Tradekan edustajiston kokous: tuotto-osuuden korko tavoitteenmukainen 5,75 % ja uudet hallituksen jäsenet
Osuuskunta Tradekan edustajisto kokoontui 16.5.2025 Helsinkiin varsinaiseen edustajiston kokoukseen.

Edustajiston kokous päätti hallituksen esityksen mukaisesti, että Tradekan tuotto-osuuksien merkitsijöille maksetaan vuodelta 2024 tavoitteen mukainen 5,75 prosentin korko. Korot maksetaan merkitsijöille kesäkuussa. Kuluvalle vuodelle 2025 Osuuskunta Tradekan hallitus on jo aiemmin asettanut tuottotavoitteeksi 4,75 prosenttia. Tradekan tuotto-osuus on pitkäaikaiseksi sijoituskohteeksi tarkoitettu osuuskuntalain mukainen sijoitusmahdollisuus osuuskunnan omaan pääomaan.
Osuuskunnan hallitukseen uusia jäseniä
Kokouksessa Osuuskunta Tradekan hallitukseen valittiin uusina jäseninä Pohjois-Suomen piiristä eläkeläinen Raimo Piirainen ja Itä-Suomen piiristä kansanedustaja Seppo Eskelinen. Osuuskunnan hallituksen puheenjohtajana jatkaa Eero Heinäluoma.
Osuuskunnan lahjoituksiin käytetään 300 000 euroa
Kokouksessaan edustajisto vahvisti ylijäämän käytön: Osuuskunta lahjoittaa yleishyödyllisiin tarkoituksiin kuluvana vuonna enintään 300 000 euroa, joista 100 000 euroa kohdennetaan jäsenäänestyksen tuloksen perusteella.
Voitonjakolupauksensa mukaan Osuuskunta Tradeka ohjaa liiketoiminnan tuloksesta pitkällä aikavälillä keskimäärin vähintään 10 % takaisin yhteiskuntaan. Voitonjakolupauksen mukaiseen apuraha- ja lahjoitustoimintaan käytetään vuonna 2025 yhteensä 1,3 miljoonaa euroa (2024: 1,25 miljoonaa euroa). Lisäksi lahjoitustoimintaan osallistuvat Tradekan säätiö ja Kuluttajaosuustoiminnan säätiö, jotka kumpikin jakavat apurahoja 500 000 eurolla. Lahjoitus- ja apurahatoiminnan lisäksi voitonjakolupausta toteutetaan sijoitustoiminnan ja omien yhteiskuntavastuuhankkeiden kautta.
Perusasioihin keskittymistä epävarmuuksien keskellä
Edustajiston kokous käsitteli myös Tradekan vuosi- ja vastuullisuusraportin 2024. Raportti kokoaa yhteen keskeisiä asioita konsernin liiketoiminnasta ja vastuullisuuden kehittymisestä ja se on luettavissa Tradekan verkkosivuilla. Vuosi- ja vastuullisuusraportti on keskeisiltä osin ulkopuolisen tahon varmentama. Vuonna 2024 Tradeka valmistautui EU:n kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) mukaiseen raportointiin. Tradeka seuraa tarkasti EU:n esittämän kestävyyssääntelyn keventämistä eli Omnibus-hankkeen etenemistä.
“Alkuvuoden talouden toimintaympäristö on ollut odotusten mukaisesti epävakaa. Epävarmuuksia liittyy niin sijoitusympäristön kuin reaalitalouksien kehitykseen ja ne heijastuvat myös Tradekaan. Pyrimme luovimaan tässä ympäristössä niin, että voimme tänäkin vuonna panostaa meille tärkeisiin asioihin eli toimintamme kestävyyden parantamiseen, jäsentoimintaamme sekä pitää kiinni voitonjakolupauksestamme”, luonnehtii Tradekan toimitusjohtaja Perttu Puro osuuskunnan kuluvaa vuotta.
Esityslista ja kokouspöytäkirja julkaistaan myöhemmin Tradekan verkkosivuilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Perttu Purotoimitusjohtaja, Osuuskunta Tradeka ja Tradeka-Yhtiöt Oy
Puh:040 779 3436perttu.puro@tradeka.fiLinkit
Osuuskunta Tradeka on noin 180 000 jäsenen omistajaosuuskunta, jonka johtoajatuksena on merkityksellinen omistajuus ja inhimillinen markkinatalous, joka tarkoittaa kestävyyttä sekä luonnon että ihmisten näkökulmasta. Osuuskunnan ydinliiketoimintojen omistajaohjauksesta vastaa Tradeka-Yhtiöt Oy, joka omistaa kokonaan ravintolatoimintaa harjoittavan Restel Oy:n, valikoima- ja jakeluyhtiö Lehtipiste Oy:n, sosiaali- ja terveydenhuoltoalan palveluyritys Med Group Oy:n, katsastuspalveluja ja kuljettajatutkintoja tarjoavan A-Katsastus Group Oy:n sekä sijoitusyhtiö Tradeka-sijoitus Oy:n. Konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli 569 miljoonaa euroa ja henkilöstömäärä kokoaikaiseksi muunnettuna 3 952.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskunta Tradeka
Tradekan vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024 on julkaistu14.3.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Tradekan vuoden 2024 vuosi- ja vastuullisuusraportti on julkaistu. Raportti kokoaa yhteen keskeisiä asioita konsernin liiketoiminnasta ja vastuullisuuden kehittymisestä.
Tradeka mukana Helsinki-hallin omistus- ja rahoitusjärjestelyssä – Restel jatkaa hallin ravintoloitsijana17.2.2025 11:11:00 EET | Tiedote
Helsinki-hallin päätösvaltaan oikeuttavien osakkeiden myyntiä koskevan kaupan loppuunsaattamisesta on tiedotettu tänään 17.2.2025. Tradeka-Yhtiöt Oy on mukana Helsinki-hallin omistusjärjestelyyn osallistumalla kaupan toteuttamiseen tarvittavaan rahoitusjärjestelyyn.
Tradeka-konsernin liikevaihto kasvoi ja tulos parani – sijoituksellakin hyvä vuosi14.2.2025 15:04:28 EET | Tiedote
Osuuskunta Tradekan ja Tradeka-Yhtiöiden hallitukset hyväksyivät kokouksissaan perjantaina 14.2.2025 Tradeka-konsernin tilinpäätökset. Osuuskuntakonsernin tilikauden liikevaihto vuodelta 2024 oli 568,9 miljoonaa euroa, joka on 2,7 % edellisvuotta enemmän. Konsernin liiketulos oli 14,7 miljoonaa euroa (2023: 13,5 miljoonaa euroa).
Kaivopuiston Café Ursula rakennetaan uudelleen seuraavia vuosikymmeniä varten16.12.2024 12:04:41 EET | Tiedote
Café Ursula rakennettiin kesäkahvilaksi olympiavuonna 1952. Aika on ajanut rakennusteknisesti kahvilarakennuksen ohi ja vuosien saatossa moneen kertaan laajennetun ravintolan remontoiminen nykyaikaisen ravintolatoiminnan ja kasvavien asiakasvirtojen tarpeita palvelevaksi ei onnistu kannattavalla tavalla, joten ravintolarakennus on päätetty korvata uudisrakennuksella.
Tradekan edustajisto päätti tuotto-osuuden korosta ja valitsi hallitukseen uusia jäseniä15.4.2024 10:29:39 EEST | Tiedote
Osuuskunta Tradekan edustajisto kokoontui 12.4.2024 Helsinkiin varsinaiseen edustajiston kokoukseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme