Fingrid Oyj

Viidentoista minuutin vuorokausimarkkinoiden käyttöönotto viivästyy

Jaa

Eurooppalaisten kantaverkkoyhtiöiden ja sähköpörssien yhteinen ohjausryhmä on ilmoittanut, että sähkön vuorokausimarkkinoilla ei voida siirtyä 15 minuutin kaupankäyntijaksoon suunnitellusti kesäkuussa, koska kaikki osapuolet eivät ole valmiita omien tietojärjestelmien osalta. Uusi käyttöönottopäivämäärä on 30.9.2025.

Kuvan lähteenä mainittava Fingrid Oyj.

Eurooppalaiset kantaverkkoyhtiöt ja sähköpörssit ovat aikaisemmin tiedottaneet, että sähkön vuorokausimarkkinoilla siirrytään 15 minuutin kaupankäyntijaksoon 11. kesäkuuta 2025. Käyttöönottoon ei kuitenkaan ole mahdollista edetä suunnitellussa aikataulussa, koska kaikki osapuolet eivät ole valmiita käyttöönottoon omien järjestelmien osalta. Eurooppalaisten kantaverkkoyhtiöiden ja sähköpörssien yhteinen ohjausryhmä MCSC (Market Coupling Steering Committee) on ilmoittanut 15 minuutin vuorokausimarkkinoiden käyttöönoton siirtämisestä myöhempään ajankohtaan.

Uudeksi käyttöönottopäivämääräksi on sovittu 30.9.2025, energian toimituspäivälle 1.10.12025.

Eurooppalaiset kantaverkkoyhtiöt, mukaan lukien Fingrid, olisivat omalta osaltaan olleet valmiita kesäkuun käyttöönottoon​. Myös yhteiseurooppalaisten järjestelmien ja prosessien osalta käyttöönotto olisi laajojen testien perusteella ollut mahdollinen.​ MCSC:n selvityksen perusteella asteittainen käyttöönotto ennen syyskuuta ei kuitenkaan ole mahdollinen.

Päivitetty käyttöönottosuunnitelma julkaistaan Market Coupling Consultative Group (MCCG) ja Market European Stakeholder Committee (MESC) kokouksissa 2.6.2025 ja 3.7.2025.

Lisätietoja:

Marja Eronen, Fingrid Oyj.  puh 030 3954457
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Linkki eurooppalaiseen tiedotteeseen: https://www.nemo-committee.eu/assets/files/market-coupling-steering-committee-aligns-on-revised-go-live-date-for-15-min-mtu-in-sdac.pdf

Linkki kantaverkkoyhtiöiden tiedotteeseen: MCSC TSOs reaffirm their readiness for go-live of 15 min

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Olkiluoto 3:n järjestelmäsuojan uusi sopimuskausi käynnistyy heinäkuussa30.6.2025 16:19:59 EEST | Tiedote

Energiaviraston päätöksen mukaan Teollisuuden Voima Oyj:n (TVO) Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitoksen (OL3) järjestelmänsuojaan osallistuvien kohteiden hankinta on Fingridin tehtävä. Vuoden alusta sovellettu väliaikainen OL3:n järjestelmäsuojajärjestely päättyy kesäkuun 2025 lopussa. Fingrid ja TVO ovat nyt sopineet OL3:n järjestelmäsuojan maksujärjestelyistä ja päivittäisestä tiedonvaihdosta 1.7.2025 alkaen.

Uusi ehdollinen liittymissopimusmalli tukemaan suurten teollisten hankkeiden verkkoliityntä- ja investointipäätösprosesseja24.6.2025 15:11:42 EEST | Tiedote

Fingrid on ottanut käyttöön perinteisen liittymissopimuksen rinnalle ehdollisen liittymissopimuksen. Uuden mallin tavoitteena on tukea ja helpottaa suurten teollisten hankkeiden verkkoliityntä- ja investointipäätösprosesseja, ja se koskee alkuun vähintään 250 megawatin suuruisia laajoja, luvitukseltaan pitkäkestoisia kulutushankkeita. Mallia on tarkoitus kehittää kattamaan jatkossa myös suuret tuotantohankkeet.

Uusiutuvan energian hankkeita pidetään tärkeinä vihreän siirtymän mahdollistamiseksi24.6.2025 09:05:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset suhtautuvat myönteisesti vihreään siirtymään ja sitä tukeviin uusiutuvan energian hankkeisiin, mutta kolmannes ei ole valmis hyväksymään merkittäviä muutoksia omassa arjessaan niiden edistämiseksi. Mitä paremmin vihreä siirtymä ymmärretään, sitä tärkeämpänä sitä pidetään. Suhtautuminen vihreän siirtymän hankkeisiin on kriittisempää, kun niitä suunnitellaan lähelle omaa elinympäristöä. Tulokset käyvät esille Fingridin teettämästä kuluttajatutkimuksesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye