Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkosen elegantti rakkausromaani saa pohtimaan elämän suuria valintoja

Jaa

Juha Itkonen on yksi Suomen tunnetuimmista nykykirjailijoista. Palkitun ja kiitetyn tekijän uusin teos, intensiivinen ja intiimi romaani Huomenna kerron kaiken (Gummerus) ilmestyy kirjailijan 50-vuotissyntymäpäivänä. Elegantti ja latautunut rakkausromaani saa pohtimaan elämän suuria valintoja. Samalla se on kertomus vuosituhannen vaihteen Suomesta ja kirjojen ja kirjallisuuden merkityksestä. Romaani on arvosteluvapaa 5.6.

Kirjailija Juha Itkonen
Kirjailija Juha Itkonen Kuvaaja: Tero Ahonen

Kirkkaana pakkaspäivänä vuosituhannen lopussa Marja astuu Lassen omistamaan antikvariaattiin. Marjan ja Lassen vuosikymmenten takainen romanssi toimii sytykkeenä intohimoiselle suhteelle, jossa kaksi nälkäistä sielua ja ruumista löytää toisistaan täydellisen vastinparin. He jakavat keskenään kaiken, sekä ajatuksensa että ihonsa. 

Marja on etääntynyt Nokian johdossa työskentelevästä miehestään ja on puhkeamassa keski-iän kukoistukseen. Koko elämänsä yksin elänyt Lasse ymmärtää saamansa mahdollisuuden: rakastamisen sietämätön keveys on hänen ulottuvillaan, mutta silti jokin pidättelee häntä. Vuosien päästä Lasse palaa kaiken muuttaneeseen käännekohtaan. Mitä oikein tapahtui ja miksi? 

Yhdeksän romaania sekä omakohtaisia teoksia, näytelmiä ja audiodraaman kirjoittanut Juha Itkonen tuntee kirjoittamisen kutsumuksena. ”Julkaistessani esikoisromaanini vuonna 2003 en silti olisi osannut kuvitella, mitä on edessäni. Tuntuu lahjalta, että saan muotoilla ajatuksiani elämästä ja maailmasta lauseiksi ja olla osa kirjojen ja kirjallisuuden laajaa, ikuista ja kansainvälistä verkostoa.  

Teknologiavetoisessa ajassa keskitytään nykyhetkeen ja tuijotetaan vain numeroita. Kulttuurin ja sivistyksen olennaista merkitystä yhteiskunnalle ei nähdä. Ehkä tästä syystä alitajunta nosti romaanin kertojaksi antikvariaatinpitäjän, konkreettisesti kirjojen keskellä elävän ihmisen. Todennäköisesti samasta syystä kirjan tapahtumat myös sijoittuvat juuri vuosituhannen vaihteen Nokia-huumaan, tietynlaiseen murroskohtaan ja vielä viattoman optimismin aikaan”, hän kertoo. 

Urallaan Juha Itkonen (s. 8.6.1975) on muun muassa saanut kirjallisuuden valtionpalkinnon, ollut kahdesti Finlandia-ehdokkaana sekä ehdolla Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkinnon saajaksi. Kirjailijan työnsä ohella hän tekee vaikutustyötä kirjallisuuden ja kulttuurin puolesta ja osallistuu yhteiskunnalliseen keskusteluun tekstiensä ohella muun muassa Yle Radio Suomen suositussa Pyöreä pöytä -keskusteluohjelmassa.  

Juha Itkonen: Huomenna kerron kaiken
348 sivua
Arvosteluvapaa 5.6. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kirjailija Juha Itkonen
Kirjailija Juha Itkonen
Kuvaaja: Tero Ahonen
Lataa
Kirjailija Juha Itkonen
Kirjailija Juha Itkonen
Kuvaaja: Tero Ahonen
Lataa
Kirjailija Juha Itkonen
Kirjailija Juha Itkonen
Kuvaaja: Tero Ahonen
Lataa
Kirjailija Juha Itkonen
Kirjailija Juha Itkonen
Kuvaaja: Tero Ahonen
Lataa
Huomenna kerron kaiken -kansikuva
Huomenna kerron kaiken -kansikuva
Kansi: Sanna-Reeta Meilahti
Lataa

Linkit

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Palkitun kirjailijan uutuus on riipaiseva romaani ystävyydestä ja eutanasiasta – Anni Kuu Nupposen Auringonkuori (Gummerus) ilmestyy 4.8.2.7.2025 09:29:03 EEST | Tiedote

Moninkertaisesti palkitun fantasiakirjailija Anni Kuu Nupposen Auringonkuori (Gummerus) on koskettava yhdenpäivänromaani vimmaisesta elämänhalusta ja sen sammumisesta. Taidetta ja elämän värejä pursuilevassa uutuudessa tarkastellaan herkällä otteella ystävien välistä rakkautta, eutanasiaa ja ympäröivän luonnon tilaa. Mitä tapahtuu elämän aikana rakentamillemme suojakuorille, kun elämää on enää hetki jäljellä?

Sotakirjailija Esa Sirén: 20 vuotta kirjailijana, yli 400 000 myytyä kirjaa – Uutuusromaani julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä30.6.2025 11:23:37 EEST | Tiedote

Sukupolvensa parhaan sotakirjailijan Esa Sirénin tositapahtumiin pohjaava romaani Taisteluosasto Rasi (Gummerus) vie lukijan Syvärille vuoteen 1943. Yksi romaanin keskeisistä henkilöistä on ensimmäinen Mannerheim-ristin ritari Ruben Lagus. Taisteluosasto Rasi julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä Sodan ja rauhan keskus Muistissa 13.8. Samalla ilmestyy myös 20-vuotisjuhlapainos Sirénin esikoisromaanista Iskujoukkue (Gummerus 2005).

ENNAKKOTIEDOTE: Rohkea romaani naisen seksuaalisesta vapautumisesta 2020-luvun Tinder-Lapissa – Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) ilmestyy 27.8.26.6.2025 08:55:31 EEST | Tiedote

Millaiset ovat nykyajan deittimarkkinat pitkien välimatkojen Lapissa? Somevaikuttajana tunnetun Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) kertoo nelikymppisen naisen seksuaalisesta heräämisestä ja sukupolvilta toisille siirtyneen häpeän purkamisesta. Vapaus-romaani ilmestyy 27.8. ja aloittaa Lemmentulet-trilogian.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye