Futislegenda Sami Hyypiästä Veikkauksen brändilähettiläs
16.5.2025 09:56:59 EEST | Veikkaus Oy | Tiedote
Veikkaus ja jalkapallolegenda Sami Hyypiä ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Jo takavuosina Veikkauksen "pelipaitaa" kantanut Suomen kaikkien aikojen keskuspuolustaja edustaa mitä hienoimmalla tavalla Veikkauksen arvoja: rohkeutta, periksiantamattomuutta ja jatkuvaa pyrkimystä parempaan.

- Sami Hyypiä on yksi Suomen kaikkien aikojen jalkapalloilijoista, joka on ollut ja on edelleen upea esikuva monille. Olemme innoissamme, että Sami on jatkossa yksi brändilähettiläistämme ja pääsemme yrityksenä jälleen tekemään yhteistyötä hänen kanssaan, Veikkauksen henkilöstö- ja viestintäjohtaja Reija Laaksonen sanoo.
Hyypiä ja Veikkaus tekivät edellisen kerran yhteistyötä parikymmentä vuotta sitten, Hyypiän aktiiviuran aikana.
- On ilo palata Veikkaus-paitaan monen vuoden tauon jälkeen. Olen iloinen yhteistyöstä kotimaisen rahapelitoimijan kanssa, joka on historiansa aikana edistänyt monin tavoin suomalaista urheilua - myös minunkin uraani, Hyypiä toteaa.
- Paremmaksi ja paremmaksi pyrkiminen ja vaikeiden hetkien voittaminen ovat merkityksellisiä asioita niin minulle kuin Veikkauksellekin, Hyypiä alleviivaa.
Myös Veikkauksen sposoroinnin yhteyspäällikkö Ville Peltoniemi näkee Hyypiän ja Veikkauksen tarinoiden henkivän samoja arvoja.
-Uskomme, että parempaan pääseminen vaatii rohkeutta, yhdessä tekemisen voimaa ja kykyä välittää toisistamme, Peltoniemi sanoo.
- Tavoitteenamme on jatkossakin tarjota sekä viihdyttäviä että turvallisia pelielämyksiä asiakkaillemme. Paremman pelin puolesta - siihen me uskomme, henkilöstö- ja viestintäjohtaja Reija Laaksonen kiteyttää.
Veikkauksen ja Hyypiän kumppanuus tulee tarjoamaan asiakkaillemme ainutlaatuisia elämyksellisiä mahdollisuuksia.
- Kannattaa seurata tarkasti kanaviamme, Peltoniemi vinkkaa.
10 X Sami Hyypiä
1. Syntyi Porvoossa 1973
2. Nousi Veikkausliigaan 1992 ja pelasi MyPassa vuoteen 1995v saakka.
3. Debytoi Suomen A-maajoukkueessa 1992 ystävyysottelussa Tunisiaa vastaan.
4. Ensimmäinen eura ulkomailla oli Willem II Hollannissa.
5. Toukokuussa 1999 hän siirtyi Hollannista Livepooliin 2,5 miljoonan punnan siirtosummalla ja edusti seuraa kymmenen kauden ajan.
6. Liverpoolissa Hyypiä voitti muun muassa kahdesti FA-cupin, kahdesti liigacupin ja kahdesti Euroopan Super cupin, kertaalleen UEFA-cupin ja Mestarien liigan.
7. Pelaajauransa viimeiset vuodet Hyypiä edusti Saksan Bundesliigan Leverkusenia 2009-2011.
8. Hän myös aloitti valmentajauransa Leverkusenissa ja on sittemmin valmentanut myös Brightonia ja FC Zurichiä.
9. Suomen maajoukkueessa Hyypiä pelasi kaiken kaikkiaan 105 peliä ja teki niissä viisi maalia.
10. Hyypiä valittiin Suomessa vuonna 2001 Vuoden urheilijaksi ja vuonna 2012 Vuoden valmentajaksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veikkauksen mediapalvelu, puh. 09 4370 7000
ma, ke-to: klo 8–21
ti: klo 8–22
pe: klo 8–23
la: klo 9–12 ja klo 20–22
su: klo 10–15
www.veikkaus.fi/yritys
Kuvat
Linkit
Veikkaus on jokaisen suomalaisen peliyhtiö. Pyrimme jatkuvasti paremmaksi joka mittarilla. Intohimonamme on parempi pelaaminen, jotta pelaajamme viihtyisivät joka solullaan. Toimintaamme ohjaavat arvot – välittäminen, yhdessä tekeminen ja rohkeus – ja vastuullisuus on keskeinen osa pelaajakokemuksen kehittämistä ja päivittäistä toimintaamme. Tavoitteemme on olla arvostettu ja menestyvä kansainvälinen rahapelialan toimija.
PAREMMAN PELIN PUOLESTA – VEIKKAUS
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Veikkaus Oy
Eurojackpotin päävoitto nousi 87 miljoonaan euroon - Suomeen 350 000 euroa8.5.2026 22:37:40 EEST | Tiedote
Eurojackpotin perjantain arvonnassa kierroksella 19/2026 ei löytynyt täysosumia. Ensi tiistaina potissa on tarjolla 87 miljoonaa euroa.
Poriin ja 20 osuuden porukkapeliin yli 77 000 euron voitot - Finlandia-ajon Toto75-pelin potissa jopa 200 000 euroa7.5.2026 14:18:18 EEST | Tiedote
Viime viikonloppuna Oulun Toto75-kierrokselta meni jakoon kaksi yli 77 000 euron voittoa. Potit osuivat nettipelaajalle Poriin ja 20 osuuden nettiporukkapeliin, jossa oli voittajia eri puolelta Suomea.
Veikkauksen kertoimet: Suomi voittaa Euroviisut 37 prosentin todennäköisyydellä!6.5.2026 11:26:57 EEST | Tiedote
Veikkauksen Pitkäveto-kertoimien mukaan Suomi voittaa tänä keväänä Euroviisut yli kerran kolmesta.
Eurojackpotin potti nousee 76 miljoonaan euroon - Suomeen yli 300 000 euron voitto5.5.2026 22:44:58 EEST | Tiedote
Eurojackpotin tiistain arvonnassa kierroksella 19/2026 ei löytynyt täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on tarjolla noin 76 miljoonaa euroa.
Kenon puolimiljonääri kertoo elämästään: ”Pakko sanoa, että ostin Rolexin”5.5.2026 15:04:33 EEST | Tiedote
Maaliskuun alussa kankaanpäälänen mies voitti Kenosta puoli miljoonaa euroa. Kaksi kuukautta voiton jälkeen mies kertoi, että voitto on tuonut mielenrauhaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
