Uudenmaan ELY-keskus poistaa tänä vuonna yhteensä 11 suojatietä
Uudenmaan ELY-keskuksen hallinnoimilla teillä Uudellamaalla sekä Kanta- ja Päijät-Hämeessä on noin 2000 suojatietä, joista poistetaan tänä vuonna 11.

”Suojatie poistetaan yleensä silloin, kun se on turvaton, tarpeeton tai vähällä käytöllä. Näiden poistettavien suojateiden kohdalla on arvioitu, ettei suojatie paranna tien ylittämisen turvallisuutta”, kertoo Uudenmaan ELY-keskuksen liikennejärjestelmäasiantuntija Miikko Santala.
”Joissakin tapauksissa suojatie voi jopa lisätä vaaraa, jos se antaa tienkäyttäjille harhaanjohtavan tunteen turvallisuudesta tien ylityksessä. Onkin turvallisempaa ylittää tie vaihtoehtoisen reitin kautta, tai silloin kun liikennettä ei ole”, hän lisää.
Ennen kuin suojatie päätetään poistaa, sen turvallisuus ja tarpeellisuus arvioidaan tarkasti. Osa poistettavista suojateistä sijaitsee alueilla, joilla nopeusrajoitus on 60 kilometriä tunnissa. Nopeusrajoitus saa nykyisen valtioneuvoston liikenteenohjauslaitteiden käytöstä annetun asetuksen ja Väyläviraston ohjeistuksen mukaan enimmillään olla 50 kilometriä tunnissa, jos suojatie on tiemerkinnöin ja liikennemerkein merkitty.
”Poikkeuksena ovat tilanteet, joissa suojatie on liikennevaloilla ohjattu, jolloin 60 km/h nopeusrajoitus sallitaan”, Santala toteaa.
Jotta nopeusrajoitus voitaisiin laskea suojatien kohdalla esimerkiksi nopeuteen 50 km/h, täytyy ympäristön myös tukea alempaa nopeusrajoitusta.
Osiin niistä kohdista, joista suojatie poistetaan, asennetaan liikennemerkki varoittamaan tienkohdasta, jossa jalankulkijat ylittävät tien tai siirtyvät ajoradalle. Jalankulkijoista varoittavaa liikennemerkkiä käytetään esimerkiksi tilanteissa, joissa jalankulku- ja pyörätie päättyy tai vaihtaa puolta. Merkkiä voidaan käyttää myös tilanteissa, joissa suojatie on poistettu.
Poistettavat suojatiet:
Kanta-Hämeen alue, 1 kohde:
Maantie 13653, Hämeenlinna, Rengonraitti 13, kohde kartalla: Google maps
Päijät-Hämeen alue, 1 kohde:
Maantie 172, Orimattila, Ratulantie 385, kohde kartalla: Google maps
Uudenmaan alue, 9 kohdetta:
Maantie 174, Myrskylä, Keskustie 23, kohde kartalla: Google maps
Maantie 176, Loviisa, Lapinjärventie 460, kohde kartalla: Google maps
Maantie 11697, Sipoo, Brobölentie 60, kohde kartalla: Google maps
Maantie 11355, Nurmijärvi, Herustentie 3, kohde kartalla: Google maps
Maantie 11357, Espoo, Gumbölentie 18, kohde kartalla: Google maps
Maantie 11357, Espoo, Gumbölentie 15, kohde kartalla: Google maps
Maantie 11237, Vihti, Asemantie 6, kohde kartalla: Google maps
Maantie 11261, Vihti, Ojakkalantie 1, kohde kartalla: Google maps
Maantie 11261, Vihti, Ojakkalantie 318, kohde kartalla: Google maps
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Uudenmaan ELY-keskus, liikennejärjestelmäasiantuntija Miikko Santala puh. 0295 036 279, e-mail etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Uudenmaan ELY-keskus
Vägen stängdes för trafik vid beläggningsobjektet på landsväg 3173 Sairakkala-Viitaila1.7.2025 16:00:39 EEST | Pressmeddelande
Vägen stängdes för trafik vid beläggningsobjektet på landsväg 3173 Sairakkala-Viitaila för ett konstruktionsförbättringsarbete: beläggningsobjekt 1046 Lv 3173 Lahdenpohja. Vägen stängdes på avsnittet riksväg 12 Tammerforsvägen och Kastarintie. Omväg Lv 14067 via Kastarintie. Uppskattad tidtabell 25 juli, preciseras senare.
Maantien 3173 Sairakkala-Viitaila päällystyskohteella joudutaan sulkemaan tie liikenteeltä tänään 30.6.2025 klo 17.0030.6.2025 15:48:18 EEST | Tiedote
Maantien 3173 Sairakkala-Viitaila päällystyskohteella joudutaan sulkemaan tie liikenteeltä rakenteenparantamistyön vuoksi: päällystyskohde 1046 Mt 3173 Lahdenpohja. Tie suljetaan välillä Vt12 Tampereentie-Kastarintie. Kiertotie Mt 14067 Kastarintie kautta. Aikatauluarvio 25.7. tarkentuu myöhemmin.
Peltovalvonnat alkavat Uudellamaalla30.6.2025 12:21:00 EEST | Tiedote
Uudenmaan peltovalvonnat aloitetaan 1.7.2025. Valvonnasta ilmoitetaan aina tilalle etukäteen ja sovitellaan hyvä ajankohta yhteistyössä tukea hakeneen viljelijän kanssa.
Harjula bro i Janakkala förnyas, trafiken dirigeras till en omväg tisdagen den 8 juli kl. 12.0030.6.2025 12:16:00 EEST | Pressmeddelande
Löyttymäentie (väg 13857) i Janakkala stängs för trafik medan Harjula bro förnyas. Under arbetet dirigeras trafiken till en omväg.
Harjulan silta Janakkalassa uusitaan, liikenne kiertotielle tiistaina 8.7. klo 12.0030.6.2025 12:16:00 EEST | Tiedote
Löyttymäentie (tie 13857) Janakkalassa katkaistaan liikenteeltä Harjulan sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme