Moni välttelee lääkäriin menoa mahdollisten syöpäoireiden vuoksi
Kaikkein eniten terveydenhuoltoon hakeutumiseen vaikuttavat taloudelliset syyt, mutta myös ajatus syövän löytymisestä pelottaa, Syöpäjärjestöjen teettämässä kyselytutkimuksessa ilmeni.

Ihmiset välttävät joskus hakeutumasta tutkimuksiin, vaikka heillä olisi huolestuttavia oireita. Syöpäjärjestöjen teettämässä kyselytutkimuksessa 23 % vastaajista kertoi vältelleensä hakeutumista terveydenhuoltoon sellaisten oireiden vuoksi, jotka voisivat olla syöpää. Pelkoa hoitoon hakeutumisesta esiintyi eniten nuoremmilla vastaajilla.
– Syöpään viittaavat oireet ovat usein aika yleisiä oireita, jotka sopivat moneen eri sairauteen tai niiden esiintyminen voi olla vaihtelevaa, psykososiaalisen tuen päällikkö Katja Tähkä Syöpäjärjestöjen Luoto-palvelusta toteaa.
– Nuorilla syöpää esiintyy vähän. Oireiden ilmaantuessa syöpä ei heillä tule välttämättä ensimmäisenä vaihtoehtona mieleen ja oireet voidaan myös alitajuisesti sivuuttaa. Selkeätkin syöpään liittyvät oireet voivat aluksi aiheuttaa kieltämisreaktion.
Oireiden jatkuessa on tärkeää mennä lääkäriin
Tutkimukseen hakeutumisen lykkäämisen syyt ovat kyselyn perusteella moninaisia.
Kaikkein eniten terveydenhuoltoon hakeutumiseen vaikuttivat taloudelliset syyt. Neljä viidestä mahdollisten syöpäoireiden vuoksi lääkärille menoa vältelleistä vastaajista kertoi, ettei heillä ole varaa hakeutua tutkimuksiin. Lähes yhtä moni kertoi myös pelkäävänsä sitä, mitä lääkäri voi mahdollisesti löytää. Osa vastaajista ei halunnut vaivata lääkäriä turhaan tai kertoi oireidensa nolostuttavan. Osa ei myöskään tiennyt, minne tutkimuksiin pitäisi hakeutua.
– Julkinenkaan terveydenhuolto ei ole ilmaista ja monelle terveyskeskuksen lääkärin vastaanottomaksu voi olla kynnyskysymys hoitoon hakeutumiseen, samoin kuin pelko siitä, mitä muita maksuja tuo lisää, jos lähdetään oireita tutkimaan. Ensimmäisellä lääkärikäynnillä ei välttämättä kuitenkaan lähdetä isompia tutkimuksia tekemään, vaan oireista riippuen tilannetta voidaan seurata ja antaa oireita lievittäviä lääkkeitä, Tähkä toteaa.
– Kaikenikäisten on hyvä ymmärtää, että oireiden jatkuessa on tärkeää mennä uudelleen lääkäriin, koska syövän paranemisennusteeseen vaikuttaa se, missä vaiheessa syöpä löydetään.
Kaksi viidestä koki lääkäriin pääsyn hankalaksi
Kyselytutkimukseen vastanneista 49 % koki lääkäriin pääsyn huolestuttavien oireiden vuoksi helpoksi. Lähes yhtä suuri oli kuitenkin joukko, jonka mielestä lääkäriin pääsyssä on vaikeuksia. Heitä oli 44 % vastaajista. He, jotka olivat välttäneet hakeutumista terveydenhuoltoon mahdollisten syöpäoireiden vuoksi, kokivat hieman useammin lääkärin vastaanotolle pääsyn vaikeaksi.
Teema on tullut tutuksi myös Syöpäjärjestöjen Luoto-palvelussa, jonne voivat yhteyttä ottaa kaikki, joita syöpä huolettaa. Luodon takana ovat Syöpäjärjestöjen syöpään perehtyneet sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaiset, joiden kanssa keskustelut ovat aina luottamuksellisia. Palvelu on maksuton, eikä vaadi lähetettä.
– Tiedämme, että hoitoon pääsyssä on eroja kuntien ja hyvinvointialueiden kesken. Kokemus siitä, miten hoitoon pääsee, vaikuttaa suuresti siihen, miten nopeasti varaa vastaanottoajan oireiden ilmetessä. Julkinen keskustelu lääkäripulasta terveyskeskuksissa ja varsinkin pienemmillä paikkakunnilla ei helpota hakeutumista hoitoon. Jo ajatus, että ajan saaminen on vaikeaa, voi vaikuttaa suuresti ajan varaamiseen, Tähkä pohtii.
Kyselyn toteutti Innolink paneelikyselynä ja siihen vastasi tuhat 18–70-vuotiasta suomalaista.
Yhteyshenkilöt
Katja TähkäPsykososiaalisen tuen päällikköSyöpäjärjestöt
Puh:050 304 6946katja.tahka@cancer.fiNina AiristoViestinnän asiantuntijaSyöpäjärjestöt
Puh:050 560 4334nina.airisto@cancer.fiSyöpäjärjestöt on Suomen suurin potilas- ja kansanterveysjärjestö, joka edistää hyvinvointia ja terveyttä. Tuotamme ja tarjoamme tietoa, tukea ja toivoa. Tavoitteena on ehkäistä syöpää sekä luoda sairastuneille ja heidän läheisilleen hyvän elämän edellytyksiä syövästä huolimatta.
Syöpäjärjestöt on yhteisnimitys Suomen Syöpäyhdistykselle ja Syöpäsäätiölle, joka on merkittävin yksityinen syöpätutkimuksen rahoittaja Suomessa. Suomen Syöpäyhdistykseen kuuluu kaksitoista alueellista syöpäyhdistystä ja viisi valtakunnallista potilasjärjestöä sekä tutkimuslaitos Suomen Syöpärekisteri. Suomen Syöpäyhdistys ylläpitää THL:n viranomaisrekisteriä, syöpärekisteriä, joka sisältää syöpätautien rekisterin sekä kansallisten syöpäseulontojen rekisterit.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Syöpäjärjestöt
Tutkimus: Eturauhassyöpää todetaan maahanmuuttajilla vähemmän – kuolleisuuden osalta tilanne on monimutkaisempi3.10.2025 08:42:44 EEST | Tiedote
Syöpärekisterin uusi tutkimus selvitti eturauhassyövän ilmaantuvuutta ja kuolleisuutta maahanmuuttajilla Suomessa. Erot syövän toteamisen ja kuolleisuuden välillä herättävät kysymyksiä terveydenhuollon yhdenvertaisuudesta.
Mediakutsu: Yhdenvertainen saattohoito kuuluu kaikille2.10.2025 17:19:11 EEST | Kutsu
Kutsu Syöpäjärjestöjen, SPHY ry:n, SPLY ry:n ja Suomen palliatiivisen hoidon ja lääketieteen tutkimusverkoston keskustelutilaisuuteen yhdenvertaisesta oikeudesta palliatiiviseen ja saattohoitoon.
Euroopan syöpätilanne tarkentuu – Suomi mukana laajassa yhteistyössä23.9.2025 08:30:34 EEST | Tiedote
Syöpä on Euroopan suurimpia kansanterveyshaasteita, mutta maiden tilastot ovat hajanaisia. Tarkat ja vertailukelpoiset tiedot ovat välttämättömiä syöpätaakan seuraamisessa. Ajantasainen tieto on tärkeää syövän ehkäisyssä ja varhaisessa toteamisessa sekä hoitojen arvioinnissa ja eriarvoisuuksien havaitsemisessa.
Elämä syövän jälkeen – Survivorship Suomessa12.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Keskustelua syövästä Suomessa hallitsee usein ikääntyvän väestön syöpädiagnoosien kasvu. Kuitenkin kolmasosa kaikista diagnoosin saaneista sairastuu syöpään alle 65-vuotiaana. Millainen kokemus syöpä on, silloin kun on vielä työuraa tai opintoja edessä ja millaisen jäljen se jättää aikuisiälle? Sylva ry ja Suomen Syöpäpotilaat ry selvittivät asiaa ja koostivat aiheesta raportin ja toimenpidesuositukset.
Kakkostyypin diabetes lisää suolistosyövän riskiä merkittävästi8.9.2025 11:36:46 EEST | Tiedote
Suomen Syöpärekisterin tutkimus osoittaa, että suolistosyövällä ja kakkostyypin diabeteksella on selkeä yhteys. Miehillä diabeteksen aiheuttama munuaissairaus kasvattaa suolistosyövän riskiä jopa yli 50 prosenttia muihin diabeetikkoihin verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme