ELY-keskukset

ELY-keskusten ilmastotyö palkittiin

Jaa

Palkitun hankkeen tuloksena ELY-keskukset loivat valtakunnallisen asiantuntijaverkoston, ”ilmastoperheen”, joka toimii varpaat perustyössä ja pää strategisen tason ratkaisuissa. Tästä työstä saatu Kaiku-palkinto jaettiin 13.5.2025 Valtio Expossa Helsingissä. Palkinnon jakoi Valtiokonttori ja sen arvo on 10 000 euroa. Summa on tarkoitettu ilmastotyön jatkokehittämiseen.

Joukko ihmisiä heittää palloja ilmaan.
ELY-keskusten ilmastoverkoston asiantuntijoita.

Hankkeessa tehtiin tiekartta ilmastotyölle, muodostettiin valtakunnallinen ilmastoasiantuntijaverkosto ja strategiatason ilmastoryhmä sekä kehitettiin ilmastotyöstä poikkihallinnollista. Ilmastotyön kokonaisuus on niin iso, että verkostomainen yhdessä tekeminen on ehdoton edellytys tuloksekkaalle toiminnalle.

Suomessa on julkisessa hallinnossa valtavasti asiantuntemusta. Hankkeessa osaaminen ja tietämys otettiin käyttöön laajasti, organisaatiorajat ylittäen ja valtakunnallisesti. Yhteistyö vahvistui myös aluetasolla virastojen sisällä. Hankkeessa yhdistettiin onnistuneesti asiantuntijoiden substanssiosaaminen ja tulosohjaajien strateginen taso sekä hyödynnettiin benchmarkkausta ja sidosryhmäyhteistyötä.

Jopa 80 prosenttia kansallisesta päästökokonaisuudesta kulkee ELY-keskusten kautta

Hankkeen aluksi käytiin läpi kaikki ELY-keskusten tehtävät ja niiden yhteys ilmastovaikutuksiin. Selvisi, että ilmastoyhteys on olemassa lähes kaikissa tehtävissä. ELY-keskuksen monenlaiset tehtävät liittyvät ympäristöön, elinkeinoihin ja liikenteeseen. Tärkeää on huomioida poikkileikkaavuus. Ilmasto koskee kaikkia ja liittyy kaikkiin prosesseihin, luonnonsuojelusta rahoitukseen.

Hankkeen myötä ELY-keskuksissa on vahvistettu ilmastoasiantuntijuuden resurssointia. Ilmastoverkoston toiminta vakinaistettiin ilmastoerikoistumisen myötä ja luotiin yhdessä toimintatavat. Valtakunnalliseen verkostoon kuuluu jokaisesta ELY-keskuksesta ilmastoyhteyshenkilö, yhteensä 15 henkilöä. Varajäsenet mukaan luettuna tiivistä ilmastoyhteistyötä tehdään kaikkiaan lähes 50 verkoston asiantuntijan kanssa. Työtä koordinoidaan Pirkanmaan ELY-keskuksesta. Ilmastoerikoistumista viedään eteenpäin työtä ohjaavan ympäristöministeriön tukemana.

”Aluehallinto on Suomessa valtava osaamis- ja tietopankki, joka on ollut vielä alihyödynnetty resurssi ilmastotyössä. Tämä voimavara on nyt tehty näkyväksi. Tästä on hyvä jatkaa kohti tulevaa uudistusta ja sen mukanaan tuomia mahdollisuuksia”, kertoo Pirkanmaan ELY-keskuksen johtava ilmastoasiantuntija Soili Ingelin.

Valtion työelämä ja kestävyys -yksikön valtionhallinnon organisaatioille järjestämässä kilpailussa haettiin organisaatiota, joka on edistänyt tai uudistanut toimintansa kestävyyttä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pirkanmaan ELY-keskus

Johtava ilmastoasiantuntija Soili Ingelin
puh. 0295 036 333

Johtava asiantuntija Valeria Kerkkä
puh. 0295 036 062

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi

Kuvat

Soili Ingelin ja Valeria Kerkkä.
Kaiku-palkinnon Valtio Expossa juuri pokanneet johtava ilmastoasiantuntija Soili Ingelin ja johtava asiantuntija Valeria Kerkkä Pirkanmaan ELY-keskuksesta (vasemmalta lukien).
Olli-Pekka Pietiläinen
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset

NOUSU-ohjelma avusti kolmen padon purkua (Rannikko-Suomi)10.12.2025 08:45:00 EET | Tiedote

Vaelluskalaohjelma NOUSU on vuoden 2025 aikana tukenut vaelluskalakantojen elvytystoimia ELY-keskusten kalatalousyksiköiden toimialueella. NOUSU-ohjelman avustuksella on vuonna 2025 avattu kolme patoa vaelluskaloille kuljettavaksi Varsinais-Suomen ELY-keskuksen toimialueella. Varsinais-Suomen ELY-keskuksen kalatalousviranomainen on myöntänyt toimialueelleen NOUSU-ohjelman kautta avustuksia yhteensä 111 600 euroa kolmelle vaelluskalatutkimushankkeelle ja yhdelle kunnostuskohteelle.

Vesiensuojelun tehostamisohjelma edisti valuma-aluelähtöistä ja maa- ja metsätalouden luonnonmukaista vesienhallintaa3.12.2025 13:02:13 EET | Tiedote

Ympäristöministeriö, maa- ja metsätalousministeriö ja ELY-keskukset ovat tukeneet valuma-aluelähtöisen vesienhallinnan toteutusta, kehittämistä ja valtavirtaistamista eri puolella Suomea. Vesiensuojelun tehostamisohjelmasta myönnettiin vuosina 2019–2023 avustuksia yhteensä 49 maa- ja metsätalouden vesienhallinnan hankkeelle. Hankkeiden toteutuneet kokonaiskustannukset olivat noin 9,6 miljoonaa euroa, joista valtionavustusten osuus oli 6,5 miljoonaa euroa. Avustuksen osuus oli keskimäärin 67 %, muu rahoitus koostui omarahoituksesta. Teemaa toteutettiin myös tutkimusosiolla ja erillisrahoitettujen pilottien kautta. Varsinais-Suomen ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus ovat julkaisseet loppuraportin, jossa arvioidaan kokonaisuuden vaikuttavuutta ja oppeja, ja kuvataan onnistumiset ja kehittämistarpeet.

Alueellinen linjaus ulkomaisen työvoiman käytöstä suppeampi kuin vuosiin28.11.2025 13:45:39 EET | Tiedote

Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskukset ovat päivittäneet alueellisen linjauksen ulkomaisen työvoiman käytöstä. Uusi päivitetty linjaus astuu voimaan joulukuun alussa. Ammattinimikkeiden määrä on edelleen vähentynyt kymmeneen ja on nyt alimmalla tasolla sitten vuoden 2018. Nimikkeitä on poistettu linjauksesta kolmena peräkkäisenä päivityskertana heikon yleisen työmarkkinatilanteen vuoksi. Linjaus päivitetään puolen vuoden välein.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye