Pirkanmaan kuvakööri käynnistyy Ylöjärvellä
Pirkanmaan kuvakööri eli PIKU on Vapriikin kuva-arkiston vapaaehtoisten valokuvaajien ryhmä, joka tallentaa Pirkanmaata ja omaa kotiseutua. PIKU-toiminta käynnistyy vuosittain vaihtuvassa Pirkanmaan kunnassa, josta kutsutaan vapaaehtoisia mukaan valokuvaamaan. Vuonna 2025 toiminta alkaa yhteistyössä Ylöjärven kulttuuripalvelujen kanssa.

Vapriikin kuva-arkiston koordinoima Pirkanmaan kuvakööri käynnistyy yhteistyössä Ylöjärven kulttuuripalvelujen kanssa tänä kesänä. Vapriikin kuva-arkiston tehtävänä on tallentaa Pirkanmaan alueen historiaa sekä nykypäivän ilmiöitä. Kuva-arkiston kokoelmat pitävät sisällään noin 2 miljoonaa valokuvaa Tampereelta ja Pirkanmaalta. Määrä kasvaa jatkuvasti lahjoitusten sekä oman kuvaustoiminnan avulla. PIKU-toiminnassa yhdistyvätkin valokuvaus sekä kiinnostus omaan kotiseutuun ja kulttuuriperintöön. Vapaaehtoiset valokuvaajat päättävät, mitä omalta kotipaikkakunnalta tallennetaan museon kokoelmiin.
PIKU-toimintaa vuodesta 2023
Vuonna 2023 PIKU käynnistyi ensimmäisen kerran Ruovedellä, jossa toimi aktiivinen ja innostunut vapaaehtoisten valokuvaajien ryhmä. Kesällä 2024 vuorossa oli Kangasala, josta saimme mukaan monipuolisen joukon taitavia kuvaajia.
”Pirkanmaan kuvakööristä on muodostunut aktiivinen sekä lämminhenkinen porukka ja yhteiset tapaamiset ovat odotettuja! Toiminnasta on tullut osallistujille mukava harrastus ja oivaltavat valokuvat ovat täydentäneen museon kuvakokoelmia. On hienoa päästä käynnistämään toiminta seuraavaksi Ylöjärvellä,” kertoo Vapriikin kuva-arkiston tutkija Essi Manner.
Kenelle PIKU on suunnattu ja miten siihen voi osallistua?
Pirkanmaan kuvakööriin haetaan valokuvauksesta innostuneita vapaaehtoisia, jotka voivat sitoutua toimintaan tallentamalla omaa kotiseutua yhdessä valittujen teemojen näkökulmasta. Valokuvausta voi tehdä esimerkiksi digikameralla, pokkarilla, järjestelmäkameralla, puhelimella tai tabletilla. Pääasia ei ole laite, vaan itse valokuva. Aiempaa kokemusta ei edellytetä, vaan innostus ja oma kiinnostus antavat hyvän pohjan osallistumiselle.
Toimintavuosi koostuu yhdessä sovituista kuvausteemoista, yhteisistä tapaamisista Vapriikin kuva-arkiston henkilökunnan kanssa sekä kuvien liittämisestä Vapriikin kuva-arkiston kokoelmiin. Kuvausvuosi huipentuu valokuvanäyttelyyn, joka on esillä Museokeskus Vapriikissa sekä Ylöjärvellä. Kaikille avoin infotilaisuus järjestetään Vanhan Räikän yläkerrassa 22.5.2025 klo 17. Tapahtumassa esitellään Pirkanmaan kuvaköörin toimintaa sekä kurkistetaan Vapriikin kuva-arkiston kokoelmista löytyviin Ylöjärvi-aiheisiin valokuviin.
Tutustu Vapriikin kuva-arkiston digitaalisiin kokoelmiin osoitteessa https://siiri.tampere.fi/.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmoittautumiset sekä lisätiedot:
Essi Manner, tutkija
Vapriikin kuva-arkisto
040 8368629
essi.manner@tampere.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Vapriikki avoinna heinäkuussa joka päivä23.6.2025 09:41:06 EEST | Tiedote
Museokeskus Vapriikki Tampereella palvelee lomalaisia heinäkuussa joka päivä. Museo on avoinna klo 10–18. Vapriikissa on tänä kesänä tarjolla peräti kaksi uutta vaihtuvaa näyttelyä: Supersankarit – Antiikista nykypäivään sekä Muinais-DNA: Avain menneisyyteen. Kaikki Vapriikin 14 näyttelyä näkee yhdellä pääsylipulla.
Ensimmäisiä tutkimustuloksia Suomeen palautetuista kalloista – aivojen jäänteet poikkeuksellinen löytö10.6.2025 08:54:17 EEST | Tiedote
Vajaa vuosi on kulunut niin kutsuttujen Pälkäneen kallojen palautumisesta Suomeen, ja nyt kallojen tutkimuksista on saatu ensimmäisiä tuloksia. Neljä muumioitunutta kalloa on CT-kuvattu. Pälkäneen kallojen CT-kuvantamisen tulokset ovat mukana Vapriikissa tällä viikolla avautuvassa Muinais-DNA: Avain menneisyyteen -näyttelyssä.
Vapriikissa avautuu Muinais-DNA: avain menneisyyteen -näyttely4.6.2025 08:42:44 EEST | Tiedote
Miltä menneisyyden ihmiset näyttivät, mistä he tulivat ja millaisia jälkiä he jättivät meihin? Vapriikin Muinais-DNA: Avain menneisyyteen -näyttely vie museokävijän aikamatkalle menneisyyden ihmisten elämään uusimman tieteellisen tutkimuksen keinoin. Samalla selviää, millaisia jälkiä he ovat jättäneet meihin. Näyttelyn avajaisia vietetään 12.6. illalla, avajaisiin voi osallistua ostamalla pääsylipun museoon. Median edustajilla on mahdollisuus tutustua näyttelyyn etukäteen, varaa oma aikasi: viestintäasiantuntija Tähtitalvikki Poikajärvi, puh. 0503211189.
Muinaiset jumalat ja modernit sankarit kohtaavat Vapriikissa21.5.2025 10:16:13 EEST | Tiedote
Vapriikissa 29.5. avautuva Supersankarit-näyttely on vauhdikas ja värikäs matka sankaritarinoiden historiaan. Esille pääsevät niin muinaiset jumalat kuin nykyiset elokuvista ja sarjakuvista tutut sankarit. Näyttely pohtii, millaisia esikuvia supersankareille löytyy muinaisista myyteistä ja taruista, ja kävijä voi seurata supersankarien kehitystä sekä kronologisessa järjestyksessä että teemoittain. Median edustajilla on mahdollisuus tutustua näyttelyyn etukäteen. Varaa oma aikasi: viestintäasiantuntija Tähtitalvikki Poikajärvi, puh. 0503211189.
Pelimuseo avaa Vapriikissa pienoisnäyttelyn yhteistyölautapeleistä19.5.2025 08:43:53 EEST | Tiedote
Suomen pelimuseon Yhteispeli vaakalaudalla – yhteistyölautapelejä Pandemicista Agemoniaan -pienoisnäyttelyssä tutustutaan yhteistyölautapelien maailmaan. Näissä lautapeleissä pelataan yhdessä pelilautaa vastaan, ja pelien haasteet voitetaan tai hävitään myös yhdessä. Perjantaina 23.5. avautuvassa pienoisnäyttelyssä pääsee tutustumaan paitsi ilmiön historiaan, myös yhteen viime vuosien suosituimmista yhteistyölautapeleistä, eli suomalaiseen Agemoniaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme