Järvet ja luontosuhde ottavat pääosan Lohjan Museon kesän näyttelyissä
Kesäkausi käynnistyy Lohjan Museolla kahden näyttelyn avautumisella.

Lohjan Museossa avataan yleisölle kaksi näyttelyä torstaina 15.5.2025: Tutuilla vesillä –
tarinoita Lohjan alueen järviltä vaihtuvien näyttelyiden tilassa ja päärakennuksessa sekä
Transparent, kuvataiteilija Paula Salmelan taidenäyttely museon puutarhassa.
Tiedotusvälineiden edustajat ovat tervetulleita tutustumaan näyttelyihin ennakkoon
keskiviikkona 14.5.2025 klo 11.00. Paikalla ovat taiteilija Paula Salmela, Tutuilla vesillä -
näyttelyn suojelija Mato Valtonen sekä museon henkilökuntaa. Pyydämme ystävällisesti tietoa osallistumisesta museo@lohja.fi tai 044 369 4204.
Tutuilla vesillä – tarinoita Lohjan alueen järviltä
”Kohtele lähijärveäsi kuin ystävääsi,
josta välität ja jota haluat suojella.”
Mato Valtonen, näyttelyn suojelija
Tutuilla vesillä -näyttelyssä pohditaan järvien merkityksiä niin yksittäisten ihmisten kuin
laajempienkin yhteisöjen näkökulmista viimeisen sadan vuoden aikana.
Lohjaa voi hyvällä syyllä kutsua järvien kaupungiksi – nykyisen kaupungin alueella on reippaasti yli sata järveä. Lohjan Museon uudessa näyttelyssä syvennytään järviaiheeseen monenlaisten näkökulmien kautta.
Järvillä on ollut suuri merkitys koko nykyisen Lohjan alueen kehitykselle, puhumattakaan järvien merkityksistä yksittäisille vakituisille tai vapaa-ajan asukkaille. Lohjan alueeseen kuuluvat nykyisin myös Sammatti, Karjalohja, Nummi ja Pusula.
Näyttelyn suojelijana toimii Hormajärven rannalla viihtyvä Mato Valtonen.
Näyttely on esillä Lohjan Museolla 15.5.2025–7.1.2027.
Transparent, Paula Salmela
Kuvataiteilija Paula Salmelan taiteellisessa tuotannossa toistuva teema on ihminen ja luonto.
Omakohtainen, vahva side luontoon, ja empatia ihmisen haavoittamaa luontoa kohtaan
konkretisoituvat hänen taiteellisessa työssään veistoksiksi ja tilateoksiksi. Museon puutarhaan sijoittuvat kuusi teosta ovat saaneet inspiraationsa veden eri olomuodoista. Salmela herättelee teoksillaan katsojan pohtimaan sitä, ettei puhdas vesi ole itsestäänselvyys.
Tamperelainen kuvanveistäjä Paula Salmela (s. 1965 Mäntässä) valmistui kuvataiteilijaksi
Kankaanpään taidekoulusta 2001 ja kuvataiteen maisteriksi Kuvataideakatemiasta Helsingistä vuonna 2008. Hän on voittanut vuosina 2025 ja 2008 Mitalitaiteen Killan vuosikilpailun. Hänen julkisia teoksiaan ovat esimerkiksi Porvoon Campuksen yleisen tilan reliefi Together 2015, Tampereen Vuoreksen reliefi Heijastus 2015 ja Vantaan Kivistön tilateos In-Out 2017.
Näyttely on esillä Lohjan Museolla 15.5.2025–31.8.2025. Näyttelyyn voi tutustua pääsymaksutta, myös museon aukioloaikojen ulkopuolella.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lohjan museo
Puh:0443694204museo@lohja.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lohjan kaupunki
Lohjan kaupunki myi datakeskuksen korttelialueen Finedge Real Estate and Data Centre Oy:lle12.5.2025 13:36:32 EEST | Tiedote
Lohjan kaupunki on myynyt tänään 12.5.2025 Finedge Real Estate and Data Centre Oy:lle datakeskuksen korttelialueen hintaan 1 816 731,00 €.
Pile silmäkulmassa sävelletty Serenata notturna6.5.2025 11:02:21 EEST | Tiedote
Lohjan kaupunginorkesterin kevätkonsertti Laurentius-salissa 22.5.2025 sukeltaa klassismin maailmaan Mozartin ja Koželuchin sävelten siivittämänä. Konserttia johtaa konserttimestari Tero Latvala, mukana pianisti Emil Holmström. Liput myynnissä NetTicketissä ennakkoon edulliseen hintaan. Kaikukortilla ilmainen sisäänpääsy. Tervetuloa!
Kasvupolku-sparrausohjelmaan jälleen vahva edustus Lohjalta6.5.2025 10:00:58 EEST | Tiedote
KasvuOpenin Kasvupolku-sparrausohjelmaan on valittu koko maassa 165 kasvuhaluista yritystä. Tästä joukosta 71 yritystä sijaitsee Uudellamaalla. Lohjalta Kasvupolulle valittiin yhdeksän yritystä, jotka ovat Aulis Lundell, D&E Bearings, Kalustesektori, Leipomo J.W. Virtanen, NeurBiz, Norron, Palewatti, Tilamar ja Uudenmaan Projektipalvelu. Uudenmaan yrityksistä noin 13 prosenttia tulee Lohjalta.
Moision uimarannan uimakielto puretaan5.5.2025 09:36:54 EEST | Tiedote
Uiminen on sallittua jälleen 1.6.2025 alkaen.
Rantarakentamisen ilta 26.5.30.4.2025 09:36:43 EEST | Tiedote
Tervetuloa kuuntelemaan asiantuntijapuheenvuoroja Lohjan kaupungin ja Lohjan Omakotiyhdistyksen tilaisuuteen maanantaina 26.5.2025 Järnefelt-saliin Lohjan pääkirjastoon (Karstuntie 3). Tilaisuudessa käsitellään rantarakentamista eri näkökulmista. Tilaisuus tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden esittää kysymyksiä ja saada vastauksia suoraan asiantuntijoilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme