Vihreiden Sofia Virta: “Hiljaisuus ei ole vaihtoehto” – Suomen tulee tunnustaa Palestiinan-valtio
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaati vihreiden puoluevaltuustossa pitämässään puheessa Orpon hallitukselta visiota ja pitkän linjan suunnitelmaa. Virta kritisoi hallitusta hiljaisuudesta, ja peräänkuulutti tekoja tulitauon ja humanitaarisen avun saamiseksi Gazaan.

Virta korosti sitä, miten Orpon hallituksen tulisi edistää tulitaukoa Gazassa ja toimia kansanmurhan pysäyttämiseksi. Virta painotti, että tulitauko ja humanitaarisen avun pääsy Gazaan on saatava välittömästi, ja Israelin on jouduttava vastuuseen teoistaan. Virta esitti pitkän listan Suomen hallitukselle toimista.
– Ei ole mitään, mikä oikeuttaisi hiljaisuuden tai ponnettomuuden puolustaa nälänhädän partaalle ajettua, sotatantereella hengestään taistelevaa kansaa. Ei ole vastausta sille, miksi ihmisyys petti, Virta totesi ja jatkoi,
– Tarvitaan perusteelliset ja puolueettomat tutkimukset sotarikoksista. Sillä hiljaisuus ei ole vaihtoehto.
Virta kritisoi hallitusta hiljaisuudesta siellä, missä pitäisi pitäisi pitää ääntä, tehdä tekoja. Virta penäsi hallitukselta tekoja ilmastokriisin tai luontokadon torjumiseksi, Gazan tuomiseksi keskiöön, työvoimapulan ja koulutuksen, nuorten itsemurhien ja huumekuolemien huomioimista politiikassa.
– Tätä hiljaisuutta voi kutsua vain yhdeksi asiaksi: strategiseksi hiljaisuudeksi, Virta kritisoi.
– Me Vihreät emme suostu pelon politiikkaan. Emme hyväksy vaikenemista siellä, missä pitäisi puhua. Emmekä aio jäädä katselemaan, kun tulevaisuutta horjutetaan lyhytnäköisten päätösten voimalla, Virta jyrähti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Bella Forsgrén: “Rohkeutta on puolustaa ihmisarvoa, vaikka se ei olisi helpoin tie”17.5.2025 11:20:00 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja Bella Forsgrén puhui Vihreiden puoluevaltuustossa tasa-arvosta ja yhdenvertaisuudesta. Forsgrén muistutti, miten Vihreät ovat olleet rohkea ääni silloin, kun muut vielä epäröivät.
Vihreiden Tynkkynen: politiikan suurimpia harhakäsityksiä on kuvitelma kokoomuksesta talousosaajana17.5.2025 11:16:00 EEST | Tiedote
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen ruoti Vihreiden puoluevaltuustossa kokoomuslaisen talouspolitiikan näyttöjen heikkoutta. Juha Sipilää lainaten hän lähetti pääministeri Orpolle viestin: on aika panna ukko vaihtoon.
Vihreiden Inka Hopsu: Humanitaarinen apu on saatava perille Gazaan – Suomen on oltava historian oikealla puolella15.5.2025 16:55:00 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii Suomen hallitukselta toimia humanitaarisen avun perille pääsyn tukemiseksi Gazaan. Tilanne on jo valmiiksi katastrofaalinen, ja Israelin päättäjien puheet ja suunnitelmat Gazan haltuunotosta ja humanitaarisen avun ehdollistamisesta uhkaavat kriisiyttää tilannetta entisestään.
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitus avaa rahapelimarkkinat mutta sulkee silmänsä niiden haitoilta14.5.2025 09:59:57 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja entinen sisäministeri Krista Mikkonen kritisoi hallituksen esitystä rahapelilain uudistamisesta. Mikkosen mukaan lakiesitys ohjaa rahapelipolitiikkaa yhä vahvemmin kaupalliseen suuntaan, vaikka sen pitäisi keskittyä pelihaittojen ehkäisyyn ja yhteiskunnan heikoimmassa asemassa olevien suojelemiseen.
Fatim Diarra: Uskonnonvapaus on jakamaton perusoikeus – Kaisa Garedewin kommentti tuomittava13.5.2025 16:25:22 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra tuomitsee jyrkästi kansanedustaja Kaisa Garedewin (ps) esittämän näkemyksen, jossa hän vaatii islamin kieltämistä lailla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme