Kokoomuksen Valkonen: Veronkierrolle nollatoleranssi – hallitus korjaa verovajetta jopa 100 miljoonalla
Kokoomuksen kansanedustaja ja verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen pitää erinomaisena, että hallitus päätti puoliväliriihessä selkeyttää verovalvonnan sääntelyä. ”Tällä turvataan Verohallinnon kyky valvoa tehokkaasti toimintaa, jossa verojen kiertämisen riski on suuri”, Valkonen sanoo.

Orpon hallitus päätti puoliväliriihessä kehittää Verohallinnon vertailutietotarkastuksia koskevaa sääntelyä siten, että tiedonsaanti muun muassa luottolaitoksista ja Suomen rajat ylittävästä taloudellista toiminnasta voidaan turvata.
Vertailutietotarkastukset tarkoittavat käytännössä esimerkiksi alustatalouden toimijoiden tietojen vertaamista ilmoitettuihin tuloihin. Esimerkiksi asuntojen lyhytvuokrauksessa kaikkia veronalaisia tuloja ei välttämättä aina ilmoiteta eli veroja saatetaan kiertää. Saatujen tietojen perusteella Verohallinto voi verrata, ovatko nämä vuokraajat ilmoittaneet tulonsa oikein, ja puuttua mahdollisiin puutteisiin. Vertailutietotarkastus ei ole "massavalvontaa", vaan kohdistettua ja perusteltua tiedonhankintaa.
”Veronkierrolle pitää olla nollatoleranssi. On välttämätöntä, että Verohallinnolla on tosiasialliset mahdollisuudet valvoa verotusta ja torjua harmaata taloutta. Tähän tarvitaan lainsäädäntöä, joka selkeästi mahdollistaa vertailutietotarkastusten tekemisen myös nykypäivän tietosuojasääntelyn puitteissa”, Valkonen painottaa.
Sääntelymuutosten arvioidaan tuovan jopa 100 miljoonaa euroa lisää verotuloja vuositasolla.
”Linja on täysin oikea: lasketaan veroasteita mutta tehostetaan valvontaa. Tällä kaudella kaikkien suomalaisten työn verotus kevenee. Valvonnan parantamisessa kyse ei ole kansalaisten yksityisyyden vaarantamisesta vaan siitä, että verovalvonta voi kohdentua tehokkaasti sinne, missä verojen kiertäminen on todellinen riski. Nykyiset tietosuojaa koskevat tulkinnat ovat vaikeuttaneet Verohallinnon työtä, ja sitä kautta aiheuttaneet merkittäviä verotulojen menetyksiä”, Valkonen toteaa.
Valkonen painottaa, että verotulojen menettäminen harmaan talouden vuoksi rapauttaa luottamusta koko verojärjestelmään.
”Jos tietosuojalainsäädäntöä tulkitaan tavalla, joka tekee tehokkaasta verovalvonnasta mahdotonta, silloin mennään pahasti metsään. Meidän on löydettävä tasapaino: henkilötietoja on suojattava, mutta samalla on torjuttava veronkiertoa. Siksi tulevat sääntelymuutokset ovat erittäin tervetulleita”, Valkonen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville ValkonenKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Valkonen: ”Kukaan yrittäjä ei tahdo irtisanoa ilman hyvää syytä”1.7.2025 11:25:59 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkosen mukaan lakiesitys irtisanomisen helpottamisesta madaltaa työllistämisen kynnystä erityisesti pk-yrityksissä ja vahvistaa oikeudenmukaisuutta työpaikoilla. Valkonen muistuttaa alisuoriutumisen olevan jo nyt irtisanomisperuste, jonka kriteereitä esityksessä täsmennetään. ”Selkeät pelisäännöt hyödyttävät sekä työntekijöitä että työnantajia.”
Kokoomuksen Sirén: Kiitos Orpon hallituksen alusten käymälävesien laskeminen Itämereen päättyy tänään1.7.2025 07:39:00 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi vuoden 2024 lopulla hallitusohjelman mukaisen esityksen, jonka perusteella käymäläjätevesien laskeminen Suomen aluevesillä päättyy tänään 1.7.2025. Harmaan veden osalta kielto astuu voimaan vuoden 2029 alussa.
Kokoomuksen Partanen: Mäkysen puheet ovat osoitus SDP:n talouspolitiikan sekavuudesta – ”Missä Lindtmanin leikkauslistat?”30.6.2025 11:05:01 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen haluaa perua hallituksen säästötoimia ja työmarkkinoille tehtyjä uudistuksia. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan SDP:n pitkään jatkunut talouspolitiikan linjan sekavuus on vastuutonta tilanteessa, jossa valtiovarainministeriö varoittaa jopa 5-9 miljardin euron lisäsopeutustarpeesta ensi vaalikaudella.
Kokoomuksen Kopra: Velkajarru tarvitaan tulevien sukupolvien turvaksi28.6.2025 10:48:00 EEST | Tiedote
“Valtion velan hoitaminen tulee olemaan vielä monen hallituksen pöydällä. Parlamentaarinen sitoutuminen velkajarruun on välttämätöntä, jos haluamme taata hyvinvoinnin tuleville sukupolville”, kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra sanoo.
Kokoomuksen Autto: “Nyt on tekojen aika – lännen tuen on vastattava Ukrainan tarpeisiin”24.6.2025 16:45:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto vaatii päättäväisiä toimia länsimailta Ukrainan tukemiseksi Naton huippukokouksen yhteydessä. Autto on yksi useiden maiden parlamentaarikoiden ja asiantuntijoiden allekirjoittaman kansainvälisen vetoomuksen “Match Words with Power” tukijoista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme