Puolustusvaliokunnan puheenjohtajaksi Heikki Autto
15.5.2025 14:47:54 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on tänään ryhmäkokouksessaan valinnut puolustusvaliokunnan puheenjohtajaksi kansanedustaja Heikki Autton.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä on tänään ryhmäkokouksessaan valinnut puolustusvaliokunnan puheenjohtajaksi Heikki Autton. Puolustusvaliokunnan puheenjohtajana toiminut Jukka Kopra valittiin tiistaina kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi.
Autto on rovaniemeläinen kansanedustaja Lapin vaalipiiristä. Hän on ollut kokoomuksen kansanedustaja vaalikaudella 2011–2015 ja uudestaan vuodesta 2019. Autto on toiminut vuodesta 2023 EU-asioita käsittelevän suuren valiokunnan puheenjohtajana.
”On suuri luottamuksenosoitus saada johtaa puolustusvaliokuntaa aikana, jolloin Suomen turvallisuustilanne vaatii vahvaa yhteistyötä ja määrätietoista päätöksentekoa. Haluan kiittää eduskuntaryhmää saamastani luottamuksesta ja jatkaa Jukka Kopran ansiokasta työtä valiokunnan johdossa. Turvallisuuden vahvistaminen on yhteinen tehtävämme, ja puolustusvaliokunta on tässä keskeisessä roolissa”, Autto sanoo.
Aiemmin sovitun mukaisesti työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtajana toiminut kansanedustaja Saara-Sofia Sirén siirtyy suuren valiokunnan puheenjohtajaksi ja kansanedustaja Arto Satonen siirtyy työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtajaksi.
Lisäksi eduskuntaryhmä päätti muista valiokuntapaikkajärjestelyistä
Valtiovarainvaliokunta varsinainen jäsen (verojaosto)
Edustaja Paasi edustaja Heikkisen tilalle varsinaiseksi jäseneksi (edustaja Heikkisen perhevapaan ajaksi)
Valtiovarainvaliokunta / varajäsen (hallinto- ja turvallisuusjaosto)
Edustaja Zyskowicz edustaja Kopran tilalle varajäseneksi
Ulkoasiainvaliokunta / varajäsen
Edustaja Kopra edustaja Satosen tilalle varajäseneksi
Maa- ja metsätalousvaliokunta / varajäsen
Edustaja Satonen edustaja Hännisen tilalle varajäseksi
Muut toimielimet:
Pankkivaltuuston vpj.
Edustaja Kaunisto edustaja Marttisen tilalle varapuheenjohtajaksi
Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta / varajäsen
Edustaja Jäntti edustaja Kopran tilalle varajäseneksi
Avainsanat
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Saimaannorpan suojelua vahvistetaan – hallitus asettaa selkeän minimitason kannan kasvulle13.5.2026 14:45:10 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Pauli Aalto-Setälä sanoo hallituksen ottavan merkittävän askeleen saimaannorpan suojelussa. Uusi asetus varmistaa, että erittäin uhanalaisen saimaannorpan kannan on kasvettava riittävän nopeasti myös muuttuvissa ilmasto-olosuhteissa. Kannan on kasvettava keskimäärin vähintään neljä prosenttia vuodessa. Jos kasvu jää tämän alle, verkkokalastuksen rajoituksia kiristetään.
Kokoomuksen Castrén: Keliakiaa sairastaville lapsille oma etuus – vanhemmille pidempi oikeus jäädä hoitamaan sairasta lasta13.5.2026 14:24:00 EEST | Tiedote
Orpon hallitus esittää merkittäviä parannuksia keliaakikkojen ja heidän perheidensä asemaan. Alaikäisille keliakiaa sairastaville lapsille ehdotetaan perusvammaistukea gluteenittoman ruokavalion kustannusten kattamiseksi, ja vanhemmille annettaisiin pidempi oikeus jäädä pois töistä hoitamaan vakavasti sairasta lasta.
Kokoomuksen Päivärinta: Oikeus saattohoitoon vihdoin lakiin – jokaisella on oikeus arvokkaaseen kuolemaan13.5.2026 13:40:00 EEST | Tiedote
Orpon hallitus esittää palliatiivisen hoidon ja saattohoidon kirjaamista selkeästi lakiin. Muutos vahvistaa jokaisen oikeutta arvokkaaseen ja inhimilliseen elämän loppuvaiheeseen riippumatta asuinpaikasta.
Kopra oppositiolle: "Te rakennatte suomalaisille vuosituhannen pettymystä"12.5.2026 14:24:53 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra vastasi tiistaina jyrkin sanoin opposition välikysymykseen hallituksen talouspolitiikasta. Kopra syytti oppositiota ja erityisesti SDP:tä katteettomista lupauksista ja sekavasta politiikasta. Kopran mukaan oppositio kylvää nyt odotuksia, joille ei ole katetta ja rakentaa suomalaisille vuosituhannen pettymystä.
Kokoomuksen Sarkomaa ja Laiho: Syöpästrategian toimeenpanon jatkaminen seuraavalla hallituskaudella on välttämätöntä10.5.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Syöpään sairastuu Suomessa vuosittain 35 000 ihmistä, ja määrä kasvaa. Silti Suomi oli pitkään harvinainen poikkeus EU-maissa vailla kansallista syöpästrategiaa. Marraskuussa julkaistu strategia korjaa tämän puutteen – nyt kokoomusedustajat Sarkomaa ja Laiho haluavat varmistaa, että työ jatkuu myös seuraavalla hallituskaudella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme