Hämeen ELY-keskus

Hämeenlinnan tunneli suljetaan liikenteeltä kolmeksi yöksi 20.–23.5.

Jaa

Valtatie 3:lla sijaitseva Hämeenlinnan tunneli suljetaan kolmeksi yöksi 20.–23.5. kello 21–06 väliseksi ajaksi tunnelin määräaikaistarkastusta varten.  Viimeinen yö toimii varayönä, jonka tarve selviää aamulla 22.5.2025.

Kartta, jossa näkyy suljettu tieosuus ja kiertotie Eureninkadun kautta.
Tunnelin sulun aikana ajoreitti etelään menee Eureninkatua pitkin. Open Street Map

Tunnelin määräaikaistarkastus toteutui suunnitellusti eikä varayötä tarvita.

Hämeenlinnan tunneli suljetaan molempiin ajosuuntiin. Etelään päin tunnelin voi kiertää Eureninkadulta. Pohjoiseen päin ajettaessa tunnelin voi kiertää Kaivokadun kautta. Tunneli avataan liikenteelle heti määräaikaistarkastuksen päätyttyä. 

Tunnelin sulkemisessa on kelivaraus. Huonon keliennusteen vuoksi tunnelin sulkeminen voidaan peruuttaa hyvin lyhyellä varoitusajalla. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liikenteen asiakaspalvelu, puh 0295 020 600 (klo 9–15)

Kuvat

Kartta, jossa näkyy suljettu tieosuus ja kiertotie Eureninkadun kautta.
Tunnelin sulun aikana ajoreitti etelään menee Eureninkatua pitkin.
Open Street Map
Lataa
Kartta, jossa näkyy Hämeenlinnan suljettu tieosuus ja kiertotie Kaivokatua pitkin pohjoiseen.
Hämeenlinnan tunnelin sulun ajan ajoreitti pohjoiseen käy Kaivokatua pitkin.
Open Street Map
Lataa

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Kuvituskuva.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus

Padon ja järven tulevaisuus herätti vilkasta keskustelua Eteläisissä28.5.2025 11:54:36 EEST | Tiedote

Hämeenlinnan Hauholla sijaitseva Eteläistenjärven pato on ollut vuosia vailla aktiivista käyttöä – onko aika herättää se Ruususen unesta? Jos patoa aletaan jälleen säätää tai se muutetaan pohjapadoksi, miten se vaikuttaa järveen ja sen luontoon? Onko majavien rakentama pato uhka säännöstelylle vai luonnonläheinen mahdollisuus säilyttää järven vedenpinta korkealla? Tällaisista kysymyksistä keskusteltiin Hämeen ELY-keskuksen järjestämässä yleisötilaisuudessa Eteläisten työväentalolla tiistaina. Kyläläisten kokemuksista ja paikallistuntemuksesta saatiin arvokasta tietoa esiselvityksen laadintaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye