonaisuuden digitaalisten kaksosten hyödyntämiseen niin kotimaassa kuin kansainvälisillä markkinoilla.

Gofore and Process Genius partner for digital twin solutions in the industrial and real estate sectors17.6.2025 11:35:46 EEST | Press release

Gofore and the Finnish industrial visualisation technology developer Process Genius have established a strategic partnership for digital twin solutions for companies in the industrial and real estate sectors. Through this collaboration, customers will receive a comprehensive service package for utilising digital twins both domestically and in international markets.

Gofore julkaisi inhimillistä digitalisaatiota käsittelevän kirjansa englanniksi4.6.2025 09:09:16 EEST | Tiedote

Odotettu englanninkielinen versio Inhimillisesti digitaalinen Suomi -kirjasta tuo inhimillisesti digitaalisen yhteiskunnan tarinoita entistä laajemman lukijakunnan saataville. Teoksen on kirjoittanut Martti Vaalahti ja englanniksi sen on kääntänyt Ian Mac Eochagáin. Teos kokoaa yhteen 12 organisaation näkökulmia siihen, mitä tarvitaan, kun muotoillaan ja rakennetaan digitaalisesti inhimillisiä, kestäviä ja turvallisia yhteiskuntia.

Gofore publishes an English version of the book A Humanely Digital Society4.6.2025 09:09:16 EEST | Press release

Gofore has released an English version of its book, A Humanely Digital Society. This highly anticipated edition brings the stories of a humanely digital society to a broader audience. The book, originally written by Martti Vaalahti, has been translated into English by Ian Mac Eochagáin. It compiles perspectives from 12 organisations on what is needed to design and build digitally humane, sustainable, and secure societies.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye