Unelmaperheestä on tulossa unelma perheestä
Työelämä ei saa olla niin epävarmaa, että se rikkoo ihmisten perheunelmat. Ammattiliitto Pro aloittaa Unelma perheestä -kampanjan 9. toukokuuta.

Hallituksen suunnittelemat heikennykset irtisanomissuojaan ja määräaikaisuusperusteeseen vaikeuttavat entisestään mahdollisuuksia työelämän ja perheen yhteensovittamiseen. Jos hallituksen suunnitelmat toteutuvat, jatkossa irtisanomisen perusteeksi riittää aiempaa kevyempi syy ja työntekijälle voi tarjota määräaikaista työsuhdetta vuodeksi ilman perustetta. Yhdessä nämä heikennykset tekevät työelämästä huomattavasti aiempaa epävarmempaa, mikä eri selvitysten ja arvioiden mukaan heijastuu väistämättä myös perheunelmiin. Heikennykset viivästyttävät perheen perustamista ja voivat estää toivotun lapsiluvun täyttymistä sosiaali- ja terveysministeriön tilaaman selvityksen perusteella, ja siksi ne tulisi perua.
#Unelmaperheestä on sosiaalisessa mediassa kannatusta keräävä kampanja, jossa vaaditaan työelämäheikennysten perumista ja asetetaan positiivista painetta työlainsäädännöstä vastaavan työministeri Matias Marttisen ja raskaussyrjinnän kitkemisestä vastaavan sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen päätöksenteolle. Kampanjan tavoite on tehdä näkyväksi perheunelmien ja työelämän yhteensovittamisen haastavuus, jotta tilanne saataisiin korjattua. Suomalaisesta työelämästä on saatava elämänkestävä, ennen kuin on liian myöhäistä.
Mistä on kyse?
Irtisanomissuojaa heikennetään
Jatkossa työntekijän voisi irtisanoa aiempaa helpommin henkilöön perustuvasta syystä. Nykyisin laki vaatii, että irtisanomisen perusteen tulee olla painava ja asiallinen, jatkossa pelkkä asiallinen peruste riittäisi.
Vuoden määräaikaisuudet sallitaan ilman perustetta
Työnantajan ei jatkossa tarvitsisi perustella enintään vuoden mittaisen määräaikaisen työsopimuksen tarjoamista. Tällä hetkellä työnantajan on erikseen perusteltava, miksi työsuhdetta tarjotaan määräaikaisena eikä vakituisena. Syy voi olla esimerkiksi sijaisuus tai työn projektisidonnaisuus. Valmistelussa olevan lakimuutoksen voi ennakoida lisäävän määräaikaisten työsuhteiden tarjontaa vakituisten työsuhteiden kustannuksella.
Hallituksen omienkin selvitysten mukaan toteutettavilla lakihankkeilla voi olla negatiivisia vaikutuksia perheellistymiseen:
“Naisilla työsuhteen määräaikaisuus voi olla yhteydessä lastensaannin viivästymiseen ja raskaussyrjinnän pelkoon (Attila ym. 2024), ja tällä on todennettuja vaikutuksia myös esikoisen saantiin.” (Sutela 2013, Rotkirch 2025, 75)
50 % suomalaisista ajattelee, ettei lapsia kannata hankkia elämän epävarmuuden vuoksi.
68 % suomalaisista sanoo, että monilla nuorilla ei ole varaa saada lapsia ja perustaa perhettä.
77 % pitää perhe-elämän ja työn parempana yhteensovittamista erittäin tai melko tehokkaana keinona syntyvyyden lisäämiseksi.
Lähteet:
Väestöpoliittisen työryhmän valmistelumuistio
Raskaussyrjintä Suomessa -tutkimus
Tasa-arvovaltuutetun lausunto irtisanomisperusteen muutosta koskien
Kunnallisalan kehittämissäätiön Ilmapuntari-tutkimus 2024
Lue lisää: Unelmaperhe vai unelma perheestä? | Ammattiliitto Pro
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria MäkynenyhteiskuntasuhdejohtajaAmmattiliitto Pro
Puh:040 529 8113maria.makynen@proliitto.fiPro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 180 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Strategiansa päivittänyt Ammattiliitto Pro panostaa vahvuuksiinsa ja monimuotoisuuteen9.5.2025 08:36:05 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pron strategiapäivitys on järkähtämätön lupaus turvata suomalaisen palkansaajan työehtoja aikana, jona niitä ravistellaan ennennäkemättömällä tavalla. Pron edustajisto hyväksyi kevätkokouksessaan strategiapäivityksen vuosille 2026–2029. Liitto panostaa entistä vahvemmin monimuotoiseen jäsenistöön.
Pron edustajisto: Ilman liittoja ei ole työelämän tasa-arvoa8.5.2025 14:47:43 EEST | Tiedote
Vahva järjestäytyminen liittoihin on keskeinen osa Pohjoismaista hyvinvointivaltiota. Viimeisinä vuosina Suomea on viety vahvasti pois pohjoismaisesta mallista, mikä rapauttaa työelämän tasa-arvoa, Pron tänään kokoontunut edustajisto muistuttaa.
Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat24.4.2025 13:58:49 EEST | Tiedote
Petteri Orpon hallituksen puoliväliriihessä toteuttamat veronkevennykset ovat kestämätön valinta nykyisessä taloustilanteessa. Sosiaaliturvaleikkausten kohteeksi joutuneita suomalaisia eivät yrityksille ja parhaiten tienaaville kohdennetut veronalennukset lohduta. Jälleen kerran päädyttiin leikkaamaan tuottavuutta aidosti kasvattavasta koulutuksesta.
Valtion lakot laajenevat – Lakkoon menossa yli 5 500 valtion virkamiestä ja työntekijää22.4.2025 10:01:01 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pro, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ja Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ovat jättäneet kolmannen lakkovaroituksen valikoiduille valtion työpaikoille.
Ammattiliitto Pro: Hallitus jatkaa sopimusyhteiskunnan purkamista vaikeuttamalla palkansaajajärjestöjen työtä18.4.2025 12:03:46 EEST | Tiedote
Julkisuuteen on tullut tieto maan hallituksen kaavailuista poistaa ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeus tulevassa puoliväliriihessään. Tämä tarkoittaisi veronkorotusta liittojen jäsenille. Mitä vähemmän kannustimia liittoihin kuulumiselle on, sitä vähemmän neuvotteluvoimaa tavallisilla suomalaisilla on työehdoistaan, Pro muistuttaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme