Pienillä vinkeillä paljon aikaan pihoilla
Arktiset aromit ja Marttaliitto kampanjoivat kesällä 2025 kestävän pihan- ja puutarhanhoidon puolesta. Pienillä teoilla on iso vaikutus, kun tehdään oikeita asioita. Kampanja kannustaa kotimaisten luonnonkasvien ja materiaalien käyttöön, ja huomioimaan puutarhassa myös luonnon monimuotoisuuden.

Luonnonmukainen, ympäristöystävällinen piha ja puutarha syntyy hyvällä suunnittelulla. Pienillä vinkeillä ja ilman suuria kustannuksia voi parantaa puutarhan kestävyyttä. Joskus on hyvä myös antaa luonnon vähentää työmäärää ja elämää. Luonto pyrkii aina peittämään paljaan maanpinnan ja luonnon valinnat voivat olla parempia kuin ihmisen valinnat.
Kampanjan aikana käsitellään muun muassa hyönteishotelleja, erilaisia näkökulmia niittyihin kuten villivihannesniityn perustamista, luonnonmateriaaleja tukirakenteina, sammalien käyttöä kotipihassa ja lintuja huomioivia ratkaisuja pihoille. Kotimaiset kasvit oikeisiin paikkoihin valittuina lisäävät monimuotoisuutta, helpottavat hoitoa ja ovat kestävä ja vastuullinen valinta.
Luontoa kunnioittavilla ratkaisuilla voidaan vaikuttaa eliöiden hyvinvointiin. Tasapainoisessa ekosysteemissä kaikki toimii tarkoituksenmukaisesti eikä ole tarvetta kemikaalien käytölle. Lisäksi luonto tarjoaa terveellistä ja puhdasta ruokaa keväästä syksyyn, mikä myös nostetaan kampanjassa esiin.
Kampanja tulee näkymään Arktisten aromien ja Marttaliiton viestinnässä monin tavoin; sosiaalisen median kanavissa, podcasteissa ja verkkolehdessä. Seuraa viestintäämme!
Kampanjan tunnisteet: #LuonnostaPuutarhaan #KestäväPuutarhanhoito #Luonnonmateriaalit #MonimuotoinenKotipiha
Yhteyshenkilöt
Päivi AvelaprojektityöntekijäArktiset Aromit
Puh:0444935931paivi.avela@arktisetaromit.fiTiina IkonenJohtava asiantuntija, kotipuutarha, luonnontuotteet, opintotoiminta
Puh:050 339 4262tiina.ikonen@martat.fiMarttaliitto
Marttaliitto on kotitalousneuvontaa antava kansalaisjärjestö. Martat toimivat sen puolesta, että kaikilla ihmisillä, kaikenlaisissa kodeissa, olisi hyvä olla. Arvojamme ovat yhdessä tekemisen ilo, kestävät valinnat ja avoimuus. Hyvästä arjesta parempi maailma. www.martat.fi
Arktiset Aromit
Arktiset Aromit ry on luonnontuotealan (luonnonmarjat, -sienet, -yrtit ja erikoisluonnontuotteet) valtakunnallinen toimialajärjestö, joka toiminnallaan edistää luonnontuotteiden talteenottoa, jatkojalostusta ja käyttöä sekä parantaa tuotteiden laatua. www.arktisetaromit.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Marttaliitto ry
Marttaliiton vuosikokous järjestettiin LähiTapiolan pääkonttorilla – Kokouksessa tehtiin henkilövalintoja26.4.2025 15:53:15 EEST | Tiedote
Marttaliitto ry:n vuosikokous järjestettiin lauantaina 26.4.2025 LähiTapiolan tiloissa Espoossa. Kokousta sai seurata myös etäyhteyksien ääreltä. Kokouksessa käsiteltiin muun muassa sääntömääräiset asiat, tehtiin henkilövalintoja ja hyväksyttiin vuoden 2026 toimintasuunnitelma.
Hämeen ja Pirkanmaan Marttojen yhdistyminen sai uuden nimen ja hallituksen – syntyi Hämeen-Pirkanmaan Martat ry16.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hämeen ja Pirkanmaan Marttojen yhdistyminen astui virallisesti voimaan 1.1.2025. Kahden vahvan marttapiirin yhdistymistä on valmisteltu huolellisesti vuoden 2024 aikana. Nyt yhdistyminen on saanut myös näkyvän tunnuksen, kun yhdistyksen uudeksi nimeksi päätettiin 5.4.2025 pidetyssä vuosikokouksessa Hämeen-Pirkanmaan Martat ry.
Kutsu Marttaliiton vuosiseminaariin 25.4.2025: Muutos lautasella – Arvostava ruokapuhe muutoksen mahdollistajana9.4.2025 08:30:00 EEST | Kutsu
Tervetuloa Marttojen vuosiseminaariin perjantaina 25.4.2025 klo 13 alkaen! Tilaisuus järjestetään Tapiolan Hohkassa Espoossa sekä etäyhteyksin.
Marttojen kasvisruokasitoumus tekee kasvisruoasta uuden normin13.2.2025 07:30:00 EET | Tiedote
Martat haastaa muut järjestöt, yhdistykset, yritykset ja muut organisaatiot tekemään kasvisruokasitoumuksen. Sitoumuksen tekemällä organisaatio lupaa tarjoavansa kasvisruokaa järjestämissään tilaisuuksissa. Tavoitteena on lisätä kasvisruoan osuutta tilaisuuksissa ja tapahtumissa sekä kannustaa kestävämpiin ruokavalintoihin.
Martat kutsuvat mocktaileille tammi-helmikuussa ympäri Suomen23.1.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Martan mocktail -kampanja avaa ovet Marttojen yhdistystoimintaan tammi-helmikuussa 2025. Kaikille marttailusta kiinnostuneille avoimia tapahtumia järjestetään ympäri Suomea ja virtuaalisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme