Kuukauden radiobiisi -palkintoja kotimaisille artisteille - Nelli Matula noussut kevään radiosuosikiksi
8.5.2025 17:19:32 EEST | RadioMedia ry | Tiedote
RadioMedian myöntämä Kuukauden radiobiisi -palkinto on alkuvuoden 2025 aikana mennyt jokaisessa kuussa suomalaisen artistin esittämälle kappaleelle. Erityisesti Nelli Matula on noussut kevään ilmiöksi: hän on voittanut palkinnon kahtena peräkkäisenä kuukautena kappaleellaan Hitaammin hautaan.

Kuukauden radiobiisi on RadioMedian kuukausittain jakama tunnustus kappaleelle, joka on tavoittanut eniten suomalaisia radiokuuntelijoita kyseisen kuukauden aikana. Palkinto perustuu Radiomonitorin dataan, joka kattaa kaikki suomalaiset radiokanavat. Palkinto on jaettu vuodesta 2019 alkaen, ja se tuo näkyvyyttä radioiden eniten soitetuille ja kuunnelluille kappaleille.
Kuukauden radiobiisi -palkinnon huhti- ja maaliskuussa saanut Nelli Matulan Hitaammin Hautaan tavoitti maaliskuussa 26,0 miljoonaa ja huhtikuussa 24,6 miljoonaa yleisökontaktia suomalaisten radiokanavien kautta. Hitaammin Hautaan -kappaleen ovat kirjoittaneet Antti Riihimäki, Kaisa Korhonen ja Nelli Matula. Biisin tuottajina ovat Rzy ja Los Rollos.
Myös Uuden Musiikin Kilpailun (UMK) vaikutus näkyy soittotilastoissa: huhtikuun kaksi eniten yleisöä tavoittanutta kotimaista kappaletta, Nelli Matulan Hitaammin hautaan ja Goldielocksin esittämä Made Of, ovat molemmat ponnistaneet UMK:sta.
UMK onkin viime vuosina osoittautunut yhä merkittävämmäksi ponnahduslaudaksi myös radiomenestykselle. Vuonna 2023 UMK:n kautta esiin nousi KUUMAA kappaleellaan Ylivoimainen, josta tuli koko vuoden tavoittavin radiobiisi ja se palkittiin seuraavana keväänä RadioGaalassa Vuoden radiobiisinä.
Vuoden 2025 ensimmäiset voittajat ja kärkikolmikot:
(Suluissa yhteenlaskettu yleisön tavoittavuus radioissa kuukauden aikana)
Huhtikuu 2025
1. Nelli Matula – Hitaammin hautaan (24,6 miljoonaa)
2. Goldielocks – Made Of (18,0 miljoonaa)
3. Lady Gaga – Abracadabra (16,3 miljoonaa)
Maaliskuu 2025
1. Nelli Matula – Hitaammin hautaan (26,0 miljoonaa)
2. Coldplay – WE PRAY (16,7 miljoonaa)
3. Costi feat. Juuna Chill – Vaisto (16,5 miljoonaa)
Helmikuu 2025
1. Mirella – Löytää mut (19,5 miljoonaa)
2. Costi feat. Juuna Chill – Vaisto (17,1 miljoonaa)
3. Coldplay feat. Little Simz, Burna Boy, Elyanna & TINI – WE PRAY (15,6 miljoonaa)
Tammikuu 2025
1. SHRTY – Sirkus (20,8 miljoonaa)
2. Mirella – Löytää mut (20,5 miljonaa)
3. Jenni Vartiainen feat. Etta – Viimeinen pisara (18,5 miljoonaa)
Tietoa palkinnosta
Kaupallisten radioiden kattojärjestö RadioMedia on jakanut Kuukauden radiobiisi -palkintoa vuodesta 2019. Se myönnetään radiokappaleelle, joka on tavoittanut yhteenlaskettuna eniten suomalaisia kuuntelijoita kyseisen kuukauden aikana. Soittotiedot perustuvat Radiomonitorin dataan, joka kattaa kaikki suomalaiset radiokanavat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Inka ForssRadioMedia
Puh:0401657010Puh:0401657010inka.forss@radiomedia.fiKuvat
Linkit
RadioMedia ry
RadioMedia ry on kaupallisten radioiden kattojärjestö, johon kuuluvat lähes kaikki suomalaiset kaupalliset radioasemat. RadioMedia vastaa radiotoimialan edunvalvonnasta, tutkimus- ja tietopalveluista, koulutuksesta sekä markkinoinnista. RadioMedia järjestää alan tärkeimmät kilpailut ja tapahtumat, kuten RadioGaalan ja Kaiku-audiomainoskilpailun. Kaupallisia radiokanavia kuuntelee viikoittain 3,4 miljoonaa suomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta RadioMedia ry
Stefan Möller fortsätter som ordförande för AER – techjättar och AI driver på ett tätare europeiskt samarbete30.6.2026 19:05:21 EEST | Tiedote
Globala teknikplattformar, artificiell intelligens och en allt mer omfattande EU-reglering har blivit de största utmaningarna för den kommersiella radion. Därför blir det europeiska samarbetet viktigare än någonsin, konstaterar RadioMedias vd Stefan Möller, som har omvalts till ordförande för Association of European Radios (AER).
Stefan Möller jatkaa AER:n puheenjohtajana - teknologiajätit ja tekoäly vauhdittavat eurooppalaisen yhteistyön tiivistämistä30.6.2026 18:44:07 EEST | Tiedote
Globaalit teknologia-alustat, tekoäly ja Euroopan unionin kiristyvä sääntely ovat nousseet kaupallisen radion suurimmiksi haasteiksi. Siksi eurooppalaisen yhteistyön merkitys korostuu entisestään, arvioi Association of European Radiosin (AER) puheenjohtajaksi tänään uudelleen valittu RadioMedian toimitusjohtaja Stefan Möller.
RadioMedia myönsi elämäntyöpalkinnon Matti ”Kustaa” Hietalalle24.4.2026 13:06:58 EEST | Tiedote
RadioMedian hallitus on myöntänyt Kultainen Mikki -elämäntyöpalkinnon Matti ”Kustaa” Hietalalle tunnustuksena hänen pitkäjänteisestä työstään suomalaisen radion, musiikkijournalismin ja kulttuuriperinnön hyväksi.
Vuoden parhaat palkittiin RadioGaalassa – Niko Saarinen jo neljättä kertaa vuoden radiojuontaja, POPfm vuoden radio10.4.2026 23:27:25 EEST | Tiedote
RadioGaala kokosi radioalan ammattilaiset juhlistamaan vuoden parhaita saavutuksia 10. huhtikuuta 2026 Espoossa. Illan aikana palkittiin alan huippuja useissa kategorioissa. Yleisö äänesti Niko Saarisen jo neljännen kerran vuoden radiojuontajaksi. RadioAwards-kilpailussa vuoden radioksi valittiin Suomen uusin valtakunnallinen radiokanava POPfm.
Kaiku-audiomainoskilpailu: vuoden paras audiomainos on Fazerin “Lottien pieni pala Suomea".19.3.2026 08:31:41 EET | Tiedote
Kaiku-audiomainoskilpailun voittajat julkistettiin eilen illalla 18.3.2026 KaikuGaalassa. Kilpailun parhaan mainoksen Grand Prix -palkinnon voitti Fazerin Lottien pieni pala Suomea, joka palkittiin myös Tuotteet- ja Yrityskuva -kategorioiden voittajana. Vuoden audiomainostajaksi valittiin Puuilo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

