Vihreiden Tynkkynen: politiikan suurimpia harhakäsityksiä on kuvitelma kokoomuksesta talousosaajana
17.5.2025 11:16:00 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen ruoti Vihreiden puoluevaltuustossa kokoomuslaisen talouspolitiikan näyttöjen heikkoutta. Juha Sipilää lainaten hän lähetti pääministeri Orpolle viestin: on aika panna ukko vaihtoon.

Tynkkynen palasi puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä puoliväliriihen päätöksiin. Ne merkitsivät äkillistä täyskäännöstä hallituksen talouspolitiikassa.
”Ensin hallitus toitotti kaksi vuotta, miten talouden tasapainottamiseksi on nyt vain ihan pakko leikata köyhiltä ja työttömiltä, opiskelijoilta ja pitkäaikaissairailta. Sitten yks kaks yllättäen hallitus kertookin, että rahaa on – nimittäin veronalennuksiin erityisesti suurituloisille ja suuryrityksille”, vihreitä eduskunnan talousvaliokunnassa edustava Tynkkynen ihmetteli.
Kansantalouden kannalta eriskummallisimpana Tynkkynen piti hallituksen päätöstä alentaa yhteisöveroa. Useimmat asiantuntijat ovat teilanneet veroalen tehottomana ja kalliina.
”Yhteisöveron alentamista vastaan puhui myös valtiovarainministeriö vielä maaliskuussa. Aiemmat yhteisöveron alennukset Suomessa eivät ole myöskään tuottaneet haluttua tulosta”, Tynkkynen muistutti.
Kokoomuksen saldo tähänastiselta hallituskaudeltakaan ei ole tilastojen perusteella häävi.
”Yritysten konkurssit ja korkeakoulutettujen työttömyys ovat nousseet korkeimmalle tasolle koko tällä vuosituhannella. Velkaakin hallitus on tällä menolla ottamassa ainakin yhtä paljon kuin edellinen hallitus – kirjanpidolla kikkailusta huolimatta”, Tynkkynen moitti.
Kokoomuslaiset muistuttavat usein, että Suomen talous ei ole kasvanut 17 vuoteen. Heiltä jää kuitenkin Tynkkysen mukaan mainitsematta jotain olennaista.
”Menneestä 17 vuodesta Suomella on ollut kokoomuslainen pääministeri kuuden ja kokoomuslainen valtiovarainministeri seitsemän vuoden ajan. Tuon ajanjakson ainoan kokoomuksettoman hallituksen aikana Suomen talous itse asiassa kasvoi”, Tynkkynen kertasi.
Yhdysvaltalainen Edwards Deming on todennut: “In God we trust. All others must bring data.” Talousdata on kokoomukselle armotonta.
”Juha Sipilä sanoi aikoinaan itsestään: ’Pannaan ukko vaihtoon, jos tulosta ei tule’. Kokoomus ja Petteri Orpo: tulosta ei teiltä talouspolitiikassa todellakaan ole tullut. Siksi nyt on aika panna ukko vaihtoon”, Tynkkynen päätti puheenvuoronsa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Metsäluonnon tuhoamiselle on asetettava rajat – tällainen on Vihreiden metsälakipaketti18.5.2026 13:31:34 EEST | Tiedote
Nykyinen metsälaki ei tunnista metsien luonnontilan tai hiilinielujen taantumista eikä ota huomioon Suomen metsien ratkaisevaa roolia ilmastokriisin torjunnassa ja luontokadon pysäyttämisessä. Siksi Vihreät esittää laajaa uudistusta metsä- ja vesilakeihin.
Mari Holopainen: Yhteisen katsomusaineen valmistelu on aloitettava viimeistään seuraavalla hallituskaudella18.5.2026 12:31:42 EEST | Tiedote
Julkisuuteen tullut tieto uskonnollisesti tunnustuksellisen oppimateriaalin päätymisestä oppikirjaan alleviivaa eriytetyn uskonnonopetuksen ongelmia. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen esittää yhteisen katsomusaineen valmistelua.
Vihreiden Pitko vastaa keskustalle: “Jyrkkä ei luontotoimille on vastuuton linja”17.5.2026 17:32:30 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko vastaa keskustan Jouni Ovaskalle, joka kritisoi puolueen vasta julkaisemaa uutta avausta kestävämpään metsien käyttöön liittyen.
Inka Hopsu: Kotiopetuksen valvontaa on vahvistettava ja ratkaisut on tehtävä lapsen etu huomioiden15.5.2026 14:49:35 EEST | Tiedote
Opetusministeri Anders Adlercreutz on käynnistänyt selvityksen, pitäisikö Suomeen säätää koulupakko tai vahvistaa kotiopetuksen valvontaa. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu katsoo, että kotiopetuksen sääntelyä ja valvontaa on syytä kehittää, mutta täyskiellolle tuskin on perusteita.
Sofia Virta: EU-Alertin käyttöönottoa on aikaistettava ja Venäjä-sanktioita kiristettävä15.5.2026 11:04:11 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan aamun tapahtumat osoittivat sekä Suomen viranomaistoiminnan toimivuuden että järjestelmän puutteet. Virta vaatii EU-Alert-vaaratiedotusjärjestelmän käyttöönoton aikaistamista. Virta esitti saman vaatimuksen jo huhtikuun alussa puheenjohtajien Nato-tentissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme