UMO Helsinki Jazz Orchestra, Paleface ja Adele Sauros Lokkilavalla 16.7.2025
Pori Jazz tarjoaa yhteistyössä Satakunnan Osuuskaupan kanssa pääsymaksutta Lokkilavalla keskiviikkona 16.7. klo 18 ikärajattoman konsertin, jossa esiintyy UMO Helsinki Jazz Orchestra feat. Paleface & Adele Sauros.

Lokkilavan iltakonsertissa ympyrä sulkeutuu, sillä UMO Helsinki Jazz Orchestra soitti historiansa ensimmäisen konsertin Pori Jazzissa 50 vuotta sitten 12.7.1975. Tuolloin orkesteri tosin tunnettiin nimellä Finnish Jazz Workshop. Sittemmin on vettä virrannut Kokemäenjoessa ja orkesterin nimikin on muuttunut moneen kertaan: ensin Uuden Musiikin Orkesteriksi ja siitä kansainvälisesti UMO Jazz Orchestraksi, ja vielä vuonna 2019 UMO Helsinki Jazz Orchestraksi.
50-vuotisjuhlakauttaan kesästä 2025 kevääseen 2026 viettävä UMO Helsinki Jazz Orchestra on ollut vuosikymmenten ajan suomalaisen jazzin huipulla. Vuosien saatossa Yrjö- sekä Emma-palkittu ja Grammy-ehdokkaanakin ollut UMO on levyttänyt yli 60 albumia ja esiintynyt niin kansainvälisten jazzin kärkinimien, kuin kotimaisten artistien kanssa. Yksi on ja pysyy: UMOn ydin on uudessa musiikissa. Juhlakaudella muistellaan menneitä ja juhlistetaan saavutuksia, ja pidetään katse tiukasti tulevaisuudessa.
UMO on synonyymi jazzin uroteoille ja taidonnäytteille. Niitä on luvassa myös tässä Pori Jazzin Lokkilavan ilmaiskonsertissa 16.7.2025, kun sanataiteilija Palefacen konstailemattoman yhteiskunnallinen rap ja spoken word kohtaavat UMOn rohkean jazzillisesti sovitetun big band -maiseman ja solistina loistavan saksofonisti Adele Sauroksen. Musiikin on sovittanut Mikko Hassinen, joka toimii myös konsertin kapellimestarina.
Ensimmäisen albuminsa vuonna 2001 julkaissut rap-artisti Paleface tunnetaan yhteiskunnallisista ja kantaaottavista sanoituksistaan – niin suomeksi kuin englanniksi – sekä rakkaudestaan jazziin. Hän on aktiivinen ihmisoikeuksien ja tasa-arvon puolestapuhuja, joka on tehnyt yhteistyötä monien suomalaisten ja kansainvälisten artistien kanssa.
Moninkertaisesti palkittu Adele Sauros on yksi Euroopan jazzkentän aktiivisimmista saksofonisteista, säveltäjistä ja yhtyeiden johtajista. Hänet tunnetaan kansainvälisesti mm. yhtyeistä Adele Sauros Quartet, Katu Kaiku ja JAF Trio. Vuonna 2021 hän sai Emma-palkinnon vuoden parhaasta jazz-albumista rumpali Olavi Louhivuoren kokoaman Superposition-yhtyeen kanssa.
Pori Jazz toteuttaa yhdessä Satakunnan Osuuskaupan kanssa myös Etelärannan Jazzkadun Satakunta-lavan ohjelman. Satakunta-lava on pääsymaksuton ja ikärajaton konserttipaikka, jonka ohjelma julkaistaan lähiviikkoina.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henriika Steidel-LuototoimitusjohtajaUMO Helsinki Jazz Orchestra
Puh:+358 (0)40 411 3514henriika@umohelsinki.fiKuvat






Linkit
Pori Jazz on kesästä 1966 lähtien vuosittain (korona-aikaa 2020 ja 2021 lukuun ottamatta) heinäkuussa järjestetty kansainvälinen rytmimusiikin suurfestivaali, joka tarjoaa monipuolisen kattauksen pääsymaksullista ja pääsymaksutonta ohjelmaa. Festivaalin järjesti kesään 2024 asti Pori Jazz 66 ry, joka siirsi festivaaliliiketoiminnan pitkällä leasing-sopimuksella Pori Jazz Festival Oy:lle 1.11.2024.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pori Jazz Festival Oy
JAZZIN KLASSIKKOELOKUVA JAZZ ON A SUMMER`S DAY ESITETÄÄN PORI JAZZISSA1.7.2025 11:48:33 EEST | Tiedote
Pori Jazz ja Sensommar Filmfest esittävät lauantaina 19.7. Kirjurinluodossa elokuvan, joka antoi impulssin koko Porin jazzfestivaalin syntyyn. Kun nuoret porilaiset ystävykset näkivät Jazz on a Summer’s Dayn kesällä 1961 paikallisessa elokuvateatterissa, syttyi kipinä, joka johti Pori Jazzin syntyyn. Nyt tuo elokuva palaa Poriin ja Kirjurinluotoon osana Pori Jazzin ohjelmaa lauantaina 19.7.
SOUL-LAULAJA MAXWELL KORVAA DAVE STEWARTIN PERUUNTUNEEN ESIINTYMISEN PORI JAZZISSA26.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Soulin ja nyky-R&B:n keskeinen laulaja Maxwell esiintyy Pori Jazzin pääkonsertissa lauantaina 19.7. Tämä on yhdysvaltalaistähden ensimmäinen konserttivierailu Suomeen. Maxwell korvaa festivaalin ohjelmassa Dave Stewartin yhtyeen esiintymisen, joka on peruuntunut Pori Jazzista riippumattomista syistä.
PIANISTI ALEXI TUOMARILA ON PORI JAZZIN VUODEN TAITEILIJA 202523.6.2025 10:00:04 EEST | Tiedote
Pori Jazzin Vuoden taiteilijaksi 2025 on valittu pianisti ja säveltäjä Alexi Tuomarila. Hän on myös väitöstutkija Taideyliopistossa, jossa hän tekee taiteellista tutkimusta kontrolloidusta vapaudesta jazzpianismissa.
PORI JAZZ KIDSIN OHJELMA JULKAISTU5.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Pori Jazz Kids järjestetään tänä kesänä jo 19. kerran! Koko perheen festivaali kutsuu tuttuun tapaan kaikenikäiset mukaan musiikillista iloa ja yhdessä tekemisen riemua pulppuavaan tapahtumaan. Kaikki konsertit, työpajat ja muu ohjelma ovat Pori Jazz Kidsissä pääsymaksuttomia ja esteettömiä.
PORI JAZZIN PÄÄSYMAKSUTON OHJELMA JULKAISTU3.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
58. kansainvälinen Pori Jazz -festivaali käynnistyy perjantaina 11.7. ja tuttuun tapaan luvassa on pääsymaksullisen ohjelman lisäksi monipuolinen pääsymaksuttomien jazzkonserttien tarjonta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme