Kom med och bekämpa skadliga spanska skogssniglar
9.5.2025 15:14:02 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Pressmeddelande
Spansk skogssnigel är en invasiv art som snabbt sprider sig, och den bär på sjukdomar och hotar trädgårdar. Nu samlas stadsbor för att tillsammans bekämpa arten. Vasa stad ordnar ett bekämpningstalko torsdag den 22 maj 2025 kl. klo 17.00–19.00 bakom koloniträdgården i Hemstrand.

Talkot är öppet för alla. Deltagarna bjuds på kaffe och saft, och på plats utdelas redskap att använda vid plockning av sniglar. Du behöver bara kläder enligt väder och glatt humör.
- Det kan kännas som en obehaglig tanke att plocka slemmiga sniglar, men det är inget du behöver tänka på. På talkot plockas sniglar med gripverktyg, och du behöver inte röra vid sniglarna. Att plocka sniglar med gripverktyg är även helt ofarligt, säger projektkoordinator Simo Marttila.
Vid talkot delas information till stadsbor för att de ska identifiera skadliga invasiva arter även i sin egen trädgård. Den som vill kan ta hem järnfosfatbaserat medel för bekämpning av spanska skogssniglar. Det är ett tryggt medel för igelkottar, husdjur och nyttiga insekter.
Viktigt att förhindra spridning
Spansk skogssnigel är en synnerligen skadlig art eftersom den kan sprida sjukdomsalstrare, såsom salmonella, kolibakterie och hjärtmask som är farlig för hundar.
Spansk skogssnigel har brett ut sig i Finland troligtvis via växter och mull från växter som förts in från utlandet. Arten ökar snabbt, eftersom varje individ kan lägga till och med 400 ägg under en sommar. Vuxna spanska skogssniglar har inga fiender i Finland.
- Syftet med talkot är att i ett tidigt skede hindra att sniglarna sprider sig till egnahemshusområden, berättar Marttila.
Första talkot i Vasa
Vasa stad har tidigare bekämpat spanska skogssniglar genom att sprida ut snigelgranulat. Nu ordnas det första talkot för att bekämpa spanska skogssniglar.
- Eftersom det här är det första talkot, vet vi inte hur många stadsbor som vill vara med och bekämpa den obehagliga arten. Vi önskar att så många som möjligt kommer, säger Marttila.
Spanska sniglar kan bekämpas med olika ämnen, snigelstaket och tejp, men dessa har antingen begränsad verkningstid eller skyddar endast ett litet område mot sniglar. För att effektivt bekämpa arten krävs också alltid att vuxna individer plockas upp. Det bästa resultatet uppnås om jobbet görs på våren.
Nyckelord
Kontakter
Simo MarttilaProjektkoordinator
Tel:0400668649simo.marttila@vaasa.fiBilder

Länkar
I Vasa, Nordens energihuvudstad, är det lätt att vara lycklig.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Den första Ekobonus-ansökan var populär: en andra ansökningsomgång kommer i april6.3.2026 13:44:52 EET | Pressmeddelande
Till Ekobonus-ansökan som genomfördes för att uppmärksamma Vasas Green Leaf-jubileumsår kom det in 50 ansökningar. På grund av det stora intresset ordnas en ny Ekobonus-ansökningsomgång i april 2026. Ekobonus-projekten kommer att synas som olika evenemang och jippon för invånarna under året.
Ensimmäinen Ekobonus-haku oli suosittu: toinen hakukierros tulossa huhtikuussa6.3.2026 13:44:19 EET | Tiedote
Vaasan Green Leaf -juhlavuoden kunniaksi toteutettuun Ekobonus-hakuun tuli 50 hakemusta. Runsaan kiinnostuksen vuoksi Ekobonus-haku järjestetään uudelleen huhtikuussa 2026. Ekobonus-toteutukset tulevat näkymään asukkaille erilaisina tapahtumina ja tempauksina vuoden aikana.
Pasión Flamenca i Vasa stadshus6.3.2026 13:41:12 EET | Tiedote
Vasa stadsorkester välkomnar våren i heta flamencostämningar fredagen den 13 mars kl. 18, då en konsert med flamencoinspirerande verk framförs i stadshuset.
Pasión Flamenca sytyttää Vaasan kaupungintalon6.3.2026 13:38:46 EET | Tiedote
Vaasan kaupunginorkesteri käynnistää kevään tulisissa tunnelmissa perjantaina 13.3. klo 18, kun kaupungintalolla kuullaan konsertillinen flamencosta vaikutteita saaneita teoksia.
Ansök redan nu om en plats inom småbarnspedagogiken för hösten5.3.2026 14:58:12 EET | Pressmeddelande
Om ert barn ännu inte har någon plats inom småbarnspedagogiken men familjen redan nu vet att den kommer att behöva en plats för hösten 2026 på grund av vårdnadshavarens arbete eller studier, lönar det sig att ansöka om en plats redan före slutet av mars. Även flytt till en annan plats inom småbarnspedagogiken lönar det sig att ansöka om nu.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum