Sähköä riittää, talouskasvua ei kannata pelätä
Suomalainen sähköjärjestelmä on vähäpäästöinen, edullinen ja skaalautuva. Sekä hinta että päästöt ovat Euroopan pienimpien joukossa, samalla kun sähkönkäyttö asukasta kohden on Euroopan korkeimpia. Hyvä energian saatavuus avaa kasvunäkymiä, joita Energiateollisuus on vauhdittanut yhdessä vientiliittojen kanssa laaditulla Finlandia-julistuksella.
Edullinen ja vähäpäästöinen sähkö on kilpailuetu tavoiteltaessa kansainvälisiä investointeja, joita on Elinkeinoelämän keskusliiton hankeikkunan mukaan jonossa noin kolmensadan miljardin edestä. Kaikki eivät luonnollisestikaan toteudu.
Kysymys kuuluu, uskallammeko ottaa kasvun vastaan? Energiateollisuus ry:n kevätseminaarissa Turussa pohdittiin kasvun mahdollisuuksia ja rajoja torstaina 15. toukokuuta. Haasteeksi miellettiin se, että kasvunäkymien mukaisesti sähkön kulutuksen arvioidaan jopa kaksinkertaistuvan, ja tuotantoinvestointeja halutaan mallintaa sen mukaan, samalla kun julkisessa keskustelussa teolliset investoinnit on alettu nähdä yhä enemmän ongelmana.
Sähkön tuotantoa saadaan nopeasti lisää. Kun energiayhteistyö Venäjän kanssa katkesi 2022, ja sähköstä oli Euroopan laajuinen pula, yksin tuulivoimaan investoitiin muutamassa kuukaudessa kolme miljardia, vähän enemmän kuin koko energia-ala on investoinut keskimäärin vuodessa.
Suomen hyvät tuotanto-olosuhteet ja sähkön hintanäkymät ovat houkutelleet investointeja sekä tuotantoon, että kulutukseen. Juuri nyt tuotantoon investoidaan vähemmän, koska kulutus ei kasva. Datakeskukset, vedyn tuotanto, teräksen vetypelkistys ja synteettisiin raaka-aineisiin perustuvien lannoitteiden valmistus vie paljon sähköä ja tuo talouskasvua, kunhan investoinnit saadaan liikkeelle. Sähkön tuotanto seuraa perässä.
- Mitä enemmän käytämme energiaa, sitä enemmän tuotamme tuotteita, palveluita, ja hyvinvointia itsellemme, toteaa Energiateollisuus ry:n puheenjohtaja, Turku Energian toimitusjohtaja Timo Honkanen. - Energiankulutus on hyvinvoinnin mittari. Kun pystytään tuottamaan energiaa ilman, että sillä on negatiivisia ilmastovaikutuksia, käytön lisäys on vain positiivista ja parantaa elinolosuhteitamme. Nyt pitää uskaltaa ottaa vastaan talouskasvu, jota meille tarjotaan. Sähköä kyllä tuotetaan, kun vain tulee kysyntää, Honkanen jatkaa.
Uutta kasvua ei synny ilman uusia investointeja. Datakeskuksille ehdotettu veronkorotus, sähkönsiirron heikentyneet investointinäkymät ja lupaprosessien hitaus madaltavat luottamusta suomalaista investointiympäristöä kohtaan. Sähkön hintavaihtelut avaavat lisäksi näkymiä uudenlaiselle liiketoiminnalle, on kyse sitten reservimarkkinoille tarjotuista ratkaisuista tai energian varastoinnista. Nekin luovat kasvua ja samalla tasapainottavat hintoja, mikäli markkinoita ei lähdetä poliittisesti sääntelemään. Honkasen mukaan keväällä julkaistun Finlandia-julistuksen viesti olisi syytä ottaa vakavasti. – Kasvunäkymiä on, nyt niihin pitää osata tarttua.
Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelän mukaan datatalous on erittäin voimakkaasti kasvava teollisuustoimiala, joka tarjoaa uusia palveluita ja luo edellytyksiä tuottavuuden kasvulle esimerkiksi tekoälyn kautta. Datakeskukset mahdollistavat Leskelän mukaan sen, että monenlaiset digitaaliset palvelut ovat käytettävissä osana sujuvaa arkea : etäkokoukset, pankkitoiminta, sähköinen ja sosiaalinen media perustuvat siihen, että dataa voidaan myös varastoida.
- Datakeskukset ovat mielestäni loistava esimerkki vihreästä siirtymästä, Leskelä toteaa. Taloudellista kasvua syntyy toiminnasta, jonka tuotteet ovat aineettomia eikä niitä tarvitse kuljettaa kumipyörillä ja laivoilla kauppoihin ja asiakkaille. Ne eivät käytä luonnonvaroja tai juuri muita raaka-aineita kuin sähköä. Datakeskuksista ei synny savukaasupäästöjä tai jätevesiä.
- Datakeskukset tarvitsevat sähköä, kuten kaikki muutkin vihreät investoinnit. Nyt on vaarana, että olemme tyrehdyttämässä investointeja paitsi datakeskuksille asetettavilla korkeammilla veroilla, myös tuulivoiman kasvavalla sääntelyllä, ja sähkön siirron investointeja hidastavalla valvontamallilla. Suunnan pitää muuttua, että saamme talouden nousu-uralle, Leskelä sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Leskelätoimitusjohtaja
Puh:+358 50 593 7233jukka.leskela@energia.fiLinkit
Energiateollisuus ry (ET) on energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen etujärjestö. Edustamme yrityksiä, jotka tuottavat, hankkivat, siirtävät ja myyvät sähköä, kaasua, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä sekä tarjoavat niihin liittyviä palveluja. Tavoitteenamme on, että vuonna 2035 asiakas, yhteiskunta ja ympäristö saavat hiilineutraalista energiasta uutta hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Energiateollisuus ry
Ydinvoiman suosio vahvistuu, tuuli ja vesi säilyttäneet asemansa ja datakeskusten lämpö kelpaa ihmisille11.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Energia-asenteissa tapahtuneet muutokset ovat maltillisia. Ydinvoiman suosio on kasvanut, tuulen ja veden säilynyt hyvällä tasolla. Kansalaiset ovat valmiita maksamaan sähkönsiirrosta hieman nykyistä enemmän, kunhan katkot pysyvät lyhyinä, kaukolämpöön kaivataan hukkalämpöjä, joita saadaan datakeskuksista ja teollisuudesta.
Komission verkkopaketin tavoitteena on kirittää energiaverkkoinvestointeja10.12.2025 14:08:51 EET | Tiedote
Euroopan komission julkaisema energiaverkkopaketti lisää EU:n valtaa jäsenvaltioiden rajat ylittävien siirtoyhteyksien osalta. Komissio reagoi näin nopean energiamurroksen tuottamiin haasteisiin. Paikallisten jakeluverkkojen osalta kehittämisen haaste jää kansalliselle tasolle. Suomessa verkkojen kehittämistä hidastaa puute resursseista.
Kansallinen energia- ja ilmastostrategia on yllätyksetön, mutta antaa sen mitä pitääkin4.12.2025 15:58:53 EET | Tiedote
Suomen tavoitteena on kansallisen ilmasto- ja energiastrategian mukaisesti olla edelleen puhtaan energian suurvalta ja suunnannäyttäjä. Energiateollisuuden näkemyksen mukaan strategiassa on niukasti uusia toimenpiteitä, painopiste on toimintaympäristön ennakoitavuudessa, hiilen talteenotossa ja toiveessa kasvattaa nieluja.
Asiakkaiden tyytyväisyys energiayhtiöitään kohtaan kohonnut kaikilla mittareilla29.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Energiateollisuus ry:n teettämän asiakaskyselyn mukaan energiayhtiöihin ollaan tyytyväisiä, ja huomattava osa asiakkaista on valmis suosittelemaan yhtiötään myös toisille. Omaa energiayhtiötä pidetään luotettavana, toimivana ja paikallisena, joskin myös kalliina, kyselystä ilmenee.
Tuulivoima hienoisessa myötätuulessa, aurinkovoiman edessä pilviä28.11.2025 15:43:51 EET | Tiedote
Hallitus linjasi tuuli- ja aurinkovoiman rakentamisehtoja koskevista säännöistä. Jos rakennettava tuulivoima ei sijoitu maakuntakaavassa sille osoitetulle alueelle, hallitus esittää vähimmäisetäisyydeksi asutukseen vähintään 1,25 kilometriä. Säännöstä voidaan poiketa, mikäli neljä viidesosaa asuinrakennuspaikkojen omistajista sen hyväksyy. Etäisyyssääntöä ei sovelleta jo tuulivoimakäyttöön rakennettuihin alueisiin. Kunnilla säilyy oikeus päättää tuulivoiman rakentamisesta alueelleen. On positiivista, että lausuntokierroksen palaute on huomioitu lain jatkovalmistelussa. Kuitenkin myös nyt linjattu etäisyyssääntö tulisi vaikeuttamaan olemassa olevien hankkeiden toteuttamista, toteaa Energiateollisuus ry;n asiantuntija Annina Alasaari. - Tuulivoiman etäisyys asutuksesta olisi perusteltua määrittää tapauskohtaisesti kuten muillakin energiahankkeilla. Hallitus esittää myös merkittävää heikennystä aurinkovoiman rakentamiseen. Linjauksen mukaan yli 50 hehtaarin kokoisen aurinkovoimalan toteut
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme