Sofia Virta kritisoi Orpoa: Kertoo hallituksen arvovalinnoista, että hoitajien palkankorotukset ovat haastavia samalla kun rahaa riittää veronkevennyksiin
7.5.2025 14:03:36 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi pääministerin lausuntoja siitä, että julkisen puolen palkankorotukset ovat kova lisähaaste julkiselle taloudelle. Virran mukaan on suorastaan irvokasta pääministeriltä kommentoida näin tilanteessa, jossa hallitus on juuri löytänyt rahaa veronkevennyksiin talouden tasapainon kustannuksella.

– On suorastaan irvokasta, että pääministeri pitää hoitajien ja muiden julkisen sektorin avainammattilaisten maltillisia palkankorotuksia uhkana taloudelle, samaan aikaan kun hallitus on juuri löytänyt satoja miljoonia euroja veronkevennyksiin. Näyttää siltä, että pääministerin mukaan rahat on loppu aina silloin, kun pitäisi panostaa soteen, kasvatukseen tai koulutukseen, mutta rahaa riittää, kun huvittaa miellyttää omia eturyhmiä, Virta toteaa.
Virran mukaan yhteiskunnan kriittisten alojen – kuten hoidon, koulutuksen ja pelastustoimen – työntekijöiden palkkausta ei voida nähdä vain kulueränä, vaan sijoituksena tulevaisuuteen ja hyvinvointiin.
– Talouspolitiikassa ei ole kyse pelkistä pakosta. Se on aina myös arvovalintoja. Vihreät valitsevat hyvinvointiyhteiskunnan ja niiden ihmisten puolen, jotka pitävät tätä maata toiminnassa, Virta linjaa.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: komissio taipui saastuttajien painostuksesta – Suomen puolustettava päästökauppaa17.7.2026 14:01:31 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen arvostelee komission esitystä päästökaupan uudistamiseksi ilmastotoimien heikentämisestä. Hän peräänkuuluttaa nyt hallitukselta tiukkaa linjaa neuvotteluissa ilmastouskottavuuden vahvistamiseksi.
Virta: Pääministeri ei tunnu ymmärtävän, että kysymys ei ole lobbareista vaan hänen omasta arviointikyvystään – puhemiehen kutsuttava eduskunta koolle15.7.2026 22:15:41 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan pääministeri Petteri Orpon tämäniltainen A-studion haastattelu ei poistanut Garden Helsinki -hankkeeseen liittyviä vakavia kysymyksiä. Päinvastoin se vahvisti huolen siitä, että 35 miljoonan euron tukilinjaus tehtiin ennen asianmukaista valmistelua, laskelmia ja riippumattomia vaikutusarvioita.
Vihreiden Pyhälammi: Vastuu hämäristä kaverihankkeista on poliitikoilla, ei lobbareilla15.7.2026 16:25:08 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja Allu Pyhälammi peräänkuuluttaa päätöksenteon vastuun olevan poliitikoilla, ei lobbareilla. Tänään Helsinki Garden -hankkeesta kerrottiin heidän syyllistyneen virheisiin ja olemaan avoin hallihankkeen uudelle käsittelylle. Tällä ei kuitenkaan voi kuitata pitkäaikaista prosessia, jossa hanke on pyritty saamaan väkisin läpi virkavalmistelun arvion vastaisesti.
Virta: Suomalaiset ansaitsevat vastaukset – pääministerin on vastattava ainakin näihin kuuteen kysymykseen15.7.2026 11:13:03 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan pääministeri Petteri Orpon selitys Garden Helsinki -hankkeen työllisyysluvuista ei poista päätöksentekoon liittyviä vakavia kysymyksiä. Päinvastoin jokainen uusi julkisuuteen tullut tieto näyttää herättävän enemmän kysymyksiä kuin antavan vastauksia.
De Grönas Allu Pyhälammi: De Gröna stöder revideringen av självstyrelselagen13.7.2026 14:15:49 EEST | Pressmeddelande
De Gröna i Finland ställer sig positiva till förslaget till ny självstyrelselag för Åland. Det beslöt partistyrelsen på sitt senaste möte då man antog sitt remissvar till den proposition som nu är ute på remiss.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme