Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Henriksson: Ukrainan taistelu on koko Euroopan taistelu

Jaa

Europarlamentaarikko, Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (RKP) piti puheen Euroopan parlamentissa Euroopan voitonpäivän (Victory in Europe Day) kunniaksi järjestetyssä keskustelussa, kun toisen maailmansodan päättymisestä on tänään 8.5.2025 kulunut 80 vuotta. Hän muistutti, että Suomi juhli omaa "voitonpäiväänsä" 27. huhtikuuta 1945, kun natsi-Saksan joukot oli karkotettu Lapista ja Suomi oli jälleen vapaa.

– Isäni taisteli yhdessä suomalaisten aseveljiensä kanssa vapautemme ja itsenäisyytemme puolesta. Se, että Suomen sotilaat onnistuivat kahdesti pysäyttämään puna-armeijan massiiviset miehitys- ja hyökkäysyritykset – ensin talvisodassa ja sitten kesällä 1944 – oli ainutlaatuinen saavutus myös Euroopan demokratialle. Me Suomessa kutsumme tuota voittoa torjuntavoitoksi, Henriksson sanoo.

– Tänään Ukraina taistelee veitsi kurkulla. Tämä on myös meidän, koko Euroopan taistelu. Ukrainan on saatava torjuntavoittonsa omilla ehdoillaan, ja Venäjän on vastattava provosoimattomasta aggressiostaan ja aiheuttamastaan brutaalista tuhosta.

– EU syntyi rauhanprojektina toisen maailmansodan jälkeen. Muistakaamme se aina ja tehkäämme kaikkemme, jotta Ukraina voi jonain päivänä liittyä Euroopan unioniin, Henriksson päättää.

Yhteyshenkilöt

Alexander Junellspecialmedarbetare, erityisavustaja (Anna-Maja Henriksson)

Puh:+358 400 192 744

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Adlercreutz imponerad av unga proffs på Mästare2025-evenemanget8.5.2025 14:42:07 EEST | Pressmeddelande

Finland behöver kunniga proffs också i framtiden. Under Mästare2025-evenemanget i Åbo samlas den här veckan hundratals unga från både Finland och ett flertal andra länder för att tävla i olika grenar som mäter yrkesskicklighet, allt från bygg- och industribranschen till tjänster, programmering, mediaplanering och klädsömnad. Svenska folkpartiets ordförande, undervisningsminister Anders Adlercreutz deltog i evenemanget och bekantade sig bland annat med en internationell kocktävling mellan Finland och Schweiz–Frankrike.

Adlercreutz vaikuttunut nuorista ammattilaisista Taitaja2025 -tapahtumassa8.5.2025 14:42:07 EEST | Tiedote

Suomi tarvitsee osaavia ammattilaisia myös tulevaisuudessa. Tällä viikolla Turussa järjestettävässä Taitaja2025-tapahtumassa kokoontuu satoja nuoria sekä Suomesta että useista muista maista kilpailemaan eri ammattitaidon lajeissa – rakennusalasta ja teollisuudesta palveluihin, ohjelmointiin, mediasuunnitteluun ja vaatteiden ompeluun. RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz osallistui tapahtumaan ja tutustui muun muassa kansainväliseen kokkikilpailuun, jossa Suomi ja Sveitsi–Ranska ottivat toisistaan mittaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye