Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Norrback: Askel kohti järkevämpää petopolitiikkaa

9.5.2025 17:37:37 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Tiedote

Jaa

Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tänään valmiiksi mietintönsä metsästyslain muutoksesta, joka koskee suurpetojen kannanhoidollista metsästystä. Kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Anders Norrback (RKP) on tyytyväinen mietintöön. Karhun, ja osittain myös ilveksen, kannanhoidollinen metsästys helpottuu metsästyslain muutosten myötä jo tulevana metsästyskautena.

– Otamme nyt askeleen kohti järkevämpää suurpetopolitiikkaa Suomessa. Tämä on vaatinut vuosien määrätietoista työtä, mutta nyt alan todella uskoa, että muutos on tulossa, sanoo Norrback.

Vielä eilen metsästyslain muutokset koskivat myös sutta. Euroopan parlamentti äänesti 8. toukokuuta 2025 suden suojelustatuksen alentamisesta koko unionin alueella: tiukasti suojellusta lajista pelkästään suojelluksi lajiksi. Suojellun lajin metsästys voi olla sallittua, toisin kuin tiukasti suojellun, jonka metsästys on mahdollista vain poikkeustapauksissa. EU:n sääntelyn muututtua suden metsästys edellyttää nyt metsästyslain muutosta, jossa lähtökohtana on pyyntilupiin perustuva, vähemmän rajoittava metsästysmuoto, kuin kannanhoidollinen metsästys.

– Olen erittäin tyytyväinen EU:n päätökseen alentaa suden suojelustatus. Susi on suuri haaste sekä yhteiskunnan turvallisuudelle että kotieläimille, Norrback toteaa.

Valiokuntakäsittelyn yhteydessä maa- ja metsätalousvaliokunta esitti hallitukselle keskeisen vaatimuksen, eduskunta edellyttää, että EU:n luontodirektiivin muuttamisesta aiheutuvat suden rauhoituksen poistamiseen liittyvät säännösehdotukset tuodaan eduskunnan käsittelyyn heti vuoden 2025 syysistuntokauden alussa.

– Nyt on tärkeää, että saamme mahdollisimman nopeasti uuden lakiesityksen eduskuntaan, jotta voimme hyödyntää EU-lainsäädännön tarjoamat uudet mahdollisuudet susikannan hallintaan. Odotan, että pääsemme käsittelemään suden pyyntilupiin perustuvaa metsästystä jo tulevana syksynä, sanoo Norrback.

Yhteyshenkilöt

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Henrikssons förhandlingsarbete gav resultat: ”Nu gör vi bruksanvisningar digitala!”29.1.2026 13:07:29 EET | Pressmeddelande

– Europaparlamentets ståndpunkt som vi nu har tagit fram innebär en konkret förbättring i människors vardag. Ingen ska längre behöva få en tjock bunt papper på tio olika språk när man köper en enkel produkt. I stället kan man enkelt hitta rätt instruktion digitalt – och ändå få papper om man vill eller behöver. Det är både smidigare för konsumenter, för företagen, och bättre för miljön, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).

Henrikssonin neuvottelutyö tuotti tulosta: ”Nyt teemme käyttöohjeista digitaalisia!”29.1.2026 13:07:29 EET | Tiedote

– Euroopan parlamentin kanta, jonka olemme nyt laatineet, merkitsee konkreettista parannusta ihmisten arjessa. Kenenkään ei enää tarvitse saada paksua paperinippua kymmenellä eri kielellä ostaessaan yksinkertaisen tuotteen. Sen sijaan oikeat ohjeet löytyvät helposti digitaalisesti – ja paperiversion saa edelleen, jos niin haluaa tai tarvitsee. Tämä on sujuvampaa kuluttajille ja yrityksille sekä myös ympäristöystävällisempää, sanoo Euroopan parlamentin jäsen, Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (RKP).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye