EMBARGO Yllätyspaljastus: Helsingin asematunnelissa sijaitsevan pop up -ravintola Pysäkin takaa löytyy R-kioski
23.5.2025 09:00:00 EEST | R-kioski | Tiedote
KUTSU AVAJAISTILAISUUTEEN MEDIAN EDUSTAJILLA 22.5. klo 17
///Jutun embargo on 23.5. klo 9.00!///
Huhtikuun lopulla Helsingin rautatieaseman asematunneliin avautui katuruokaravintola nimeltä Pysäkki, joka keräsi nopeasti huomiota korkeatasoisilla annoksillaan ja mielenkiintoisilla makuyhdistelmillään. Ravintolan taustalla on huippukokki Serko Rantanen, mutta todellinen yllätys paljastui vasta eilen kutsuvierastilaisuudessa: Pysäkin perustaja on R-kioski Oy yhteistyössä Aki Wahlmanin luotsaaman Foody Allen Oy:n kanssa.

Yön aikana ravintola sai uuden nimen ja jatkaa nyt matkaansa nimellä R-Pysäkki.
“R-kioski take away -ruoan myynti on kasvanut vuosittain ja tutkimuksemme mukaisesti asiakkaat haluavat entistä enemmän laadukkaita, vastuullisia ja nopeasti mukaan otettavia ruokatuotteita. Siksi käynnistimme tämän kokeilun Pysäkki-ravintolan muodossa. R-Pysäkki toimii pilottina, jonka avulla testaamme uusia reseptejä ja annoskokonaisuuksia – tavoitteena on tuoda parhaat opit ja tuotteet laajemminkin kioskeihimme. Tämä on osa uuden ruokapainotteisen strategiamme jalkauttamista, ja seuraava askel on jo syksyllä, kun Serkon kehittämiä reseptejä siirtyy Elielinaukion uudistettuun R-kioskiin ja jatkossa laajemminkin", kertoo R-kioskin markkinointijohtaja Tarmo Kirjonen.
”Meille markkinointikonseptin rakentaminen R-kioskille oli iso luottamustehtävä. On hienoa tuoda tuleville Ärrä-yrittäjille uusia ideoita ja uskoa ruokamyynnin kehittämiseen. Serkon Pysäkki-stuntilla tulee varmasti olemaan oma iso merkityksensä koko ruokaisan Ärrän tulevaisuudessa”, lisää Foody Allenin perustaja Aki Wahlman.
Huippukokin makumaailma R-kioskille
Serko Rantanen tunnetaan huippuravintoloissa hankitusta kokemuksestaan ja luovuudestaan, jossa yhdistyvät suomalaiset raaka-aineet ja kansainväliset vaikutteet. Rantanen toimii keittiöpäällikkönä perustamassaan Boon Nam -ravintolassa, ja nyt hänen osaamisensa tuodaan myös R-kioskin tuotekehitystiimin tueksi. Serko on mukana uudistamassa R-kioskin ruokatarjontaa, tuoden valikoimaan laadukkaita, herkullisia ja helposti mukaan otettavia annoksia.
“Maailmalla liikkeessä syöminen on kasvava trendi. Mielestäni on tärkeää, että kiireessäkin voi nauttia herkullisesta ja laadukkaasta ruuasta”, Rantanen sanoo.
R-Pysäkin valikoimassa on katuruoka-annoksia, kuten vietnamilainen bahn mi -sämpylä, suolainen vohveli ja Thaimaasta inspiraatiota saanut salaatti. Kaikki annokset on suunniteltu nopeaan mutta laadukkaaseen nautiskeluun.
R-kioski haluaa tulla tunnetuksi ruuan myyjänä
R-Pysäkki palvelee asiakkaita 19.6.2025 asti Helsingin rautatieaseman asematunnelissa, jonka jälkeen R-Pysäkin suosituimmat tuotteet tulevat myyntiin Helsingin Elielinaukiolle syksyllä avattavaan, kokonaan uudistettuun R-kioskiin.
“Uudelle kioskille on tarkoitus tuoda rohkeasti testiin erilaisia tuotekonsepteja ja tarjota asiakkaille laaja valikoima nopeasti mukaan haettavia ruokatuotteita. Valikoimaan lukeutuu kioskilla tehtävien smoothien lisäksi maailmaltakin tuttuja ruokia, kuten japanilaisia onigireja”, paljastaa Kirjonen.
Sekä R-Pysäkki, että uudistettu kioski tukevat R-kioskin strategista tavoitetta nostaa ruoka entistä merkittävämpään rooliin kioskiketjun tarjonnassa.
Makumaailmaa ja ruokia voi kurkistaa myös Pysäkin YouTube-kanavalta:
🎥 Pysäkki by Serko Rantanen
(Kanavalle julkaistaan yhteensä 4 jaksoa, joista viimeinen kertoo R-kioski-yhteistyön taustat.)
Lisätietoja Pysäkistä www.serkonpysakki.fi (nettisivujen ilme muuttuu paljastuksen jälkeen)
Yhteyshenkilöt
Heiju SimolaVastuullisuus- ja viestintäpäällikkö
Puh:0408431991Heiju.simola@r-kioski.fiwww.r-kioski.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta R-kioski
Ensimmäinen ärrä on nyt auki Sanomatalossa – uusi konsepti keskittyy ruokaan ja juomaan10.6.2026 11:04:14 EEST | Tiedote
Reitan Convenience Finland Oy:n (ent. R-kioski Oy) uuden ärrä-konseptin ensimmäinen myymälä on avannut ovensa asiakkaille tänään 10.6. klo 11.00 Sanomatalossa. Uusi myymäläkonsepti on rakennettu laadukas, helposti mukaan otettava valikoima ja sujuva asiointi edellä.
Sörnäisten metrokioskin Janita Hietala on R-kioskin Tähtimyyjä 202515.5.2026 14:52:49 EEST | Tiedote
Helsingin Sörnäisissä työskentelevä Janita Hietala on valittu R-kioskin Tähtimyyjä 2025 -kilpailun voittajaksi. Valtakunnallisen kilpailun finaali käytiin Tampereella Ärräpäivillä viime viikolla.
Vuoden kauppias 2025 rakentaa laatua Suomen vilkkaimmassa ihmisvirrassa11.5.2026 09:52:26 EEST | Tiedote
R-kioski on valinnut Vuoden kauppiaaksi 2025 Vikash Soodin, joka toimii R-kauppiaana Helsingin päärautatieaseman pääaulan -R-kioskilla. Tunnustus jaettiin 6.5. Tampereella järjestetyillä Ärräpäivillä.
R-kioski uudistuu merkittävästi – uudet myymälät tuovat kansainvälisesti huippusuositun konseptin ensi kertaa Suomeen6.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
R-kioski esittelee tänään täysin uudenlaisen konseptin, Ärrän, joka tuo maailmalla suursuosion saavuttaneen, ruokaan ja juomaan keskittyvän myymäläkonseptin ensimmäistä kertaa tässä laajuudessa Suomeen. Ärrä on rakennettu ruoka, laadukas, helposti mukaan otettava valikoima ja sujuva asiointi edellä. Jatkossa R-kioski Oy myös kulkee Suomessa nimellä Reitan Convenience Finland.
R-kioskin ovet aukeavat nuorille kesätyöntekijöille29.4.2026 09:23:33 EEST | Tiedote
Nuorten kiinnostus R-kioskin Tutustu työelämään ja tienaa -kesätyötä kohtaan jatkuu vahvana. Tänä keväänä hakemuksia saapui 1 753 kappaletta 30 kesätyöpaikkaan. Luvut kertovat, että nuoret haluavat tehdä töitä, kunhan heille annetaan siihen mahdollisuus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme