Finanssiala ry

Markkinoiden heilunta näkyi – huhtikuussa pääomia siirrettiin lyhyen koron rahastoihin

Jaa

Suomeen rekisteröidyistä sijoitusrahastoista lunastettiin huhtikuussa yhteensä 439 miljoonaa euroa pääomia. Rahastopääoma pieneni myös markkinakehityksen takia. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 178 miljardia euroa.

Uusia pääomia sijoitettiin ainoastaan lyhyen koron rahastoihin, yhteensä 555 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin osakerahastoista 279 miljoonaa euroa, yhdistelmärahastoista 133 miljoonaa euroa, pitkän koron rahastoista 543 miljoonaa euroa ja vaihtoehtoisista rahastoista 39 miljoonaa euroa.  

milj. EUR

Nettomerkinnät huhtikuu 2025

Nettomerkinnät vuoden alusta

Pääoma 30.04.2025

Osakerahastot

-279

-1 689

73 555

Yhdistelmärahastot

-133

66

36 267

Pitkän koron rahastot

-543

677

38 601

Lyhyen koron rahastot

555

1 082

19 832

Vaihtoehtoiset rahastot

-39

-62

9 900

YHTEENSÄ

-439

73

178 154

Huhtikuun alussa globaalit pääosakeindeksit laskivat merkittävästi Yhdysvaltain presidentin uusien tulli-ilmoitusten takia. Tullit olivat ennakoitua suurempia ja laajempia, mikä aiheutti voimakkaita kurssireaktioita osakemarkkinoilla. Pelko maailmantalouden ajautumisesta taantumaan kauppasodan takia hermostutti markkinoita. Myöhemmin presidentti Trumpin päätös lykätä tullien voimaantuloa kauppaneuvottelujen ajaksi käänsi osakeindeksit nopeasti nousuun. Yhdysvalloissa ja Euroopassa pääosakeindeksit palautuivatkin lähes kriisiä edeltäneelle tasolle ja jatkoivat loivaa nousuaan kuun lopussa.

Kuten osakemarkkinoilla, myös korkomarkkinoilla nähtiin merkittäviä hintamuutoksia. Kriisin keskellä sijoittajat siirsivät pääomia korkomarkkinoille, varsinkin Yhdysvalloissa. Yhdysvaltain pitkien joukkovelkakirjalainojen korot ensin laskivat voimakkaasti, mutta myöhemmin ne nousivat jyrkästi. Korkomarkkinat reagoivat myös, kun huoli Yhdysvaltain keskuspankin itsenäisyydestä kasvoi presidentin kommenttien seurauksena. Euroopan keskuspankki laski odotetusti ohjauskorkojaan, ja euriborkorot jatkoivat loivaa laskua.

”Kauppasodan epäselvistä vaikutuksista ja geopoliittisista jännitteistä huolimatta globaalit pääosakeindeksit toipuivat nopeasti huhtikuun alun markkinaromahduksesta. Kriisitunnelmissa sijoittajat siirsivät pääomia turvaan, esimerkiksi lyhyen koron rahastoihin. Euroalueen talouskasvu on edelleen haurasta, mutta matalat korot osaltaan tukevat talouskasvun nopeutumista. Turbulentissa markkinatilanteessa kylmähermoisuus yleensä palkitaan. Yhden kuukauden tapahtumat ovat vain lyhyt jakso pitkäjänteisessä säästämisessä ja sijoittamisessa. Kuukausisijoittaja nukkuu edelleen yönsä hyvin”, analysoi johtava asiantuntija Mariia Somerla Finanssiala ry:stä (FA).

Osakerahastoissa pääomia sijoitettiin lähinnä globaalisti sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 222 miljoonaa euroa. Varoja lunastettiin pääasiassa Pohjois-Amerikkaan, Eurooppaan, Pohjoismaihin ja Suomeen sijoittavista rahastoista, yhteensä 518 miljoonaa euroa. Sharpen mittarilla mitattuna Eurooppaan sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten (Sharpe 12 kk 0,06). Mitä suurempi Sharpen luku on, sitä paremmin rahasto on tuottanut suhteessa riskiinsä.

milj. EUR

Nettomerkinnät huhtikuu 2025

Nettomerkinnät vuoden alusta

Pääoma 30.04.2025

Tuotto
12 kk (ka.)

Suomi

-65

-168

5 746

3 %

Pohjoismaat

-56

-217

9 306

2 %

Eurooppa

-121

305

6 277

4 %

Pohjois-Amerikka

-276

-834

9 527

0 %

Japani

27

49

351

5 %

Tyynenmeren alue

26

1

1 051

4 %

Kehittyvät markkinat

-30

8

4 696

-1 %

Maailma

222

-754

35 431

0 %

Toimialarahastot

-5

-79

1 170

3 %

YHTEENSÄ

-279

-1 689

73 555

 

Pitkän koron rahastoissa sijoituksia tehtiin sekä euroalueen ja globaalisti valtioriskiin sijoittaviin rahastoihin että globaalisti luokiteltuihin yrityslainoihin sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 30 miljoonaa euroa. Varoja lunastettiin sekä euroalueen luokiteltuihin ja korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittavista rahastoista että kehittyviltä markkinoilta, yhteensä 568 miljoonaa euroa. Parhaaseen vuosituottoon ylsivät euroalueen korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittavat rahastot 6,7 prosentin keskimääräisellä tuotolla. Sama rahastoluokka menestyi myös parhaiten Sharpen mittarilla (Sharpe 12 kk 1,30).

milj. EUR

Nettomerkinnät huhtikuu 2025

Nettomerkinnät vuoden alusta

Pääoma 30.04.2025

Tuotto
12 kk (ka.)

Valtioriski EUR

4

236

9 507

4,2 %

Luokitellut yrityslainat EUR

-78

423

13 555

5,8 %

Korkeariskiset yrityslainat EUR

-413

-135

4 866

6,7 %

Valtioriski maailma

19

15

380

2,7 %

Luokitellut yrityslainat maailma

7

81

6 574

4,1 %

Korkeariskiset yrityslainat maailma

-5

66

1 254

2,8 %

Kehittyvät markkinat

-77

-9

2 464

3,4 %

YHTEENSÄ

-543

677

38 601

 

Vakaa sijoitusstrategia suojaa markkinoiden heilahduksilta

Presidentti Trumpin poukkoilevat tullipäätökset ravisuttivat osakemarkkinoita huhtikuussa. Alkukuun päätökset aiheuttivat negatiivisen shokin, mutta myöhemmin esimerkiksi Yhdysvaltojen S&P 500 -osakeindeksissä nähtiin jopa historiallisen suuria nousuja. Danske Invest Rahastoyhtiö Oy:n toimitusjohtaja Janne Hirvonen muistuttaa, että pitkällä horisontilla toimivan rahastosijoittajan kannattaa pysyä rauhallisena.

”Kannattaa pitäytyä omassa sijoitusstrategiassaan, vaikka markkinoilla myllertää. Yksi kuukausi on lyhyt aika tarkastella sijoitusten tuottoja yleisesti, mutta on hyvä tiedostaa, että osakemarkkinoiden parhaat ja huonoimmat päivät tapahtuvat yleensä melko lähekkäin.”

Hirvosen mukaan huhtikuu on tästä hyvä esimerkki. Hätiköivä sijoittaja on saattanut myydä sijoituksiaan kurssien pohjalukemissa ja näin jäädä ilman positiivista korjausliikettä.

”Rahastoasiakkaamme näyttävät pysyneen rauhallisina huhtikuun turbulenssista huolimatta. Lunastukset olivat hyvin maltillisia sekä absoluuttisesti että rahastosijoitusten kokonaismäärään suhteutettuna. Myös sijoitusten ajallinen hajauttaminen suojaa lyhyen aikavälin markkinaheilahteluilta.”

Vuoden 2025 alusta lähtien FA:n rahasto- ja omaisuudenhoitojohtokunnan jäsenet kommentoivat FA:n rahastotiedotteessa markkinaa kuukausittain.

Lue lisää

Tilastokeskuksen vuoden 2023 varallisuustutkimuksen mukaan noin 1,57 miljoonalla suomalaisella oli rahastosijoituksia. Sijoitusrahastovarallisuuden mediaani on 4 507 euroa. Suomeen on rekisteröity 19 rahastoyhtiötä. Kotimaisten sijoitusrahastojen lukumäärä oli yhteensä noin 550 kpl.

ESG-arvosana mittaa rahaston omistusten kykyä hallita ympäristöön, sosiaalisiin tekijöihin ja hyvään hallintotapaan liittyviä keski- ja pitkän aikavälin riskejä ja mahdollisuuksia. Rahastojen ESG-tekijöistä ei ole vielä yhtenäistä sääntelyä tai ohjeistusta. Siksi eri palveluntuottajien tarjoamat luvut voivat jonkin verran vaihdella rahastoittain, kohdeyhtiöittäin ja markkinoittain.

Suomen Sijoitustutkimus Oy:n FA:lle tuottama Rahastoraportti sisältää MSCI Inc:n analyysiin perustuvat rahastokohtaiset ESG-arvosanat ja ESG-kattavuuden. Ne kuvaavat sitä, miten rahaston sijoitukset huomioivat sosiaalisia, ympäristöllisiä sekä hallinnollisia tekijöitä. Luvut tarjoavat työkalun tarkastella vastuullisen sijoittamisen aspektia rahastoissa. ESG-arvosanojen asteikko on 0 - 10, jossa 10 on paras mahdollinen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Yrityslähestymiskiellon toteutus etenee – tiedossa aiempaa parempaa suojaa häiriköintiä ja uhkailua vastaan työpaikoilla7.5.2025 06:30:00 EEST | Tiedote

Petteri Orpon hallitus päätti puoliväliriihessä varmistaa pitkään tavoitellun yrityslähestymiskiellon toteuttamisen. Uuden lain myötä työnantajat voivat paremmin suojella työntekijöitään ja asiakkaitaan häiriötilanteissa. Kielto mahdollistaa yrityksille lähestymiskiellon hakemisen toistuvaa uhkaa tai häiriötä aiheuttavaa henkilöä kohtaan. Yrityslähestymiskiellon taakse ovat asettuneet niin elinkeinoelämän kuin palkansaajienkin etujärjestöt. Finanssiala ry (FA) on ajanut uudistusta vuodesta 2012 lähtien, sillä alalla esiintyy arviolta tuhansia häiriköintitapauksia vuodessa.

Pankki tai poliisi ei kysy pankkitunnuksia, huijari kysyy – kalasteluhuijausten määrä räjähti vuonna 202429.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote

Jos pankin tai viranomaisen edustaja pyytää puhelimessa tai viestissä pankkitunnuksia, kyseessä on huijari. Kalasteluhuijaukset olivat yleisin huijaustyyppi vuonna 2024. Suomalaiset menettivät niihin lähes 32 miljoonaa euroa. Kalasteluhuijauksissa myös kasvu oli kovinta. Ne lisääntyivät edellisvuodesta 161 prosenttia. Kaikkiaan suomalaisia yritettiin huijata yli 107 miljoonan euron edestä vuonna 2024. Pankit onnistuivat pysäyttämään ja palauttamaan yli 44 miljoonaa euroa huijattuja varoja.

Asunto- ja mökkikaupan jumi viimein aukeamassa? – FA:n Ahosniemi toiveikas hallituksen puoliväliriihen päätöksistä26.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote

Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi suhtautuu myönteisesti hallituksen puoliväliriihen päätökseen keventää asuntorahoituksen sääntelyä. Päätöksellä on mahdollista parantaa työvoiman liikkuvuutta ja kehittää asuntomarkkinoiden toimivuutta. "Asuntolainojen enimmäiskeston pidentäminen 30 vuodesta 35 vuoteen on yksi tarpeellisista muutoksista. Asuntorahoituksen sääntelyn tarkastelu on nyt erittäin ajankohtaista asuntomarkkinoiden alakulon takia. Suomalaisten luottamus omaan talouteensa on ollut pitkään matalalla tasolla. Hallituksen toimilla on hyvät mahdollisuudet lisätä kotitalouksien uskallusta lähteä asunto- ja mökkikaupoille”, Ahosniemi toteaa. Kotitalouksien uskallus ja mahdollisuus tehdä suuria hankintoja, kuten asunnon ja mökin ostamista tai remontoimista, on ollut hyvin alhaisella tasolla. Puolet FA:n vuodenvaihteessa teettämän kansalaiskyselyn vastaajista kertoi luopuneensa hankintasuunnitelmistaan joko kokonaan tai pidentäneensä harkinta-aikaa. Vastaajista 23 pr

Ahosniemi: Kotitalouksien ja yritysten rahoitusta vaikeuttavan sääntelyn purkaminen sekä kotimaisten sijoitusrahastojen toimintaedellytysten vahvistaminen ovat hallitukselta vahvoja tekoja kasvun vauhdittamiseksi23.4.2025 23:05:14 EEST | Tiedote

Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi kiittää maan hallitusta puoliväliriihen kasvua tukevista linjauksista. Ahosniemen mukaan talouden sumuiset näkymät, kotitalouksien vaisu investointihalukkuus ja kauppasota edellyttävät rohkeita päätöksiä, joilla suomalaisten luottamus tulevaisuuteen ja omaan talouteen vahvistuvat.

Pankkisektori säilyi vakaana, vakuutusyhtiöillä yllätyksetön vuosi – tutustu vakuutus- ja pankkisektorien vuosikatsauksiin22.4.2025 11:18:47 EEST | Tiedote

Finanssiala ry on julkaissut katsaukset sekä pankkien että vakuutusyhtiöiden vuoteen 2024. Pankkisektori pysyi vakaana ja toimintakykyisenä talouden heittelyistä huolimatta. Hyvä kannattavuus ja vakavaraisuus antavat pankeille vastustuskykyä riskien varalle. Vakuutussektorilla vuosi oli hyvä ja sangen yllätyksetön. Vakuutusyhtiöiden sijoitukset tuottivat hyvin, mutta eläke- ja korvausmenot kasvoivat maksutuloa voimakkaammin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye