Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala

Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan 20.5. kokouksen ennakkotiedote

Jaa

Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnalla on kokous tiistaina 20. toukokuuta klo 16.15. Lautakunta käsittelee muun muassa Vuosaareen perustettavan väliaikaisen pelastusaseman hankesuunnitelmaa.

Vuosaareen väliaikainen pelastusasema – apua paikalle tarvittaessa entistä nopeammin

Helsingin pelastuslaitos parantaa kasvavan kaupungin turvallisuutta ja toimintavalmiuttaan perustamalla Vuosaareen väliaikaisen pelastusaseman. Väliaikainen asema palvelee Vuosaaren aluetta, kunnes pysyvä asema saadaan rakennettua alueelle vuosina 2028–2029. 

Väliaikainen pelastusasema sijoitetaan Silttikujan päässä olevalle kentälle ja sinne tulee tilat henkilöstölle sekä pelastusyksikölle ja ambulanssille. Piha-alue ympäröidään aidalla ja siihen tulee sähköinen liukuportti ja lukittava käyntiovi.

Helsinki on parantanut määrätietoisesti pelastustoimen toimintavalmiutta. Konalaan avattiin uusi pelastusasema 2021 ja Kontulaan tänä vuonna. Suutarilassa toimii väliaikainen pelastusasema. Näillä toimilla Helsinki on pystynyt nopeuttamaan pelastoimien aloittamista tiiviillä kaupunkialueella.

Lisätietoa: tilapalvelupäällikkö Carl Stätis, carl.slätis@hel.fi, p. 09 310 26307

​Linkit

  1. Kokouksen esityslista sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan verkkosivuilla
  2. Lautakunnan sivulla julkaistaan kokouksen päätöstiedote kokouksen jälkeen

Yhteyshenkilöt

Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala

Hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta helsinkiläisille yhteistyöllä ja vahvalla osaamisella

Toinen linja 4A

PL 6000 00099 Helsingin kaupunki

09 310 5015 (vaihde)

www.hel.fi/sotepe

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala

Sosiaali- ja terveyspalvelujen vastaanottoajat tehokkaammin käyttöön – terveydenhuollon ajat peruttava 24 tuntia ennen14.5.2025 16:04:34 EEST | Tiedote

Jos asiakas ei pääse Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveyspalvelujen vastaanottoajalle, ohjeistamme asiakasta siirtämään tai perumaan ajan viimeistään 24 tuntia ennen ajanvarauksen alkua. Näin voimme tarjota peruutusaikaa seuraavalle asiakkaallemme ja sujuvoittaa palvelujamme. Terveydenhuollon palveluissa asiakas välttyy tällöin myös sakkomaksulta, joka peritään käyttämättä jääneestä tai liian myöhään perutusta ajasta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye