Suomi ja Ruotsi ratkaisevat EM-mitalin kohtalon Solnassa
Suomen U19-jenkkifutisnuoret kohtaavat Ruotsin lauantaina Tukholman Solnassa. Ottelussa on panoksena ikäluokan EM-mitalin väri.

Kauden 2025 EM-lopputurnauksessa kolme Euroopan parasta U19-maajoukkuetta – Suomi, Itävalta ja Ruotsi – pelaavat mitalisijoista yksinkertaisena sarjana, jossa jokainen joukkue kohtaa toisensa kerran. Lopullinen sijoitus ratkaistaan otteluiden tulosten perusteella.
Suomi eteni mitalipeleihin voittamalla kesällä 2024 pelatuissa lohkopeleissä Italian ja Ranskan. Ruotsi puolestaan kaatoi Tanskan ja Saksan. Itävalta sai suoran paikan mitalipeleihin pelattuaan lohkopelien sijaan 2024 MM-turnauksessa ainoana eurooppalaisena joukkueena.
Mitalisarjan avausottelussa Suomi taipui kuusi edellistä mestaruutta voittaneelle Itävallalle 14–41 Vantaalla 20. huhtikuuta. Euroopan mestaruuden voittaminen edellyttäisi Suomelta suurinumeroista voittoa Ruotsista sekä Itävallan niukkaa tappiota Ruotsille syyskuussa. Todennäköisempää on kuitenkin, että lauantain Ruotsi–Suomi-ottelu ratkaisee hopeamitalin kohtalon.
Ruotsilla kotietu ja ottelunauha
Ruotsilla on kotikenttäetunsa lisäksi käytössään tallenne Suomen Itävalta-ottelusta. Suomi sen sijaan lähtee peliin ilman ajantasaista kuvaa ruotsalaisten iskukyvystä. Nuorten maajoukkueissa, joissa kokoonpano vaihtuu vuosittain, tuore tieto pelaajista on usein korvaamattoman arvokasta.
Ruotsin päävalmentaja Sebastian Brinkenfeldt odottaa lauantain ottelua innolla:
– Suomen kohtaaminen on aina jotain erityistä, ottaen huomioon syvät historialliset siteet maiden maajoukkueiden välillä. Kunnioitamme suuresti heidän pelaajiaan ja valmentajiaan, tietäen heidän olevan hyvin valmistautuneita ja erittäin sitkeitä vastustajia.
– Suomen isännöiminen kotikentällä tuo peliin erityistä merkitystä, ja toivomme vahvaa tukea kotiyleisöltämme. Tiedämme, että tarvitsemme parhaan suorituksemme menestyäksemme, ja olemme innokkaita näyttämään juuri sen.
Suomi tuo kentälle kokoonpanon, jossa on kahdeksan uutta pelaajaa verrattuna huhtikuun Itävalta-otteluun. Päävalmentaja Toni Uusitalo on luottavainen joukkueensa iskukykyyn:
– Vaikka joukkueessa on tapahtunut pieniä muutoksia, iskukyky on säilynyt ennallaan. Viime viikonloppuna pidetty valmistava leiri auttoi meitä hiomaan pelisuunnitelman huippuunsa.
Suomi on voittanut U19-ikäluokan Euroopan mestaruuden kolmesti (1992, 1994, 1996) ja sijoittui edellisessä EM-turnauksessa vuonna 2023 pronssille. Ruotsi metsästää yhä ensimmäistä mestaruuttaan – se on ollut hopealla vuosina 2019 ja 2022.
Mitalisijat lopullisesti ratkaiseva kolmas ottelu Ruotsin ja Itävallan välillä pelataan 21. syyskuuta Innsbruckissa. Mikäli Suomi ei voita Ruotsia lauantaina, varmistuu Suomen pronssisija.
- Tapahtuma: U19 EM-mitaliottelu Ruotsi-Suomi
- Päivä: Lauantai 10.05.2025
- Aika: 13:30 (Suomen aikaa)
- Paikka: Bergshamra IP, Solna
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne VainioViestintäpäällikkö
Puh:+358 400400171Puh:+358 400400171janne.vainio@sajl.fiKuvat

Liitteet
Linkit
Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon Liitto ry
Vuonna 1979 perustettu Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon Liitto ry (SAJL) järjestää ja hallinnoi amerikkalaisen jalkapallon ja lippupallon kilpailu- ja harrastustoimintaa Suomessa. Jenkkifutisllitto on Suomen Olympiakomitean sekä amerikkalaisen jalkapallon maailmanliitto IFAF:n jäsen. Vuoden 2025 alussa amerikkalaisen jalkapallon liittoon kuuluu 34 jäsenseuraa ympäri Suomea.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon Liitto ry
Naisten Vaahteraliiga vauhtiin lauantaina 3.5.2.5.2025 11:08:17 EEST | Tiedote
Naisten Vaahteraliiga potkaistaan käyntiin lauantaina 3.5.2025 Turussa ja Tampereella. Järjestyksessään 18. naisten jenkkifutiksen Suomen mestaruus ratkeaa Vantaan Myyrmäen jalkapallostadionilla pelattavassa loppuottelussa lauantaina 2.8.2025.
Suomen U19-jenkkifutisnuoret taipuivat Itävallalle Vantaalla20.4.2025 20:48:24 EEST | Tiedote
Suomen U19-jenkkifutisjoukkue kärsi 14–41 (14–17) -tappion Itävallalle lauantaina Vantaan Myyrmäessä pelatussa ikäluokan EM-mitalipelissä. EM-mitalit ratkaistaan kevään 2025 aikana Suomen, Itävallan ja Ruotsin keskinäisten otteluiden perusteella.
Suomen jenkkifutisnuoret pelaavat EM-mitalista sunnuntaina Vantaalla17.4.2025 10:22:02 EEST | Tiedote
Suomi taistelee U19-ikäluokan EM-mitalista sunnuntaina 20.4. Vantaalla Myyrmäen jalkapallostadionilla. Vastaan asettuu lajin mahtimaa Itävalta, joka on voittanut Euroopan ikäluokan mestaruuden peräti seitsemän perättäistä kertaa ja viimeksi 2023.
Olaus Alinen taistelee avauskokoonpanon paikasta Alabamassa10.4.2025 11:14:23 EEST | Artikkeli
Touchdown Alabama -verkkojulkaisun mukaan University of Alabaman hyökkäyslinjassa pelaava Olaus Alinen on tehnyt vaikutuksen kevään harjoituksissa ja taistelee nyt vakavasti paikasta avauskokoonpanossa. Crimson Tiden kevätkausi huipentuu lauantaina A-Day tapahtumaan.
Lotta Wulff on ensimmäisenä suomalaisena lippupallonpelaajana saanut stipendin Yhdysvaltain yliopistoon17.3.2025 15:20:54 EET | Tiedote
Suomen maajoukkueessa ja Turku Trojansissa lippupalloa pelaava 19-vuotias Lotta Wulff on ensimmäinen suomalainen lippupallonpelaaja, joka on saanut lippupallostipendin Yhdysvaltain yliopistoon. Kentuckyn osavaltiossa sijaitseva Lindsey Wilson College ilmoitti marraskuussa 2024 käynnistävänsä naisten lippupallo-ohjelman lukuvuonna 2025–2026. Koulu etsii parhaillaan lahjakkaita pelaajia uuteen joukkueeseensa, ja Wulff sai hyvän stipenditarjouksen liittyäkseen siihen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme