Kela/FPA

OmaKelaan tunnistautuvalle asiakkaalle ehdotetaan Suomi.fi-viestien käyttöönottoa

12.5.2025 09:50:04 EEST | Kela/FPA | Tiedote

Jaa

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi)

OmaKelaan kirjautuvat asiakkaat saavat 12.5.2025 alkaen kehotuksen ottaa Suomi.fi-viestit käyttöönsä. Kehotus tulee niille täysi-ikäisille, joilla ei ole vielä Suomi.fi-viestejä käytössä. Jos asiakas on luopunut Kelan lähettämästä paperipostista, hän saa Kelan päätökset ja kirjeet edelleen OmaKelaan. Suomi.fi-viestit on Digi- ja väestötietoviraston palvelu ja turvallinen käyttää.  

Kun täysi-ikäinen henkilö kirjautuu 12.5. alkaen OmaKelaan tai muuhun julkishallinnon organisaation asiointipalveluun, hän saa ehdotuksen ottaa Suomi.fi-viestit käyttöön. Suomi.fi-viestit voi ottaa käyttöön heti tunnistautumisen yhteydessä. Ehdotuksen voi halutessaan myös ohittaa ja jatkaa asiointia tavalliseen tapaan. Ehdotus tulee jokaisella kirjautumiskerralla niille asiakkaille, jotka eivät ole ottaneet Suomi.fi-viestejä käyttöön.

Suomi.fi-viestien käyttöönottoehdotus on osa Digi ensin -hanketta, jossa Suomi siirtyy vaiheittain kohti digitaalista viestintää asiakkaan ja viranomaisen välillä. Digi ensin -hankkeen tavoitteena on, että mahdollisimman moni kansalainen saa jatkossa viranomaisten lähettämät päätökset ja muut asiakirjat ensisijaisesti sähköisesti. Yhä useampi viranomainen on ottanut Suomi.fi-viestit käyttöön ja alkanut lähettää viestejä asiakkailleen palvelun kautta. Sähköisen viestinnän lisääminen säästää yhteiskunnan varoja merkittävästi.

Kela ottaa Suomi.fi-viestit käyttöön kesäkuussa – Kelan paperipostista voi luopua OmaKelassa

Kela alkaa lähettää ilmoituksia Suomi.fi-viesteihin kesäkuussa. uomi.fi-viestit käyttöönsä ottanut asiakas saa ilmoitukset uusista Kelan päätöksistä ja kirjeistä Suomi.fi-viesteihin, jos hän on luopunut Kelan paperipostista. Paperipostista voi luopa ilmoittamalla siitä OmaKelassa.

Ehdotus Suomi.fi-viestien käyttöönotosta koskee vain henkilökohtaista asiointia

Myös Kelan työnantaja- ja kumppaniasiakkaat saavat 12.5. alkaen ehdotuksen ottaa henkilökohtaiset Suomi.fi-viestit käyttöön, kun he kirjautuvat Kelan työnantajan tai kumppanien asiointipalveluihin.  

Suomi.fi-viestit on tarkoitettu kuitenkin vain henkilöasiakkaiden ja heidän omien asioidensa hoitamista varten. Suomi.fi-viestit eivät tule käyttöön työhön liittyvässä asioinnissa esimerkiksi Kelan ja hyvinvointialueiden, työllisyyspalveluiden, apteekkien tai palveluntuottajien välillä. Suomi.fi-viestejä ei oteta käyttöön myöskään Kelan ja työnantajien välisessä asioinnissa. Tästä huolimatta käyttäjä saa ehdotuksen Suomi.fi-viestien käyttöönotosta silloinkin, kun hän kirjautuu Suomi.fi-tunnistuksen avulla Kelan kumppaneiden asiointipalveluihin. Kun työnantajan tai kumppanin roolissa asioiva henkilö ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit, ne tulevat käyttöön vain hänen henkilökohtaisissa asioissaan.

Lisätietoja 

Mikä on Suomi.fi-viestit (suomi.fi)      

Mikä on Suomi.fi-tunnistus (suomi.fi)   

Luovu paperipostista OmaKelassa

Yhteyshenkilöt

Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.

Puh:020 634 7745viestinta@kela.fi

Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA

I Finland finns det endast en kommun där valfrihetsförsöket ännu inte har utnyttjats – i de här kommunerna har försöket utnyttjats mest och minst21.5.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande

Sett till antalet besök har valfrihetsförsöket utnyttjats mest i de största städerna, där också det största antalet potentiella kunder finns. Relativt sett har dock försöket utnyttjats mest på mindre orter. I över 200 kommuner har det inte funnits en enda läkare som har erbjudit mottagningstider inom försöket, men trots det har en del invånare använt tjänster inom försöket.

Suomessa on vain 1 kunta, jossa valinnanvapauskokeilua ei ole vielä käytetty – näissä kunnissa käyttö on ollut yleisintä ja harvinaisinta21.5.2026 06:00:00 EEST | Tiedote

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Valinnanvapauskokeilun käyttö painottuu määrällisesti suurimpiin kaupunkeihin, koska siellä on eniten potentiaalisia asiakkaita. Suhteellisesti yleisintä käyttö on kuitenkin ollut pienemmillä paikkakunnilla. Yli 200 kunnassa ei ole ollut yhtäkään kokeilun vastaanottoja pitänyttä lääkäriä, mutta on silti asukkaita, jotka ovat hyödyntäneet kokeilua.

Studie: Studiestödet räcker inte till för en rimlig levnadsstandard utan studielån19.5.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande

En färsk studie visar att studerande inte når upp till en rimlig levnadsstandard om de inte lyfter studielån eller arbetar. Efter att studerande utanför huvudstadsregionen vars enda inkomst är studiepenning och bostadstillägg har betalat sina boendeutgifter har de råd med en femtedel av de övriga utgifterna i referensbudgeten som används i undersökningen. I huvudstadsregionen räcker förmånerna inte ens till för boende om man inte lyfter studielån.

Tutkimus: Opintotuki ei riitä kohtuulliseen elintasoon ilman opintolainaa19.5.2026 06:00:00 EEST | Tiedote

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Opiskelijoiden toimeentulo jää alle kohtuullisen elintason, jos opiskelija ei nosta opintolainaa tai käy töissä, kertoo tuore tutkimus. Pelkällä opintorahalla ja asumislisällä opiskelijalle jää pääkaupunkiseudun ulkopuolella asumismenojen jälkeen rahaa viidennekseen viitebudjetin mukaisista muista hankinnoista. Pääkaupunkiseudulla tuet ilman lainaa eivät riitä edes asumiseen.

FPA påminner om att arbetslöshetsförmånerna betalas ut i två poster i maj18.5.2026 13:28:28 EEST | Pressmeddelande

I maj betalar FPA ut arbetslöshetsförmånerna i två poster. Den första posten består av arbetsmarknadsstöd eller grunddagpenning som har beviljats till utgången av april. Den andra posten består av allmänt stöd som har beviljats från början av maj. Kunderna behöver inte oroa sig även om det dröjer några dagar innan uppgifterna om utbetalning av allmänt stöd går att se i MittFPA.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye