Vuoden 2025 äitiyspakkaus on julkistettu – Kela uudistaa äitiyspakkausta asiakkaiden toiveiden mukaisesti
22.5.2025 09:00:00 EEST | Kela/FPA | Tiedote
Kela on julkaissut vuoden 2025 äitiyspakkauksen. Tänäkin vuonna äitiyspakkauksen tuotevalikoimaa on kehitetty asiakaspalautteen perusteella. Asiakkaiden toiveiden mukaisesti äitiyspakkauksen tuotteet ovat aiempaa pitkäikäisempiä.
Vuoden 2025 äitiyspakkauksessa on 38 tuotetta. Pakkauksen jakelu alkaa, kun vuoden 2024 äitiyspakkaukset on jaettu loppuun. Tämän hetken tiedon mukaan vuoden 2025 äitiyspakkauksen jakelu alkaisi heinä–elokuun taitteessa.
Asiakkaat kertovat, Kela kuuntelee
Äitiyspakkausta kehitetään jatkuvasti asiakaspalautteen mukaan. Asiakkaiden toiveet on huomioitu niin tuotteiden kuoseissa kuin ominaisuuksissakin. Kela tarjoaa asiakkaille monta mahdollisuutta vaikuttaa.
– Joka vuosi asiakkaat saavat äänestää makuupussin ja haalarin kuosin. Lisäksi pakkauksessa on tänä vuonna tuotteita, joissa on asiakkaiden toivomia ominaisuuksia. Esimerkiksi nyt myös pienemmissä kietaisumallisissa bodyissa on säädettävä haaraosa, jolloin sama vaate kestää vauvalla pidempään, suunnittelija Veera Petäjä kuvailee.
Asiakkailla on sananvaltaa myös tuotevalinnassa, Petäjä kertoo.
– Saimme palautetta siitä, että pakkauksessa ei ollut vilttiä. Vuoden 2025 äitiyspakkauksessa viltti on mukana.
Äitiyspakkaus on monelle välttämätön
Äitiyspakkauksen hankinta-arvo on 170 euroa, joka on pysynyt ennallaan vuodesta 2018. Äitiyspakkauksen tuotteiden määrä on vähentynyt, sillä 170 eurolla ei enää saa yhtä paljon tuotteita kuin vielä seitsemän vuotta sitten. Vaikka tuotteita on vähemmän kuin ennen, ne ovat uusien ominaisuuksiensa ansiosta pitkäikäisempiä.
Tällä hetkellä monessa lapsiperheessä eletään taloudellisesti tiukkoja aikoja. Äitiyspakkaus sisältää monia vauva-ajan arjessa välttämättömiä tarvikkeita.
– Äitiyspakkauksen tarkoitus on olla perheen uudessa elämänvaiheessa turvaava tekijä. Saamme asiakaspalautetta siitä, että pakkauksen tuotteet ovat välttämättömiä monelle perheelle, Petäjä taustoittaa.
Kela kehittää jatkossakin äitiyspakkausta asiakaspalautteen perusteella. Näin äitiyspakkaus vastaa myös tulevaisuudessa perheiden muuttuviin tarpeisiin.
Lisätietoja medialle
Veera Petäjä
suunnittelija
Kela, etuuksien ja palvelujen suunnitteluyksikkö
puh. 050 341 0479
veera.petaja@kela.fi
Anniina Kuokka
suunnittelija
Kela, etuuksien ja palvelujen suunnitteluyksikkö
puh. 050 556 0663
anniina.kuokka@kela.fi
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Cirka 3 000 mottagare av utkomststöd undvek sänkning av utkomststödets grunddel i april genom att anmäla sig hos sysselsättningstjänsterna5.6.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
Tack vare FPA:s uppmaningar undvek cirka 3 000 mottagare av grundläggande utkomststöd i april att grunddelen sänktes, eftersom de hade anmält sig som arbetslösa arbetssökande hos sysselsättningstjänsterna. Dessutom undvek cirka 3 000 stödtagare en sänkning av grunddelen, eftersom de på FPA:s uppmaning hade ansökt om primära förmåner.
3 000 toimeentulotuen saajaa vältti tuen perusosan alentamisen huhtikuussa ilmoittautumalla työllisyyspalveluihin5.6.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kelan kehotusten seurauksena noin 3 000 perustoimeentulotuen saajaa vältti huhtikuussa tuen perusosan alentamisen, koska olivat ilmoittautuneet työttömiksi työnhakijoiksi työllisyyspalveluihin. Myös noin 3 000 tuensaajaa vältti perusosan alentamisen, koska olivat hakeneet Kelan kehotuksen mukaisesti ensisijaisia etuuksia.
Lasse Lehtonen tillbaka på sin post som generaldirektör för FPA1.6.2026 09:36:16 EEST | Pressmeddelande
FPA:s generaldirektör Lasse Lehtonen har återvänt till arbetet 1 juni. Lehtonen säger att han har som mål att tillsammans med personalen bygga upp framtidens FPA så att FPA då också ska kunna betjäna sina kunder på ett smidigt och effektivt sätt.
Lasse Lehtonen palasi tehtäväänsä Kelan pääjohtajana1.6.2026 09:36:16 EEST | Tiedote
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen palasi töihin 1. kesäkuuta. Lehtonen kertoo rakentavansa tulevaisuuden Kelaa yhdessä henkilöstön kanssa, jotta Kela voi palvella asiakkaitaan sujuvasti ja tehokkaasti muuttuvassa toimintaympäristössä.
Kela-korvatut taksimatkat ovat lyhentyneet – Kela julkaisi kuntakohtaiset matkakorvaustiedot näyttävän sovelluksen29.5.2026 09:20:20 EEST | Tiedote
Kela-korvattujen taksimatkojen mediaanipituus on lyhentynyt 2 kilometriä vuoteen 2023 verrattuna. Valtaosassa kunnista muutokset matkojen pituudessa ovat hyvin pieniä. Valtakunnallisesti keskitetty järjestelmä on taloudellisesti tehokas ja asiakkaiden kannalta toimiva.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme