Oulun yliopisto

Suomi jälleen mukaan globaaliin yrittäjyystutkimukseen - kansainvälinen vertailu auttaa päättäjiä yrittäjyyttä koskevissa ratkaisuissa

Jaa

Suomi on palannut maailman suurimpaan yrittäjyyden tutkimusverkostoon, kun Oulun yliopisto ja Seinäjoen ammattikorkeakoulu on valittu vastaamaan Suomen datankeruusta ja analysoinnista Global Entrepreneurship Monitor (GEM) -tutkimuksessa seuraavan kolmen vuoden ajan. GEM-tutkimus, joka viettää nyt 25-vuotisjuhlavuottaan, on ainoa globaalisti vertailukelpoinen väestötason tutkimus, joka seuraa yrittäjyysaktiivisuutta ja -trendejä ympäri maailmaa.

GEM-tutkimuksen uusimpia tuloksia esiteltiin Bilbaon konferenssissa helmikuussa 2025.
GEM-tutkimuksen uusimpia tuloksia esiteltiin Bilbaon konferenssissa helmikuussa 2025. Matti Muhos

Viimeisimmän GEM-raportin mukaan epäonnistumisen pelko yrittäjyyden esteenä kasvaa globaalisti. Tämä trendi voi aiheuttaa merkittäviä haasteita yrittäjyysaktiivisuudelle. 

Raportti tuo esiin myös esimerkiksi naisyrittäjien vaikeudet saada rahoitusta. Tämän esteen poistaminen on tärkeää mm. siksi, että naisyrittäjät pyrkivät miehiä useammin vastaamaan YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin.  

GEM:n data tuo arvokasta tietoa yrittäjyyden dynamiikasta ja mahdollisuuksista. Dataa kerätään sekä väestötasolla että yrittäjyyden asiantuntijoilta. Lisäksi väestötasolla pureudutaan tarkemmin uusien ja vakiintuneiden yrittäjien tilanteeseen. 

“Uusien yritysten selviytyminen ja kasvaminen on kriittistä kansantaloudelle, jotta sen uudistuminen ja kehitys ei pysähdy staattiseen joukkoon vanhoja yrityksiä. Keräämämme tulokset auttavat laajalti yrittäjyyttä niin meillä Suomessa kuin globaalistikin”, sanoo GEM Suomen tiimin johtaja, kasvun johtamisen professori Matti Muhos Oulun yliopistosta. 

"GEM tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden tarkastella yrittäjyyttä monesta näkökulmasta ja globaalissa mittakaavassa", sanoo projektipäällikkö Nafisa Yeasmin, Oulun yliopiston Mikroyrittäjyyskeskus MicroENTREstä. "Suomi voi hyödyntää kansainvälisiä parhaita käytäntöjä ja sopeuttaa ne omaan kontekstiinsa, edistäen kestävää ja osallistavaa liiketoiminnan kehitystä." 

”Mitä voi mitata, voi myös johtaa. Siitä syntyy vahva motivaatio tämänkaltaisen tutkimuksen tekemiselle”, sanoo SEAMKin vararehtori Elina Varamäki. 

GEM tarjoaa päättäjille politiikkasuosituksia, jotka liittyvät rahoituksen saatavuuteen, yrittäjyyskoulutukseen ja sääntelyyn.  

"Vahvempi yrittäjyyden toimintaympäristö voisi mahdollistaa useammalle kestävän toimeentulon yrittäjyyden kautta", Varamäki sanoo. 

”Yrittäjyyden edellytysten parantamiseksi GEM-raportin suosittelee mm. yrittäjyyttä tukevan rahoituksen ja koulutuksen saatavuuden parantamista sekä sääntelyn keventämistä. Raportin mukaan yrittäjyyttä nykyistä paremmin tukevat toimintaympäristöt mahdollistavat köyhyyden vähentymisen ja hyvinvoinnin kasvun entistä useammalle”, Muhos jatkaa. 

GEM-tutkimus on toteutettu aiemmin vuosina 2007–2015 Turun yliopiston ja vuonna 2022 Suomen Yrittäjien toimesta. Uutta Suomen GEM-tutkimusta rahoittavat Oulun yliopisto, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, Suomen Yrittäjät, Keskitien Säätiö sekä Töysän Säästöpankkisäätiö.  

Lue lisää:  

Suomi jälleen maailmankartalle yrittäjyyden maailmanlaajuisessa tutkimuksessa - epäonnistumisen pelko laajenee globaalisti | Oulun yliopisto

Lue lisää GEMistä: GEM Global Entrepreneurship Monitor 

 
Lisätiedot: 

Matti Muhos, professori, johtaja, Kerttu Saalasti Instituutti, Oulun yliopisto 
Puh: +358 400 407590 
Sähköposti: matti.muhos@oulu.fi 

Nafisa Yeasmin, projektipäällikkö, MicroENTRE, Kerttu Saalasti Instituutti, Oulun yliopisto 
Puh: +358 50 5976325 

Elina Varamäki, vararehtori, Seinäjoen ammattikorkeakoulu 
Puh: +358 40 8305 189 
Sähköposti: elina.varamaki@seamk.fi 

Yhteyshenkilöt

Kuvat

GEM-tutkimuksen uusimpia tuloksia esiteltiin Bilbaon konferenssissa helmikuussa 2025.
GEM-tutkimuksen uusimpia tuloksia esiteltiin Bilbaon konferenssissa helmikuussa 2025.
Matti Muhos
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto

Tutkijat kehittävät uuden menetelmän metaanipäästöjen havaitsemiseen13.5.2025 06:36:00 EEST | Tiedote

Metaani on yksi ilmakehän voimakkaimmista kasvihuonekaasuista. Uudessa projektissa Oulun yliopiston Optoelektroniikan ja mittaustekniikan -tutkimusyksikön tutkijat yhdessä Lapin ammattikorkeakoulun ja Keski-Ruotsin yliopiston FSCN- ja STC-tutkimuskeskuksien tutkijoiden kanssa kehittävät menetelmän päästöjen havaitsemiseksi ja määrän arvioimiseksi jätehuollossa, biokaasun tuotannossa, maataloudessa ja kosteikkojen ennallistamisessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye