Uusia koteja entiseen hotelliin? Silveria etsii ostajaa
Vaasan kaupunki etsii ostajaa Hietalahdessa sijaitsevalle Silveria-hotellille, josta voisi syntyä koteja jopa 50 opiskelijalle. Hotellihuoneet on mahdollista muuttaa pieniksi asunnoiksi, joista on Vaasassa tällä hetkellä suuri pula.

Myytävänä on hyväkuntoinen, vuonna 1992 valmistunut kolmikerroksinen rakennus, jossa on yhteensä 50 kappaletta 24,5 m² kokoista huonetta. Jokaisessa huoneessa on oma kylpyhuone. Asumiskäyttöä ajatellen keittiöiden rakentaminen huoneisiin on mahdollista.
Silveria-hotellin kiinteistö sijaitsee osoitteessa Ruutikellarintie 4. Rakennus on otettu käyttöön vuonna 1993 opiskelijoiden työssäoppimisen hotelliksi, jonka jälkeen se on toiminut toimistotiloina. Tällä hetkellä kiinteistö on tyhjillään ja heti vapaa uusille suunnitelmille.
Kiinteistössä on myös kokous- ja saunatilat sekä uima-allas, mikä avaa mahdollisuuksia monipuoliselle käytölle tai yhteisölliselle asumisratkaisulle. Rakennuksen kokonaispinta-ala on noin 2 600 hum².
Ratkaisu ajankohtaiseen asuntotarpeeseen
Vaasan väkiluku ja opiskelijamäärät ovat kasvussa, jonka takia erityisesti pienistä, kohtuuhintaisista vuokra-asunnoista on pulaa. Kaupungissa tarvitaan nopeasti satoja uusia asuntoja, ja ennusteiden mukaan tarve voi nousta vuoteen 2030 mennessä jopa tuhansiin. Silverian kaltaisille, helposti muunnettaville kohteille on nyt huomattavan suurta kysyntää.
Silveria sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien ja sujuvien bussireittien varrella. Läheltä löytyvät muun muassa frisbeegolfrata, keilahalli ja Hietalahden muut liikuntamahdollisuudet, mikä tekee kohteesta houkuttelevan nuorille aikuisille ja opiskelijoille.
Kiinnostuitko? Ilmoittaudu neuvotteluihin!
Neuvottelumenettelyyn voi ilmoittautua 30.5.2025 mennessä lähettämällä sähköpostin otsikolla Silveria – neuvottelumenettely osoitteeseen tapio.ollikainen@vaasa.fi. Viestissä voi myös kertoa ajatuksista ja tavoitteista kiinteistön kehittämisen suhteen. Neuvotteluaikatauluista tiedotetaan erikseen ilmoittautuneille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tapio OllikainenToimitilajohtaja
Puh:0400665090tapio.ollikainen@vaasa.fiKuvat
Linkit
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Chefdirigent Anna-Maria Helsings framgångsrika säsong fortsätter15.5.2025 17:46:19 EEST | Pressmeddelande
Anna-Maria Helsings första säsong som chefdirigent för Vasa stadsorkester var en framgång både ur kritiker- och publiksynpunkt. Även höstens säsong ser mycket lovande ut, när orkestern framför ett mångsidigt och upplevelserikt program tillsammans med internationella stjärnsolister. Musiken tar lyssnarna på en resa från Mozarts stormar till Las Vegas ljus, från Österbottens slätter till Paris och från barockens prakt till den samtida musikens mest lysande pärlor.
Ylikapellimestari Anna-Maria Helsingin menestyskausi saa jatkoa15.5.2025 17:39:33 EEST | Tiedote
Anna-Maria Helsingin ensimmäinen kausi Vaasan kaupunginorkesterin ylikapellimestarina oli sekä arvostelu- että yleisömenestys. Myös syksyltä on lupa odottaa paljon, kun orkesteri esiintyy yhdessä kansainvälisten huippusolistien kanssa ja tuo kuulijoilleen monipuolisen ja elämyksellisen ohjelmiston. Musiikki vie kuulijat matkalle Mozartin myrskyistä Las Vegasin valoihin, Pohjanmaan lakeuksilta Pariisin romantiikkaan ja barokin loistosta nykymusiikin kirkkaimpiin helmiin.
På Tikanojas konsthem inleds en omfattande renovering som stänger museet för sommaren - Eero Järnefelts utställning visas till 24.515.5.2025 15:57:36 EEST | Pressmeddelande
Tikanojas konsthem är stängt över sommaren på grund av en fasad- och takrenovering. Museet stängs efter Eero Järnefelts utställning och öppnas med nya utställningar igen under höstsäsongen. Den populära Järnefelt-utställningen visas till lördag 24.5.
Tikanojan taidekodissa alkaa mittava remontti, joka sulkee museon kesäksi - Järnefelt-näyttely esillä 24.5. saakka15.5.2025 15:57:30 EEST | Tiedote
Tikanojan taidekoti on suljettuna kesän yli julkisivu- ja kattoremontin vuoksi. Museo sulkeutuu Eero Järnefeltin näyttelyn päätyttyä ja avautuu jälleen syyskaudella uusin näyttelyin. Suosittu Järnefelt-näyttely on esillä Tikanojan taidekodissa lauantaihin 24.5. saakka.
Nya hem i ett tidigare hotell? Silveria söker köpare15.5.2025 15:25:55 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad söker en köpare till hotell Silveria, beläget i Sandviken, som kunde omvandlas till bostäder för upp till 50 studerande. Hotellrummen kan byggas om till små bostäder – något det för tillfället råder stor brist på i Vasa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme