Vihreät - De Gröna

Sofia Virta kritisoi Orpoa: Kertoo hallituksen arvovalinnoista, että hoitajien palkankorotukset ovat haastavia samalla kun rahaa riittää veronkevennyksiin

7.5.2025 14:03:36 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi pääministerin lausuntoja siitä, että julkisen puolen palkankorotukset ovat kova lisähaaste julkiselle taloudelle. Virran mukaan on suorastaan irvokasta pääministeriltä kommentoida näin tilanteessa, jossa hallitus on juuri löytänyt rahaa veronkevennyksiin talouden tasapainon kustannuksella.

– On suorastaan irvokasta, että pääministeri pitää hoitajien ja muiden julkisen sektorin avainammattilaisten maltillisia palkankorotuksia uhkana taloudelle, samaan aikaan kun hallitus on juuri löytänyt satoja miljoonia euroja veronkevennyksiin. Näyttää siltä, että pääministerin mukaan rahat on loppu aina silloin, kun pitäisi panostaa soteen, kasvatukseen tai koulutukseen, mutta rahaa riittää, kun huvittaa miellyttää omia eturyhmiä, Virta toteaa.

Virran mukaan yhteiskunnan kriittisten alojen – kuten hoidon, koulutuksen ja pelastustoimen – työntekijöiden palkkausta ei voida nähdä vain kulueränä, vaan sijoituksena tulevaisuuteen ja hyvinvointiin.

– Talouspolitiikassa ei ole kyse pelkistä pakosta. Se on aina myös arvovalintoja. Vihreät valitsevat hyvinvointiyhteiskunnan ja niiden ihmisten puolen, jotka pitävät tätä maata toiminnassa, Virta linjaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Luonnon etu on jälleen jäämässä jyrän alle – hallituksen ennallistamissuunnitelma on riittämätön ja valmistellaan salassa11.9.2026 16:07:49 EEST | Tiedote

Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen paheksuu hallituksen salailua Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa. Suunnitelmassa ei ole lainkaan kerrottu, miten metsäluonnon tilaa aiotaan parantaa, vaikka metsät ovat tärkein luontotyyppimme. Muiden luontotyyppien osalta lausunnolla on ollut ainoastaan suunnitelman tiivistelmä. Näin hallitus on estänyt sen, että suunnitelman toimia ja niiden riittävyyttä voisi lausunnonantajat arvioida.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye